שתף קטע נבחר

הלוחם התראיין: "ניקיתי את פני בן לאדן מהדם"

מחבר הספר על חיסולו של בן לאדן התראיין לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS, ואף שזהותו נחשפה התעקש שהרשת תשנה את מראהו "כי לאויב יש זיכרון ארוך". הוא סיפר כי "ידיו של בן לאדן היו מוסתרות. חששנו שיש בידיו אקדחים, אז ירינו בו". לדבריו, אובמה שאל את הלוחמים מי ירה, אך הם סירבו לגלות לו

"לא קיבלנו הוראה להרוג את בן-לאדן, אלא להביא אותו חי אם אפשר" - כך סיפר לוחם הקומנדו הימי מצוות 6 של "אריות הים" האמריקנים, שהיה במחסליו של אוסמה בן לאדן ב-1 במאי 2011 בפקיסטן. הלוחם, שחיבר את הספר על חיסולו של בן לאדן, סיפר בראיון ששידרה הלילה (ב') רשת CBS כי "אחרי שפצענו אותו, בן לאדן המשיך לנוע וידיו היו מוסתרות. חששנו שיש בידיו אקדחים, אז ירינו בו כמה פעמים עד שהוא הפסיק לזוז".

 

 

חיסול בן לאדן - דיווחים אחרונים ב-ynet:

"מחבר הספר על בן לאדן היה מסוכסך עם חבריו"

עדות הלוחם: בן לאדן הציץ מהחלון וירינו בו בראש

נחשפה זהות מחבר הספר על חיסול בן לאדן

עקף צנזורה: לוחם קומנדו בספר על חיסול בן לאדן

 

 

לרגל יום השנה ה-11 למתקפת הטרור שהייתה ב-11 בספטמבר 2001, נחשף לראשונה "מארק אואן", שזוהה כמאט ביסונט, בראיון לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS בעקבות פרסום ספרו "לא יום קל". לוחם הקומנדו הזדהה בראיון בשמו הספרותי, וברשת CBS עמלו ארבע שעות כדי לשנות את מראהו כדי להגן על ביטחונו, אף על פי שרשת "פוקס" חשפה את זהותו ודיווחה כי הוא תושב אלסקה. ביסונט ביקש מ-CBS לשנות את מראהו לצורך הראיון כי "לאויב יש זיכרון ארוך".

 

עטיפת הספר "לא יום קל" (צילום: AP) (צילום: AP)
עטיפת הספר "לא יום קל"(צילום: AP)

 

בראיון הוא מספר כי צוות 6 של "אריות הים" חזר מתעסוקה מבצעית נוספת באפגניסטן, אחת מאינספור פעילויות מיוחדות בעיראק ובאפגניסטן, כשהם הובאו לבסיס בצפון קרוליינה שבו התחילו להתאמן על דגם הבית שבו הסתתר בן לאדן. "התאמנו במשך שלושה שבועות, אולי מאה פעמים, בפריצה לדגם", הוא מספר. לדבריו, דבר אינו דומה למבצע האמיתי, שבו אחד המסוקים התרסק בחצר הבית ו-"אלמנט ההפתעה נעלם" לדבריו.

 

ביסונט היה השני לעלות במדרגות לעבר הקומה השלישית שבה היה אמור להיות הארכי-טרוריסט. "מישהו אמר שבקומה השנייה אמור להיות חאליד, הבן של בן לאדן, אז המוביל לחש 'חאליד'. הוא לא צעק אלא לחש, ואז ראינו ראש מציץ מהמסדרון וחבר שלי מיד ירה בו וחיסל אותו".

 

לוחם הקומנדו מדגיש כי המבצע אינו דומה למה שרואים בסרטים: "אין רעש כמו בסרטים. הכול שקט. מלמדים אותך לא לרוץ לעבר מותך, אז אתה מתקדם לאט. הייתה עלטה מוחלטת".

 

דגם מבנה האימונים לחיסול. "לא דומה לדבר האמיתי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דגם מבנה האימונים לחיסול. "לא דומה לדבר האמיתי"(צילום: AFP)

 

בעוד כלי תקשורת שונים דיווחו כי מנהיג אל-קאעידה היה חמוש וכי לא הייתה לו כוונה להיכנע בשקט, ביסונט חזר בראיון על הדברים שכתב בספרו לפיהם בן לאדן נשם את נשימותיו האחרונות כשהלוחמים נכנסו לחדרו. "לבן לאדן היה אקדח, אבל הוא לא ירה", סיפר ביסונט בבוז, על מי שלתפישתו שלח מחבלים מתאבדים אל מותם, אבל בעצמו לא היה אמיץ כדי להילחם. בן לאדן נורה מיד בכניסה לחדרו. "הוא היה פצוע על הרצפה אבל המשיך לנוע, ידיו היו מוסתרות וחששנו שהוא מחזיק אקדחים, אז ירינו בו עוד כמה כדורים, עד שהוא הפסיק לנוע", הוסיף ביסונט.

 

"זה היה הצילום הכי חשוב בחיי"

בתשובה לשאלה אם הנשיא ברק אובמה שאל את הלוחמים מי מהם ירה בבן לאדן, אמר הלוחם: "כן, הוא שאל מי זה היה, אבל אמרנו לו שלא נגלה". הוא הסביר כי "זה קל ללחוץ על ההדק, זה רק לחץ קל על האצבע, עשיתי את זה מיליון פעמים וזה לא כל כך קשה. לכן זה לא סיפור של מי שיורה, זה סיפור של הצוות, או של טייסי המסוקים, או של החבר'ה שארגנו את כל זה. למי אכפת מי האיש שירה? זה לא משנה".

 

עדותו זו של לוחם הקומנדו סותרת את זו של הבית הלבן והפנטגון, לפיה בן לאדן נהרג במהלך חילופי אש שניהל עם הכוח האמריקני.

 

אחד מחבריו היה צריך לאסוף את דגימות ה-DNA של בן לאדן. "אני הייתי צריך

לצלם אותו. זה היה הצילום הכי חשוב בחיי, אז ניקיתי את פניו מהדם. המראה שלו היה נורא, אבל צילמתי", סיפר ביסונט, שהוסיף כי הוא וחבריו כלל לא היו בטוחים שזה אכן בן לאדן. "הזקן שלו היה שחור ולא לבן כפי שראיתי בצילומים. הוא לא נראה לי כל כך גבוה. הסתכלתי עליו מהפרופיל והאף נראה לי דומה לבן לאדן".

 

בשל החשש שלא מדובר בבן לאדן עצמו, אלא אולי באחד משומרי ראשו או בכפיל, ניגש אחד הלוחמים לילד בבית, הצביע על ההרוג ושאל אותו "מי זה?". "אוסמה", הייתה התשובה. "איזה אוסמה?", שאל. "אוסמה בן לאדן". לוחם אחר ניגש לאישה שהייתה בבית, שאישרה גם היא את זהותו של מנהיג אל קאעידה. כשהמסוקים נחתו בשלום באפגניסטן והגופה הובאה לבדיקה בהאנגר, אישרה סוכנת של ה-CIA בוודאות את זהותו של בן לאדן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הזקן שלו היה שחור והוא לא נראה כל כך גבוה"
צילום: AP
הבית שבו חוסל בן לאדן. "הייתה עלטה מוחלטת"
צילום: MCT
מומלצים