שתף קטע נבחר

העתקות במיצ"ב: "מלחמת רייטינג בבתי הספר"

המבחנים ההשוואתיים חשפו היקף העתקות חסר תקדים וירידה בהישגים במתמטיקה. בכירים במערכת החינוך סבורים כי הנתונים "מטרידים מאוד": "כשהמבחנים הופכים לכלי היחידי שדרכו מודדים את בית הספר, וודאי שהמוטיבציה לרמות תגבר"

נתוני המיצ"ב שפורסמו אתמול (ב') הבליטו שתי מגמות מדאיגות במערכת החינוך. האחת קשורה בהישגים הלימודיים של תלמידי כיתות ח', שרשמו ירידה בארבעה מתוך חמישה תחומים, במיוחד במתמטיקה. התופעה השלילית האחרת קשורה לטוהר הבחינות לאחר שלראשונה נפסלו יותר מ-200 כיתות, בעיקר במגזר הערבי. בנוסף, לראשונה נפסל מקצוע שלם - השפה הערבית לכיתות ה' במגזר הערבי.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"תוצאות המבחנים במתמטיקה מטרידים מאוד", אומרת ד"ר נורית גל, סגנית מנהלת המכללה לחינוך דוד ילין בירושלים, "אבל מאיימים הרבה יותר הם הפערים בהישגים בין ילדים מרבדים סוציו-אקונומיים שונים הדומים בממדיהם לממצאים המתארים את העולם השלישי. המורים בישראל כיום הם המשכילים שהיו לנו אי פעם. ואולם, מורה מוכשר ככל שיהיה במתמטיקה, באנגלית ובהוראה, לא יכול לחולל קסם כאשר הוא פוגש בשבוע מאתיים ילדים ויותר. כך אי אפשר ליצור קשר ומחויבות ולא לעורר מוטיבציה למאמץ. כך אי אפשר לחנך".

 

 

באשר לטוהר הבחינות אומרת פרופ' ציפי ליבמן, נשיאת מכללת סמינר הקיבוצים, כי הנתונים שפורסמו אינם מפתיעים. "ברגע שהמבחנים הופכים לכלי היחידי למתן דין וחשבון ודרכו מודדים את בית הספר, וודאי שהמוטיבציה לרמות תגבר. מוטיבציה זו אף גוברת עוד יותר לאחר שהחליטו על חשיפת תוצאות המיצ"ב לכלל הציבור, מה שגם יוביל למלחמת רייטינג בין בתי הספר השונים, ויש לכך השלכות עתירות סיכון".


 

נשיאת מכללת לוינסקי לחינוך, פרופ' לאה קסן, הוסיפה כי "העתקה במבחן

נובעת מאיזשהו חוסר ביטחון בקרב הילד, שאיננו מרגיש בטוח בידע שלו, או מרגיש צורך לעמוד במדד כזה או אחר. הדרך להתמודד עם נושא ההעתקות היא ראשית כול ברמה הערכית, להמשיך ולהשקיע בחינוך לדרך ארץ והגינות ולהקפיד כי הצטיינות והישגיות אינן המטרות היחידות".

 

אורן יהי שלום, מנכ"ל תנועת "חינוך ישראלי", ציין כי תוצאות המיצ"ב מצטרפות לתמונה הכללית והקודרת על אודות מצבה של מערכת החינוך. לדבריו, "למרות הסיסמאות השונות של כל ממשלות ישראל, טרם בוצעה רפורמה רצינית שתוביל מפנה אמיתי וארוך טווח, ולכן הציפיות לשינויים גדולים במדדים השונים כמו המיצ"ב הם משוללות יסוד".

פורסם לראשונה 15/10/2012 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
"הצטיינות והישגיות אינן המטרות היחידות"
צילום: אוהד צויגנברג
"הציפיות לשינוי במיצ"ב משוללות יסוד". אורן יהי שלום
צילום: יוגב עמרני
מומלצים