שתף קטע נבחר

חייל היכה, הרג וקבר שני חתולים ולא נשלח לכלא

בית דין צבאי גזר עונש של שלושה חודשי עבודות צבאיות על מאבטח מתקנים שהרג שני חתולים, אחד מהם באמצעות את חפירה. החייל וחבריו טענו שריבוי החתולים מהווה מפגע תברואתי חמור. השופטים: "המעשים בוצעו באכזריות רבה"

חייל היכה, הרג וקבר חתולים בעודם בחיים - ולא נשלח לכלא: בית הדין הצבאי ביפו גזר אתמול (יום א') שלושה חודשי עבודות צבאיות (המקבילות לעבודות שירות), על חייל צה"ל לשעבר, שהורשע בהתעללות קשה בחתולים בבסיס של אגף התקשוב שבו שירת במרכז הארץ, לפני כשנתיים. החייל, מאבטח מתקנים שכבר השתחרר מצה"ל, הורשע שתפס והרג שני חתולים בשטח הבסיס, לאחר שתקף אותם באמצעות את חפירה. הוא הורד לדרגת טוראי וחויב בקנס של 1,500 שקלים. משפטם של שניים מחבריו ליחידה המואשמים שסייעו לו עדיין נמשך.

 

עוד בחדשות ynet:

 

באחד המקרים הוא רוצץ את ראשו של החתול ובמקרה השני הוא קבר חתול אחר בעודו בחיים, לאחר שראה את רגלו מפרפרת. החייל וחבריו טענו שתופעת ריבוי החתולים בבסיס מהווה מפגע תברואתי חמור, ומקשה על שגרת חייהם ותפקודם. עוד בטרם ביצעו את המעשים, הם פנו במכתבים ובעצומה למפקדיהם, שלא נקפו אצבע. לאחר שסיפרו לאחד מהם כי הרגו חתול, הוא השיב להם "כל הכבוד".

 

המפקד, נגד בדרגת רב-סמל, הועמד לדין משמעתי בלבד ונגזר עליו קנס כספי. החייל שהורשע ניפק בחקירתו את ההסבר לריסוק ראשו של החתול, לאחר שנטמן: "לא יכולתי להשאיר אותו ככה אז שמתי אותו בבור. לפי מה שראיתי פעם, אם חתול מת ולא מכסים אותו, משהו באיברים הפנימיים שלו יכול להתפוצץ, אז קברנו אותו".

 

החייל הציג טענה נוספת למעשיו ואמר שחתולים אכלו לו את המזון. לדבריו, באחד הימים כאשר הביא ארוחת צהריים לחדרו והשאיר את האוכל למספר רגעים ללא השגחה, חזר וגילה חתול שאוכל לו את האוכל. במהלך המשפט ציין אביו כי הוא בן בכור למשפחה חמה שגידלה כלב, וכי נאלץ לתת לבנו כסף לקנות אוכל בשל החשש למחלות שהחתולים מפיצים במזון בבסיס.

 

התביעה בתיק דרשה לגזור על החייל עונש של מאסר בפועל, לאחר שהנאשם הורשע

בעבירה חמורה "שבוצעה באכזריות רבה". מנגד, טען עורך דינו, עידן דביר, כי יש להסתפק במאסר מותנה ובקנס, מאחר והמעשים לא היו בגדר "התעללות לשם התעללות", וכי אין לנתקם ממכת החתולים שפקדה את הבסיס. "העובדה שהחתולים אכלו את מזון החיילים יש בה משום התגרות מצד החתולים, שלא טופלו כראוי על-ידי החיילים", נטען.

 

השופטים קבעו בהחלטתם כי "רבה החומרה וגדול הכיעור במעשי הנאשם. אין מדובר בכישלון בודד, ובשני המקרים המעשים בוצעו באכזריות רבה. במקרה השני, שנסיבותיו מצמררות, רוצץ ראש חתול בעת הקבירה באמצעות את חפירה. המציאות בבסיס לא מצדיקה את המעשים". יחד עם זאת, השופטים התחשבו בנאשם שהתחרט, הודה והתבייש במעשיו, ובעובדה שאין לו עבר פלילי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרג חתול באמצעות את חפירה (אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
עו"ד עידן דביר
צילום: צילום: יואב חסקלוביץ', army-law.co.il
מומלצים