שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: בטלו את ההקצבות לאברכים

"הממשלה מנסה באופן אסור ופסול להעביר את הכספים לתלמידי הישיבות", כותבים העותרים ומדגישים: לאחר שפקע חוק טל, גם העברת הקצבאות אינה חוקית

עתירה שהוגשה היום (ג') לבג"ץ נגד ממשלת ישראל, שר החינוך, שר האוצר והיועץ המשפטי לממשלה דורשת את ביטול ההקצבות לאברכים ולתלמידי ישיבה, נוכח פקיעתו של חוק טל שעיגן את מתן הקצבאות.  

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

לימודים בלי ליבה: ציון נכשל לחינוך החרדי

לבני בראיון ל-CNN: "ישראל נמכרה לחרדים"

שער "טיים": חילונים וחרדים במלחמה על ירושלים

 

העותרים, בראשם עמותת "חדו"ש לחופש דת ושוויון", מבקשים למנוע כבר את העברת תקציב חודש אוגוסט, שאמור להגיע לתלמידי הישיבות בתחילת חודש ספטמבר, בעוד כשבועיים. לטענת העותרים, מרגע שמעמד דחיית השירות בוטל בשל פקיעת חוק טל, החוק לא מאפשר להעביר לתלמידים ולאברכים עוד תמיכות. לדבריהם, דחיית שירותם של התלמידים "היא תנאי שבלעדיו אין להעניק תמיכות למוסדות התורניים האמורים".  

 

העותרים מתריעים כי ישנו "ניסיון אסור ופסול" מצד הממשלה להעביר את הכספים, וכי למרות פנייתם לממשלה, לשר האוצר ולגורמים נוספים, אף אחד מהם לא הצביע "ולו בדוחק" על כך שהעברת הכספים לתלמידים לאחר פקיעת חוק טל תהיה חוקית. עד להחלטה סופית בעניין דורשים העותרים להוציא צו ביניים שימנע את העברת הכספים "כדי למנוע מצב בלתי הפיך באשר לכספים שיועברו בתקופה זו".  

 

עו"ד גלעד ברנע שמייצג את העותרים מצביע על כך שלפי נתוני אתר הכנסת, בשנת 2011 זכו כ-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים לדחיית שירות במסגרת חוק טל. לטענתו, העברת התקציב משמעה העברת כספים בניגוד לחוק יסוד: התקציב.  

 

אין זו העתירה הראשונה שמגישים לבג"ץ בנושא. בינואר 2011 עתרו כמה ארגונים חברתיים בדרישה לבטל את קצבאות האברכים: "מלגת לימודים ועידוד השתלבות אברכי כוללים בתעסוקה אינה עומדת בדרישות החוק הישראלי ומהווה ניסיון נואל ופסול לעקוף את קביעות בית המשפט העליון, תוך רמיסתו ברגל גסה של עקרון השוויון", נכתב בעתירה, שגם בה הייתה מעורבת עמותת "חדו"ש". 

 

קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים הוענקה מראשית שנות ה-80 לתלמידי ישיבות, אבות לשלושה ילדים או יותר, שהם ונשותיהם אינם עובדים. בשנת 2010 ניתנה הקצבה ל-13 אלף אברכים ועלותה לקופת המדינה הייתה 135 מיליון שקלים. ביוני 2010 קבע בג"ץ אחרי שנים של סחבת כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית, והנחה להפסיק להכלילה בתקציב המדינה. אך החלטת הממשלה בעניין הכשירה את התקצוב כפי שהוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקצבאות יבוטלו?
צילום: EPA
חוק טל פג תוקף
צילום: ירון ברנר
מומלצים