שתף קטע נבחר

נסראללה: ישראל תיתן לאיראן התירוץ שחיפשה?

בנאום לוחמני במיוחד אמר מזכ"ל חיזבאללה כי ישראל יודעת שאם תתקוף באיראן, זו תגיב במכה אדירה שלה חיכתה 32 שנה: "הוויכוח בין הצמרת המדינית לביטחונית בישראל מעיד על החשש מהמחיר". הוא הזהיר: "אם תתקפו בלבנון, טילים מדויקים שלנו שיפגעו בכמה מטרות ספציפיות בישראל, ויהרגו עשרות אלפים"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לעג אמש (יום ו') לדיבורים בישראל על תקיפה נגד איראן, ואמר כי הוויכוחים בין הצמרת המדינית לצמרת הביטחונית בתוך ישראל נובעים מחוזקה של איראן ומהידיעה שתגובתה על תקיפה כזו תהיה אדירה. "האם ישראל תספק לאיראן את התירוץ שלו ציפתה 32 שנה?", שאל נסראללה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בנאום שנשא לרגל "יום ירושלים" שאותו ציינו אתמול בעולם המוסלמי השיעי לאות הזדהות עם הפלסטינים, ובשבוע שבו מציינים שש שנים לתום מלחמת לבנון השנייה, הקדיש נסראללה חלק נרחב לנושא האיראני. עם זאת הוא הקפיד לאיים כי אם ישראל תתקוף בלבנון, יהפוך ארגונו את חייהם של מיליוני ישראלים לגיהנום.

 

תומכי נסראללה צופים בו נואם. ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תומכי נסראללה צופים בו נואם. ארכיון(צילום: AFP)

 

"אנחנו יכולים להפוך את חייהם של מיליוני ציונים בכל מקום בישראל לגיהנום של ממש, ויכולים לשנות את פניה של ישראל", אמר מזכ"ל חיזבאללה, "אני אומר לישראלים... יש לכם כמה מטרות... לא מספר גדול... שניתן לפוגע בהן בדיוק בעזרת טילים שיש לנו. פגיעה במטרות האלה עם מספר קטן של טילים תהפוך את החיים של מאות אלפי ציונים לגיהנום אמיתי, ואנחנו יכולים לדבר על עשרות אלפי הרוגים". הוא לא נקב בשמן המדויק של המטרות, אך אמר כי חיזבאללה לא יהסס להשתמש בטילים האלה בשום שלב של מתקפה על לבנון.

 

נסראללה אמר כי ישראל יודעת שהיא משקרת לעולם כשהיא טוענת שלתוכנית הגרעין של איראן יש אופי צבאי. הוא אמר כי הוויכוח הפנימי בישראל על התועלת שתהיה לתקיפה באיראן מעיד על חוזקו של המשטר בטהרן ועל האומץ שלו, וטען כי העימות בין אנשי ביטחון לפוליטיקאים בישראל בנוגע לתקיפה אינו נובע משאלה מוסרית או שאלה הקשורה לחוק הבינלאומי, אלא למחיר שתשלם ישראל אם תבחר לתקוף את מתקני הגרעין.

 

"נתניהו וברק טיפשים כמו אולמרט ופרץ"

נסראללה לעג לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הביטחון, אהוד ברק, והשווה אותם למי שכיהנו בתפקידים האלה בזמן מלחמת לבנון השנייה, אהוד אולמרט ועמיר פרץ. "הטיפשים אולמרט ופרץ ביצעו בשנת 2006 איוולת שהייתה הפסד אסטרטגי לישראל. ואני אומר לציונים: יש לכם היום שני טיפשים שהם ברק ונתניהו, והם מבצעים מעשה איוולת בפרט עם איראן, והיא תכלה את היישות הגזלנית שלכם. יש לנו האומץ והיכולת להגן על ארצנו, ואם יפלשו לארצנו - לא נמתין לרשות מאף אחד" (כוונתו לכך שחיזבאללה לא יבקש רשות ממשלת לבנון להגיב).

 

ישיבת הממשלה בראשות נתניהו. נסראללה עוקב אחר המחלוקות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישיבת הממשלה בראשות נתניהו. נסראללה עוקב אחר המחלוקות(צילום: AFP)

 

"הבעיה של ישראל עם איראן היא שאיראן החזקה מחויבת לסוגיית ירושלים ופלסטין, דבר שאינו נתון למשא ומתן או להסדר", אמר מזכ"ל חיזבאללה. הוא יצא להגנת איראן ואמר: "ביום ירושלים הזה אני רוצה לשאלות את הערבים בפרט ואת המוסלמים בכלל - אם איראן הפכה לאויבת הגדולה ביותר של ישראל, האם זה לא אומר משהו לעמים הערביים והאסלאמיים? מדינות ערביות יכולות לרכוש מרוסיה כל סוג נשק שהן רוצות, בעוד אם איראן רוצה לרכוש מערכות הגנה אווירית מרוסיה, ישראל, אמריקה והעולם פועלות יחד כדי למנוע את העסקה בין איראן לרוסיה".

 

בחודש מאי השנה הזהיר נסראללה את ישראל כי אם כבר בשנת 2006 יכול היה ארגונו לירות טילים על תל-אביב, כיום הוא ניצב בעמדה משופרת, ויכול לפגוע ביעדים ספציפיים בתוך העיר ובכל מקום ב"פלסטין הכבושה" כדבריו. "חלף הזמן שבו יצאנו מבתינו והם נשארו

בבתיהם", אמר אז נסראללה לתומכיו, "ותם העידן שבו אנחנו חוששים והם לא מפחדים. ואני אומר - הגיע הזמן שבו אנחנו אומרים שאנחנו נשארים, והם חדלים מלהתקיים".

 

בפברואר השנה, גם כן בשעה שבה דווח על מחלוקות בין ישראל לארה"ב בנוגע לתקיפה באיראן, הזהיר סגנו של נסראללה, נעים קאסם, מפני עימות ש"יצית את האזור". בראיון נדיר לסוכנות הידיעות "רויטרס" הוא אמר אז כי לוחמיו מאומנים ומצוידים יותר משהיו ב-2006 - אך סירב לומר במפורש כי חיזבאללה יתקוף את ישראל במקרה של תקיפה באיראן.


פורסם לראשונה 17/08/2012 19:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופים בנאום נסראללה, הערב
צילום: AFP
מומלצים