שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "הפיגוע בלוב לא היה קשור לסרט שלעג למוחמד"
  בניגוד לגרסת ממשל אובמה: יו"ר ועדת הקונגרס לענייני מודיעין אמר בראיון ל-CNN כי אין כל מידע שמצביע על כך שבבנגזי, שם נהרגו בפיגוע השגריר האמריקני ושלושה דיפלומטים נוספים, נערכה הפגנת מחאה נגד הסרט האנטי-איסלאמי
  התקפה מתוכננת נגד אנשי שירות החוץ של ארצות הברית ? הפיגוע שבו נהרגו ארבעה דיפלומטים אמריקנים, בהם שגריר ארה"ב בלוב, לא היה קשור לסרט שלעג לנביא מוחמד ולמוסלמים. כך אמר היום (יום א') יו"ר ועדת הקונגרס לענייני מודיעין. חבר הקונגרס הרפובליקני מייק רוג'רס אמר בראיון לרשת CNN בתוכנית "מצב האומה" כי "אין כל מידע שמצביע על כך שהייתה מחאה נגד הסרט האנטי-איסלאמי" - גרסה שממשלו של ברק אובמה דבק בה כמעט מההתחלה.

   

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  "זאת הייתה התקפה שתוכננה", אמר רוג'רס על הפיגוע, שבוצע ב-11 בספטמבר בקונסוליה האמריקנית בבנגזי ושבו נהרגו השגריר האמריקני כריסטופר סטיבנס ושלושה דיפלומטים נוספים.

   

  יעד של אל-קאעידה? בניין הקונסוליה האמריקנית בבנגזי לאחר התקיפה (צילום: AFP)
  יעד של אל-קאעידה? בניין הקונסוליה האמריקנית בבנגזי לאחר התקיפה(צילום: AFP)

   

  "יש קצת מבוכה, אבל ברור למדי שזה היה אירוע מתוכנן. אנחנו יודעים שזו הייתה פעולת טרור. הממשל הגיע למסקנה הזו עכשיו", אמר רוג'רס. "יש אינדיקציה שהם אולי ידעו שהשגריר היה שם או באזור בזמן התקיפה. אבל התאריך 11 בספטמבר חשוב יותר למשוואה זאת מאשר השגריר. אני חושב שזו הייתה הצלחה מעבר לחלומות הכי פראיים שלהם להרוג את הפנים האמריקניות בלוב, השגריר שלנו".

   

  "הממשל קיבל 'עצה רעה'"

  חבר הקונגרס הרפובליקני אמר כי הממשל קיבל "עצה רעה" לומר שהאנשים שפרצו לקונסוליה מחו נגד הסרט שלעג למוסלמים.

  "לא ראיתי כל מידע שמצביע על הפגנה שנערכה באזור הקונסוליה באותו זמן. הייתה בפירוש כוונה לתקוף את המקום".

   

  כאשר נשאל רוג'רס לגבי זהות מבצעי הפיגוע, הוא השיב: "איננו יודעים זאת בוודאות עדיין. מהמידע שיש בידנו, יש סבירות גדולה שמדובר באל-קאעידה או בשלוחה של אל-קאעידה שהייתה להם מטרה מאוד ברורה והיא לתקוף את הקונסוליה ולגרום לכמה שיותר נזק, כאוס ומוות".

   

  בסיס המיליציה ראף אללה א-סהטי לאחר שננטש (צילום: רויטרס)
  בסיס המיליציה ראף אללה א-סהטי לאחר שננטש(צילום: רויטרס)

  "רוצים צבא לאומי". המפגינים בבנגזי (צילום: EPA)
  "רוצים צבא לאומי". המפגינים בבנגזי (צילום: EPA)

  הצתת רכב בבסיס אנסר א-שריעה (צילום: AFP)
  הצתת רכב בבסיס אנסר א-שריעה(צילום: AFP)

  בבנגזי "דורשים צדק לסטיבנס" (צילום: AP)
  בבנגזי "דורשים צדק לסטיבנס"(צילום: AP)

   

  "הדבר שהכי שערורייתי בקשר לזה - וכל אמריקני צריך להיפגע מזה - הוא שלא מדובר בג'ורג' בוש או בברק אובמה, לא מדובר ברפובליקנים ולא מדובר בדמוקרטים, הם כיוונו ופגעו בפנים של ארצות הברית של אמריקה, בשגריר האמריקני ובשלושה עובדי שגרירות שהיו שם, מסורים לעבודתם בארצות הברית של אמריקה".

   

  אך בעוד חבר הקונגרס הרפובליקני מפריד בין הפוליטיקה לבין פעולת הטרור בלוב, הוא לא הצליח להימנע מתקיפת הנשיא הדמוקרטי. "אני מאוכזב שהנשיא החליט ללכת לאירוע לגיוס תרומות, אני הולך לטלוויזיה לומר את הדברים. האמריקנים צריכים לדעת את האמת. זה לא יכול להיות קשור לבחירות. זה קשור לשגריר אמריקני שנהרג. זוהי מדיניות החוץ שלנו והוא חייב להוביל ולא לחכות", אמר רוג'רס.

   

  בסוף השבוע הרימו את ראשם רבבות תושבים בלוב ומחו על הרצח בבנגזי. מאות מהם גם נטלו את החוק לידיהם וגירשו מבנגזי את חברי המיליציה החשודה כאחראית לו. הם ביקשו להחזיר את השליטה לידי הצבא והמשטרה, בכמיהה לשלטון לגיטימי שיחזיר את השקט לרחובות, והפיחו תקווה בבית הלבן.

   

  בעקבות האירועים האלימים בבנגזי, שהותירו אחריהם לפחות 11 גופות ו-60 פצועים, הודיעו שתי מיליציות בעיר דרנה שבמזרחה של לוב, הידועה כמעוז איסלאמיסטי, על נסיגה מבסיסיהן והתפרקות מנשקן.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""הפיגוע בלוב לא היה קשור לסרט שלעג למוחמד""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרט על מוחמד
  המחבלים ידעו שהוא בבניין. סטיבנס
  צילום: AFP
  מומלצים