שתף קטע נבחר

מחקר ענק: הפלות חוזרות מעלות הסיכון ללידת פג

במחקר, בו השתתפו כ-300 אלף נשים, מצאו חוקרים מפינלנד כי ככל שמספר ההפלות החוזרות גבוה יותר - הסיכון ללידה לפני השבוע ה-28 כאשר מושג הריון עולה במאות אחוזים. לידת פג בשבוע מוקדם כל כך עלולה להותיר את התינוק עם נזקים קשים

מחקר חדש מביא שיקול נוסף לנשים שעברו הפלות מרובות וממשיכות לנסות להרות: המחקר רחב ההיקף שנערך בפינלנד מצא סיכון מוגבר ללידת פג בשבוע ה-28 ומטה אצל נשים שעברו שלוש הפלות או יותר בהריונות קודמים. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת Human Reproduction Journal.

 

לידת פג בשבוע מוקדם כל כך מציבה אותו בסיכונים בריאותיים קשים, בהם זיהומים, ירידה בחום הגוף, מומים מולדים, נזקים מוחיים ואף מוות. גם הפרוצדורות הרפואיות המורכבות בפגים כה זעירים במהלך אישפוזם בפגייה מותירה אותם לעתים עם נזקים בלתי הפיכים.

 

החוקרים, מהמכון למחקר רפואי בהלסינקי, בדקו נתונים של 300,358 נשים בין השנים 1996 ל-2008. הם מצאו כי על כל 1,000 נשים שילדו ללא הפלה בעברן נמצאו שלושה תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-28. לעומת זאת, על כל אלף נשים שעברו הפלה אחת נמצאו ארבעה פגים לפני השבוע ה-28, שישה פגים לכל אלף נשים שעברו שתי הפלות, ו-11 פגים אם האישה עברה שלוש הפלות או יותר.

 

בחישוב כולל נמצא כי נשים שעברו שלוש הפלות או יותר היו בסיכון גבוה ללדת פג לפני השבוע ה-28 להריון. עם זאת החוקרים ציינו כי רק 0.3% מהנשים הנבדקות במחקר הנוכחי עברו שלוש הפלות או יותר.

 

"מדובר בממצאים מדאיגים", אמרו החוקרים. "הפלות חוזרות, במיוחד שלוש או יותר, מגבירות את הסיכון לעובר בלידה הראשונה. עם זאת, הסיכון הכולל הוא קטן יחסית אם מדובר בהפלה או שתיים".

 

לחוקרים עדיין לא ברור מה הקשר בין ההפלה עצמה לבין הסיכון ללידות המאוחרות יותר, אולם הם משערים כי ייתכן וההפלה, המתבצעת בניתוח כירורגי, עלולה להגביר את הסיכון לזיהומים, שעלולים לפגוע בהריונות העתידיים.

 

מתוך כ-150 אלף לידות בישראל מדי שנה כ-10% הן לידות פגים. בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשיעור לידות הפגים, בזכות ההתקדמות הטכנולוגית שמאפשרת לשמר עוברים מגיל 24 שבועות בחיים ולדמות את חיי הרחם בתוך האינקובטור.

 

עם זאת, המחסור החמור באחיות ורופאים בפגיות, שיעור הזיהומים הגבוה, וגופם הקטן והשברירי מסכן את חייהם. על פי דו"ח מכון גרטנר למחקר כמחצית ממקרי המוות בתינוקות בישראל נגרמים עקב פגות. גם אלה שנותרים בחיים נדרשים לעתים לסיוע רפואי ממושך ויקר.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפלות חוזרות. לא ברור מה הקשר ללידה מוקדמת
צילום: Index open
מומלצים