שתף קטע נבחר

מחקר: גם חשיפה קצרה לאוויר מזוהם מסוכנת ללב

צעירים שביצעו פעילות גופנית בתנאים המדמים זיהום אוויר כבד, כמו זה שבמקסיקו-סיטי ובייג'ינג, הציגו מדדים מסוכנים העלולים להוביל להתקף לב. החדשות הטובות, אומרים החוקרים ב-"24 שעות" ב"ידיעות אחרונות", הן שהנזק הפיך

מחקר חדש מצא שינויים לרעה בתפקוד הלב אצל צעירים בריאים בלי היסטוריה של מחלות לב, שביצעו פעילות גופנית במשך שעתיים תוך חשיפה לאוזון.

 

המחקר,שפורסםב ‭,'Circulation'‬ הוא אחד הראשונים שמצביע במדויק על השינויים הפיזיולוגיים שנגרמים כתוצאה מחשיפה לאוזון, חומר מזהם שנוצר מפסולת תעשייתית או פליטת אגזוזים.

 

עוד מסכנות זיהום האוויר :

  

במחקר השתתפו 23 צעירים, שביצעו פעילות גופנית במשך שעתיים בתנאי מעבדה תוך שהם חשופים או לאוויר "נקי" או לאוויר עם כמות אוזון דומה לזו שקיימת בערים בעלות זיהום כבד, כמו בייג'ינג ומקסיקו-סיטי.

 

הממצאים: בזמן החשיפה לאוזון נרשמה אצל המשתתפים קפיצה של כ‭99%-‬ ברמת האינטרלוקין‭,8-‬ סממן לדלקת בכלי הדם. נרשמה גם צניחה של ‭42%‬ ברמת הפלסמינוגן, חומר שעוזר לגוף להמס קרישי דם.

 

השינויים היו זמניים והפיכים: ברגע שהמשתתפים הפסיקו לנשום את הריכוז הכבד של האוזון, המדידות חזרו לרמות תקינות.

 

אך החוקרים מדגישים כי הממצאים מדגימים את הסכנות לאנשים שכבר סובלים מקרישים בכלי הדם, מאחר שאוזון עלול לעורר התפרצות דלקתית שתביא להתפקעות הקרישים ולהתקף לב

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשהמשתתפים הפסיקו לנשום את הריכוז הכבד של האוזון, המדידות היו תקינות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים