שתף קטע נבחר

הפוקד דבאח יחליף את דיכטר: "לא קבלן קולות"

הפוקד הגדול אחמד דבאח, שייכנס לכנסת במקום הח"כ שערק וימונה לשר להגנת העורף, דוחה את התדמית שהודבקה לו: "נציג ערבי יכול להשפיע עבור כולם. קדימה יכולה להשתקם". הוא הח"כ השביעי מקדימה שנכנס לכנסת במהלך כהונתה

אחד המרוויחים הגדולים מפרישתו של אבי דיכטר מקדימה ומינויו לשר להגנת העורף בממשלת נתניהו יהיה אחמד דבאח, שיהפוך לחבר כנסת. דבאח, בן 57, הוא פעיל מרכזי בקדימה ונחשב לאחד מקבלני הקולות הראשיים בה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

דבאח, איש עסקים ובעל רשת סופרמרקטים וחווה לגידול ושיווק בשר, גם למגזר היהודי, הוא אב לתשעה ילדים. בעבר כיהן כראש עיר בדיר אל-אסד ובמג'ד אל-כרום. הוא הצטרף לליכוד בשנת 1992, וכשהקים ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, את קדימה, חבר אליו.

 

הבחירות הקודמות היו הפעם הראשונה שבה רץ דבאח לכנסת מטעם רשימה כלשהי. הבוקר הוא אמר: "דיכטר התקשר אליי בלילה והודיע לי שהוא מתפטר ומתכוון להיות השר להגנת העורף. זה עניין שלו, ואם הוא שלם עם ההחלטה - אני מאחל לו הצלחה".

 

דבאח אמר כי הוא רואה בכניסתו לכנסת משימה לאומית ממדרגה ראשונה. "אני איש רציני, הייתי ראש עיר ואיש עסקים מצליח, ואני מאמין שעם כל הבעיות שיש לנו אני יכול לתרום. נציג ערבי יכול להשפיע עבור כל האזרחים ועבור הציבור הערבי בפרט, הן בתחום החברתי והן בכלל".

 

לדבריו, קדימה יכולה להשתקם, על אף מצבה העגום בסקרים. "יש קרוב ל-100 אלף חברים בקדימה, ויש לה קבוצה רצינית מאוד של חברי כנסת. נשלב ידיים ונשמור יחד על הבית הזה. נשרת את האזרחים באופן הטוב ביותר. אנחנו אנשי עשייה".

 

דבאח הגיע למקום ה-36 בפריימריז של קדימה, שזכתה בבחירות הקודמות ב-28 מנדטים. הוא החבר השביעי מרשימת קדימה שלא הגיע לאחד מ-28 המקומות הראשונים, אך הספיק להיכנס לכנסת מאז תחילת כהונתה לפני שלוש שנים וחצי.

 

הוא אינו אוהב את התדמית שהודבקה לו כקבלן קולות, מתוקף היותו אחד הפוקדים הגדולים של קדימה. "אני לא קבלן קולות, אני איש ציבור", הוא מתעקש, "אנשים מאמינים בי ומכירים את העשייה שלי. כניסתי לכנסת היא לא על סמך המפקד שערכתי".

 

"גאים בדבאח"

מחמוד מוסא, תושב דיר אל-אסד אמר ל-ynet: "אנחנו גאים בדבאח. חסר לנו אחד כמוהו שייצג אותנו בממשלה. יש לו כל היכולות לקדם את החברה הערבית. הוא אדם צנוע שתמיד מקשיב לאנשים ועוזר להם".

 

קרוב משפחה של דבאח הוסיף, כי הטלפון של דבאח לא מפסיק לצלצל. "הרבה אנשים משני המגזרים התקשרו לברך אותו. מאוד משמח אותנו שהוא הופך להיות חבר כנסת. מגיע לו, הוא קידם הרבה פרוייקטים ויש לו רצון להמשיך באותה דרך".

 

אך תושב אחר מדיר אל-אסד הנמיך ציפיות: "אני מאחל לדבאח הצלחה, ומקווה שהוא יעשה למען החברה הערבית, אבל אני לא מצפה או מאמין שהוא יכול לשרת את האינטרס הכללי. למדנו הרבה מהפוליטיקה, והגענו למסקנה שהמגזר הערבי לא מעניין את הממשלה".

 

בהכנת הידיעה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד דבאח. נכנס לכנסת
צילום: מיכאל קרמר
אבי דיכטר. מפנה את המקום
צילום: עוז מרון
מומלצים