שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרוש, דע את זכויותך. המדריך לפרוד הטרי
  גרושים רבים לא מודעים לזכויות החדשות שלהם כהורים נפרדים. לשם כך קיבצנו עבורכם שישה דברים שחשוב לדעת, מביטוח לאומי ועד הזכות למשמורת משותפת. בהצלחה

  החלטתם להיפרד. הבית המשותף שלכם הופך לשני בתים. לחץ, החלטות שצריך לקבל, פגיעות רבה, ובעיקר צורך להתמודד עם עולם חדש ולא מוכר, בו חוסר במידע עלול להביא לעיתים למריבות מיותרות אשר בסופו של דבר מגיעות לפתחו של הילד. להלן מספר נושאים אשר במהלך פעילותנו ראינו שהורים רבים אינם מודעים להם.

   

  עוד בנושא:

  10 כללים לגרוש הטרי שמחפש אהבה

  מתגרש טרי, אל תתן לאגו שלך לגרום עוד נזק  

  גרוש: מרגיש כמו אורח בבית משפחתי  

   

  1. מענק לימודים מביטוח לאומי

  המוסד לביטוח לאומי משלם מענק לימודים לגרוש אשר הילד בחזקתו, עבור ילדים בגילאים 6–14. המענק מועבר לקראת תחילת כל שנת לימודים לחשבון הבנק אליו משולמת קצבת הילדים, כאשר לרוב יהיה זה חשבון הבנק של האם. כדי לקבל את מענק הלימודים יש לפנות לביטוח לאומי עם הסכם הגירושים ולמלא טופס בקשה.

   

   

  2. מערכת המחשב של בית הספר

  בתי הספר נוהגים לשלוח לילדים אשר עולים לכתה א' הזמנה ליום הכרות עם בית הספר והמחנכת לקראת פתיחת שנת לימודים. מכיוון שלרוב, מען הילד הוא כתובתה של האם, רק היא תקבל הזמנה ליום חשוב זה.

   

  במידה ויחסי ההורים תקינים יש לקוות שהמידע יגיע גם לאב, אך בכל מקרה מומלץ לאבות הגרים בכתובת נפרדת מהאם (גרושים/פרודים) לפנות בתחילת החופש הגדול למזכירות בית הספר, ולהוסיף את פרטיהם ובעיקר כתובת מגורים, למערכת המחשב (מנב"ס) של בית הספר.

   

  באופן זה גם האב יוזמן ישירות ליום ההכרות ובהמשך יקבל גם הוא את כל המידע המונפק ממערכת המחשב. הדבר מונע אי הבנות ותלות בהורה האחר.

   

  3. שירות רפואי מול קופות החולים

  כל הורה, נשוי או גרוש, זכאי לקבל מקופת החולים בה מבוטח הילד כרטיס מגנטי משלו עבור הילד, וקוד אישי לכניסה לחשבון האינטרנט של הילד. במתן כרטיס וקוד לכל הורה מקודמת חלוקת האחריות ההורית בין ההורים, שהרי אם לכל הורה כרטיס משלו, הוא יוכל לקחת את הילד לרופא במקרה הצורך בזמן שהילד איתו/ה.

   

  4. רישום כתובת שנייה במשרד הפנים

  החל מחודש יוני 2012 ההורה הלא משמורן (לרוב האב) זכאי לגשת למשרד הפנים ולרשום את כתובתו ככתובת נוספת למשלוח מידע הנוגע לילד. הרשות המקומית (בעיקר מדובר על טפסי רישום ושיבוץ לגנים) והביטוח הלאומי (אישור על תשלומים כמו קצבאות ילדים ומענק לימודים, ועל תשלומי קצבת נכות במידה והם קיימים) מחויבים לשלוח גם להורה זה את כל המידע.

   

  הערה: נכון להיום, גם כאשר להורים משמורת משותפת, אחד ההורים (ההורה שמען הילדים אינו רשום אצלו, לרוב האב) צריך לגשת למשרד הפנים כדי לרשום את כתובתו ככתובת נוספת למשלוח דואר.

   

   

   

  5. אפוטרופסות (משמורת משפטית) ומשמעותה

  שני ההורים כברירת מחדל, הם אפוטרופסים על ילדם. המשמעות היא שעל פי החוק, החלטות עקרוניות ומהותיות בחיי הילד, לרבות קביעת מקום מגורים, חינוך, בריאות ודת, חייבות להיעשות בידיעת ובהסכמת שני ההורים.

   

  הגדרת הורה כמשמורן יחיד אינה מקנה לו זכות לקבל החלטות בנושאים אלו על דעת עצמו. כמובן שבאין הסכמה בין ההורים בהחלטות עקרוניות, בית המשפט יהיה הגורם המחליט.

   

   

  6. משמורת משותפת - גם ללא הסכמת שני ההורים

  כיום, בניגוד לעבר, הסדר של משמורת משותפת או של אחריות הורית משותפת אפשרי גם אם האם מתנגדת לכך.

   

  עד שנת 2008 (מועד פרסום דו"ח הביניים של ועדת שניט) לא פורסמו כלל פסקי דין להסדר משפטי שכזה ללא הסכמת האם, ולכן השתרשה בקרב האבות, לצד אנשי המקצוע, ההנחה שהדבר אינו אפשרי. אולם מאז 2008 פורסמו פסקי דין בהם הוענקה משמורת משותפת למרות התנגדות האם (בנוסף לעשרות פסקי דין שלא אושרו לפרסום).

   

   

   

  נציין שהגדרה של משמורת משותפת אינה בהכרח גם חלוקה שווה של זמני השהות בין ההורים. מנתוני משרד הרווחה עולה שבשנת 2010 הומלצה משמורת משותפת בכ-17% מהתיקים למרות אי הסכמת ההורים, לעומת 4.5% בשנת 2007. חשוב לדעת שכיום האפשרות קיימת. 

   

   

   

  יש לכם טיפים נוספים לגרושים הטריים? כתבו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים  

   

   

   

  גיא רוה הוא יו"ר עמותת הורות משותפת = טובת הילד .

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גרוש, דע את זכויותך. המדריך לפרוד הטרי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שווה ללמוד את הזכויות שמגיעות לך כחוק יחד עם שינוי הסטטוס
  צילום: shutterstock
  גיא רוה
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים