שתף קטע נבחר

לבני בראיון ל-CNN: "ישראל נמכרה לחרדים"

יו"ר קדימה לשעבר מתחילה את המסע חזרה לפוליטיקה? בראיון לכריסטיאן אמנפור תקפה לבני את הליכוד והתייחסה לסוגיית גיוס החרדים: "הוכח שנתניהו אינו רוצה לשנות את המציאות, ועל זה תהיה מערכת הבחירות הבאה"

האם ציפי לבני עושה את צעדיה הראשנים בדרך חזרה לעיסוק בפוליטיקה במשרה מלאה? יו"ר קדימה לשעבר ערכה בימים האחרונים סדרת פגישות בארצות-הברית והעניקה כמה ראיונות לתקשורת האמריקנית, ובראשם לכריסטיאן אמנפור מ-CNN, ובהם עסקה בעיקר בנושאים הנוגעים לסוגיות פנים-ישראליות. בראיון לאמנפור תקפה לבני את הליכוד ואמרה בין היתר כי המדינה "נמכרה לחרדים".

 

לבני, שהופיעה כמה פעמים בשבועות האחרונים בהפגנות ובאירועים הקשורים למחאה הציבורית נגד אי גיוסם של בחורי הישיבות, סירבה עד כה להתראיין לתקשורת הישראלית. כעת, לאחר חופשה שלקחה מהחיים הפוליטיים, עושה רושם כי היא מבצעת צעדים ראשונים לקראת אפשרות חזרתה לשיח הציבורי. מחר (ה') צפויה לבני להיפגש עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון. לא נמסרו פרטים נוספים על הפגישה המתוכננת.

 

עוד בחדשות:

המשטרה תבדוק רשלנות: "איך סל קורס ככה?"

מצרים מודה: היה לנו מידע מוקדם על הפיגוע

0.5% מהתאונות בגלל מהירות: 'אוכפים מה שנוח'

 

בראיון ל-CNN, תקפה לבני את הליכוד ואת מה שכינתה כ"כניעה לחרדים", וכן את המונופול של המפלגות החרדיות על הדת היהודית - רמז אפשרי למאבק עתידי על קולות המרכז והמרכז-שמאל. "מבחינה פוליטית המדינה נמכרת לחרדים", אמרה למראיינת אמנפור. "החרדים מהווים חלק קטן מהחברה הישראלית, הם חלק מההיסטוריה והמסורת שלנו, אבל יש להם יותר כוח ממה שמגיע להם. הליכוד ומפלגות אחרות נותנות להם מונופול על היהדות במדינת ישראל. נתניהו אמר בעצמו שמבחינה פוליטית החרדים הם השותפים הטבעיים שלו".

  

לבני התייחסה גם לסוגיית גיוס החרדים ואמרה כי "כל אזרח ישראלי צריך לתרום למדינה. לרוע המזל, ובגלל מניעים פוליטיים, נותנים להם מונופול, וזה צריך להשתנות. כדי לשנות מציאות צריך רצון של ראש ממשלה. לרוע המזל הוכח שנתניהו אינו רוצה לשנות ועל זה תהיה מערכת הבחירות הבאה". יו"ר קדימה לשעבר הביעה את תמיכתה בחוקה והוסיפה: "יש רוב בישראל שמאמין שישראל היא מולדת העם היהודי, אבל מדינה עם שוויון זכויות לכל אזרחיה. זוהי מדינה יהודית לאומית, לא יהודית דתית". 

 

מאז פרישתה של לבני מהכנסת, מתארגנת קבוצה של חברי כנסת בקדימה כדי לפרוש מן המפלגה ולהקים סיעה נפרדת, שאמורה להוות בסיס לפלטפורמה פרלמנטרית לקראת הבחירות הבאות. במקביל, חיים רמון פועל באינטנסיביות על מנת להקים מפלגת מרכז חדשה, ובראיון ל-ynet הודיע כי הכוונה היא להוות אלטרנטיבה במרכז הפוליטי בישראל לקדימה, מפלגה שהיה שותף להקמתה ב-2005.

 

לבני הרחיקה את עצמה באופן רשמי מההכנות של רמון, אולם המשיכה לקיים שיחות ופגישות עם ח"כים בקדימה, ונשארה מעורבת בנעשה במפלגה ובפוליטיקה. בשיחות סגורות ציינה לבני לאחרונה כי "החופש נגמר", ורמזה בכך כי שובה הרשמי אל החיים הפוליטיים מתקרב.

 

סקרים שנערכו לאחרונה העניקו למפלגה בראשות לבני מספר דו ספרתי של מנדטים, וכאשר נבדקה האפשרות בסקר שהזמין השר לשעבר ומראשי "שינוי", אברהם פורז, לחיבור בין לבני ליאיר לפיד או למפלגת העבודה - הרי שמפלגה משותפת כזו זוכה למספר מנדטים משמעותי, ואוספת חלק גדול מהקולות הצפים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני. צעד ראשון בדרך חזרה לפוליטיקה?
צילום: באדיבות ועידת החינוך
מומלצים