שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

יעלון: לא יהיה חוק חדש, נשרוד פרישת קדימה

המו"מ בין הליכוד לקדימה תקוע, והמשנה לראש הממשלה מהליכוד מראה לקדימה את הדרך החוצה. "לא חושב שתהיה חקיקה עד 1 באוגוסט", העריך יעלון לאחר פגישתו עם פלסנר. הוא הביע "פסימיות" כי הצדדים יגשרו על הפערים, והודיע: נשרוד פרישה

שיחות יעלון-פלסנר לא הובילו לפריצת דרך, והמשנה לראש הממשלה כבר מכין את הקרקע לפרישת השותפה הקואליציונית: השר משה (בוגי) יעלון התייחס היום (ה') למשבר הגיוס ואמר כי הוא סבור שלא תהיה חקיקה עד 1 באוגוסט. "טרם גישרנו על הפערים עם קדימה, נשרוד פרישה מהקואליציה", אמר יעלון, לאחר ששוחח עם ח"כ יוחנן פלסנר ולא הגיע איתו להסכמות. המשא ומתן בין קדימה והליכוד תקוע בינתיים.

 

תחילת המפגשים בין פלסנר ויעלון לווו באופטימיות. שני הצדדים הפגינו על פני השטח נחישות להגיע להסכמות בדבר שינוי היסטורי בנושא הגיוס בישראל, אך ככל שהתקדמו השיחות כך נתגלעו גם המחלוקות. בעוד פלסנר היה נחוש שהממשלה תאמץ את מסקנות הוועדה שעמד בראשה ופורקה על ידי ראש הממשלה, בליכוד חשבו אחרת. עיקר הבעיות נסובו סביב גיל הגיוס, כמות הפטורים והסנקציות האישיות. בתווך נכנס גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, שהבהיר כי בלי גיוס לכולם בגיל 18 מפלגתו לא תתמוך בשום הצעת חוק ותציע חלופה משלה.

 

 (צילום: שירן גרנות, חיים צח) (צילום: שירן גרנות, חיים צח)
(צילום: שירן גרנות, חיים צח)

 

אחרי אמירות חלקיות מצד קדימה, ואפילו איום מרומז על פרישה, שם היום המשנה לראש הממשלה את הדברים על השולחן, והודיע כי אין חשש מפני פרישת קדימה. בכנס בפני שגרירים זרים ותקשורת זרה בכנס בירושלים הדגיש יעלון כי "מה שיחליף את חוק טל עלול ליצור משבר בקואליציה בינינו לבין קדימה. אני מאמין שנוכל לראות לאיזה כיוון זה הולך בימים הקרובים, ואז אולי הקואליציה תקטן, ונשרוד את זה. במקרה כזה יחל משחק פוליטי חדש". יעלון הגיע לכנס לאחר פגישתו עם פלסנר, והביע "פסימיות רבה" שהצדדים יצליחו לגשר על הפערים במושב הכנסת הנוכחי.

 

ח"כ פלסנר. בגלל מסקנותיו תפורק ממשלת האחדות? (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ פלסנר. בגלל מסקנותיו תפורק ממשלת האחדות?(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לדברי יעלון, "אני לא חושב שתהיה חקיקה עד התאריך של ה-1 באוגוסט. נוכל לנהל את המצב עד שיהיה לנו חוק חדש, מתישהו בעתיד. הדרך שלי היא דרך צנועה - המספרים של גיוס החרדים מאוד מעודדים. בשנה החולפת התגייסו כמעט 2,400, והצעתנו היא לגייס 6,000 בשנת 2017. בשנה שעברה גם היינו עדים לעלייה של 6 אחוזים בקרב חרדים עובדים". השר לעניינים אסטרטגיים הבהיר, עם זאת, כי הוא מתנגד לגיוס המוני של חרדים כבר עכשיו: "הדרך שבה אני תומך היא לעשות זאת בהדרגתיות, משנה לשנה".

 

עוד בחדשות ynet:

 

אם יעלון ופלסנר היו מגיעים להסכמות, הנושא היה אמור להגיע להצעת חוק ודיון בממשלה, אבל הבוקר פורסם סדר היום של ישיבת הממשלה המתוכננת ליום ראשון, ובו אין כל אזכור לדיון בהצעת חוק בנושא מתווה החוק לשוויון בנטל. עם זאת, אם יהיו הסכמות בין הליכוד לקדימה, ניתן יהיה להכניס גם את הסעיף הזה לסדר היום.

 

המו"מ אתמול לא הוליד דבר מלבד פרסומים סותרים, איומים מרומזים ותקוות קטנות. "לא הייתה פריצת דרך ולא פיצוץ", הגדירו גורמים בקדימה את תוצאות הפגישה בין ראש הממשלה ליו"ר מפלגתם. "ננסה למצות את המשא ומתן בין פלסנר לבין יעלון". במקביל ניסה שר הביטחון, אהוד ברק, לפשר בין הצדדים ולהגיע עמם למכנה משותף מוסכם.

 

על פי מקורבים לשני הצדדים, מטרת הפגישה היום הייתה לסמן את נקודות המחלוקת העיקריות. הליכוד מסרב לקבוע מכסות למתן פטורים, ואילו בקדימה מתעקשים על תקרה של 1,500 פטורים לעילויים בתורה. בנוסף, הליכוד מבקש להעלות את גיל דחיית השירות ל-26, אולם בקדימה מתעקשים שגיל 22 יהיה גיל שבו יחליטו הצעירים החרדים באיזה מהמסלולים לבחור.

 

גם בנושא "האחריות האישית" שתוטל על אברכים שלא יתגייסו נפתחו הפערים מחדש. בליכוד דורשים שסנקציות אישיות לא יעוגנו בחוק ושלמעשה לא יהיה יישום מיידי שלהן - אלא בשלבים מאוחרים יותר. בקדימה, מנגד, מתעקשים על סעיף האחריות האישית כחלק בלתי נפרד מהחוק, כולל פירוט מדויק של הסנקציות. בנוסף, בליכוד דוחים את הצעת המחליטים המפרטת את יישום החוק בצמוד להצעת החוק, אבל בקדימה טוענים שללא הצעת מחליטים מפורטת, מדובר בחוק מעוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסנר ויעלון. אין הסכמות
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים