שתף קטע נבחר

'מינוי דיכטר - המשך לחרחורי המלחמה של נתניהו'

דיכטר הגיש את התפטרותו לריבלין בלטרון. בקדימה אמרו כי משמעות החלטתו לערוק מהמפלגה ולהתמנות לשר להגנת העורף, כשברקע הדיבורים על תקיפה באיראן, צריכות להדאיג את אזרחי ישראל. "רה"מ מספסר בח"כים עבור גחמות משיחיות"

בקדימה תקפו בחריפות את בכיר המפלגה שערק לממשלת הליכוד - והגיש הבוקר (יום ג') את התפטרותו בתחנת דלק. בקדימה אמרו  כי לא הופתעו מהמהלך הלילי שבו החליט ח"כ אבי דיכטר לפרוש מהמפלגה ולהתמנות לשר להגנת העורף, בימים שבהם גובר הדיבור על האפשרות של תקיפה באיראן.

 

עוד חדשות ב-ynet:

ספינת טילים חילצה יאכטה מול חופי לבנון

הבית הלבן: יש עוד זמן לסנקציות על איראן

 

"אזרחי ישראל צריכים לחשוש מהמשמעויות הרחבות של המהלך הנוכחי", נמסר בהודעה מהמפלגה, "מדובר בהמשך ישיר לקמפיין חרחור המלחמה של ראש הממשלה ושר הבטחון, שלא מפספסים הזדמנות לספסר בחברי כנסת עבור גחמות משיחיות מסוכנות". בהודעת קדימה נאמר כי "אבי דיכטר הוא אדם רב זכויות ומעללים, שטעה כששם את שמו הטוב וערק בעבור תפקיד משני ונטול סמכויות בממשלה צינית וחסרת בושה".

 

ריבלין מקבל את מכתב ההתפטרות של דיכטר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ריבלין מקבל את מכתב ההתפטרות של דיכטר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

דיכטר החליט הלילה לפרוש מקדימה ולהתמנות לשר להגנת העורף בממשלת נתניהו, אחרי ששוחח מוקדם יותר עם שר הביטחון, אהוד ברק, שהציע לו את התפקיד. לאחר מכן נפגש גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וסיכם עמו על הצטרפותו לממשלה. הוא יחליף בתפקיד את השר מתן וילנאי, היוצא לכהן כשגריר ישראל בסין.

 

דיכטר, שנענה בחיוב להצעה לבקשת נתניהו, הכין במהלך הלילה מכתב התפטרות מהכנסת והעביר אותו הבוקר בלטרון ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין. כבר ביום חמישי הוא יושבע כשר ויתמנה לשר להגנת העורף. הוא פורש מקדימה לבדו וישמש שר במינוי חיצוני, כמו שר המשפטים יעקב נאמן, שאינו חבר באף מפלגה ובאף סיעה. מוקדם יותר הבהירו בסביבתו של דיכטר כי הוא לא יהיה שותף למהלך של פילוג קדימה.

 

"התנגד לתקיפה בסוריה, יגן על תקיפה באיראן?"

דיכטר עצמו כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו: "אחרי תקופה ארוכה של התלבטויות אותן לא הסתרתי מאיש, לא מהח"כים, לא מפעילי המפלגה ולא ממתפקדי קדימה, קיבלתי אמש את ההחלטה להיענות לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון ולהתמנות לשר להגנת העורף. שיקולים אישיים ומפלגתיים נדחקו הצידה, וכמו ב-42 השנים האחרונות מאז גיוסי לצה"ל,

בחרתי לשרת את המדינה באופן הטוב ביותר שאני מסוגל. בעת הזו, מתפקיד השר להגנת העורף אני מאמין שאוכל לעשות זאת באופן הטוב ביותר".

 

דיכטר כתב כי בנסיבות שנוצרו, לא ראה לנכון להישאר חבר כנסת על מנדט שהעניקו לו מצביעי קדימה ומתפקדיה, ולכן החליט להחזיר את המנדט למפלגה ולהתפטר מהכנסת. "הבוקר הודעתי לראש קדימה על החלטותיי, הן להתפטר מכנסת והן לסיים חברותי בקדימה". הוא חתם את דבריו באמירה: "קודם המדינה אח"כ אני".

 

עורק מקדימה לממשלת הליכוד. מכתב ההתפטרות של דיכטר ()
עורק מקדימה לממשלת הליכוד. מכתב ההתפטרות של דיכטר

 

גורם במפלגה אמר כי מה שמוזר הוא שלפי פרסומים, דיכטר התנגד בשעתו לתקיפת הכור בסוריה, ונימק זאת במספר הנפגעים הרב שעלול להיות אם דמשק תגיב על תקיפה כזו. "האיש שהתנגד לתקיפה בסוריה הולך להגן עכשיו על תקיפה באיראן", אמר גורם בקדימה, "זה שיא האבסורד". לדבריו, "הפרישה של דיכטר לא מפילה אותי מהכיסא. הוא איש ליכוד, וכאלה הן גם עמדותיו".

 

הבוקר התקשר דיכטר ליו"ר קדימה, שאול מופז, ובשיחה קצרה הודיע לו על החלטתו ואמר כי אין מדובר בעניין אישי וכי הוא אינו מעוניין לפלג את קדימה. מופז איחל לו הצלחה.

 

נתניהו אמר הבוקר כי לדיכטר יש זכויות רבות, וכי כעת תהיה לו מטלה חשובה - "לעזור בדבר שהוא עוסק בו כל חייו, לתרום לביטחון המדינה". בטקס קבלת פנים לעולים חדשים בנמל התעופה בן-גוריון אמר נתניהו: "המדינה בראשותי משקיעה בהגנת העורף כפי שלא עשתה אף ממשלה קודמת, והשר אבי דיכטר יעשה זאת בתפקידו החדש. אני בטוח שברכתכם שלוחה יחד עם ברכת העם כולו למינוי הזה".

 

מקלט בנתניה. "דיכטר מתנדב לעמוד בפני ועדת החקירה הבאה" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מקלט בנתניה. "דיכטר מתנדב לעמוד בפני ועדת החקירה הבאה"(צילום: עידו ארז)

 

בקדימה אומרים שכבר מתחילת השבוע היה חשש שנתניהו מנסה למנות את אחד מחברי הכנסת של המפלגה לשר בממשלתו. על רקע זה, וכדי לבדוק את הדברים, פנו גורמים במפלגה לדיכטר וביקשו ממנו להתראיין לתקשורת ולהתבטא בנושא האיראני, אך הוא סירב. "בשלב הזה כבר נדלקו נורות אדמות", אמר אחד הגורמים, "הוא אמר שהוא לא יכול להתבטא כרגע ולא הסכים להתראיין מטעם המפלגה".

 

"נתניהו יזרוק על דיכטר האחריות לכישלון"

ח"כ יואל חסון מקדימה אמר הבוקר על רקע עזיבת דיכטר: "נתניהו שוב חוצה גבולות של גועל פוליטי והפך למגה קומבינטור פוליטי. דיכטר, שהיה כנראה סוס טרויאני בקדימה בשנים האחרונות, פגע כל הזמן בשמה ובציפי לבני, כשהמניע הוא אחד - הכשרת התוכנית מראש לעבור לליכוד כשר בכל מחיר. אין לי ספק שדיכטר לא יתרום דבר בממשלה המנופחת הזאת, ושזה צפוי להיות תפקידו האחרון בזירה הפוליטית וטוב שכך".

 

ח"כ דני דנון מהליכוד אמר כי פרישת דיכטר מקדימה מסמנת "התפרקות טוטאלית של מפלגת הסופרמרקט קדימה אשר

משולה לטיטניק - ספינה טובעת שחבריה נוטשים אותה. בבחירות הבאות קדימה לא תעבור את אחוז החסימה ותיעלם".

 

ח"כ איתן כבל מהעבודה אמר: "סוף סוף נמצא המתנדב האמיץ לעמוד בפני ועדת החקירה הבאה. דיכטר מובל כצאן לעורף על ידי ראש ממשלה ושר ביטחון ציניים שבשעת האמת יזרקו עליו את האחריות לכישלונותיהם. מעבר לכך, העובדה שנתניהו לא מצא לנכון למנות לתפקיד את אחד משלל השרים חסרי התיק בממשלתו מעידה על חוסר אמון בהם או על גודל המחדל שצפוי להתרחש בעורף הישראלי".

 

בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיכטר וריבלין, הבוקר בלטרון. כבר לא ח"כ בקדימה
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו. "חצה גבול של גועל פוליטי"
צילום: חיים צח
השר ברק. שוחח עם דיכטר לפני ההחלטה
צילום: רויטרס
מומלצים