שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: דתיים בסיכון נמוך יותר לדיכאון ולאובדנות

  חוקרת מהמרכז האוניברסיטאי אריאל מצאה קשר בין נטייה לדיכאון, חרדה ואובדנות לבין פעילות חברתית ואורח חיים דתי: דתיים ופעילים חברתית נטו פחות לדיכאון ואובדנות, בעוד שאלה שהעדיפו פעילות מבודדת היו בסיכון גבוה יותר

  בני נוער דתיים או פעילים חברתית נמצאים בסיכון נמוך יותר לאובדנות ודיכאון: כך מגלה מחקר חדש שנערך במרכז האוניברסיטאי אריאל.

   

  החוקרת ד"ר יעל אביעד, קרימינולוגית במקצועה, בדקה 474 בני נוער מבתי ספר תיכון באיזור המרכז וירושלים, בני 15 עד 18 שנים, מחציתם בנים ומחציתם בנות. רובם היו ילדים להורים ישראלים ונשואים. כמחצית מהמתבגרים היו דתיים, 13% מסורתיים וכשליש היו חילוניים.

   

  מי בסיכון גבוה יותר לאובדנות ?

   

  מהמחקר נמצא כי אצל דתיים ומסורתיים יש רמת משמעות חיים גבוהה יותר באופן מובהק, בהשוואה לחילוניים. בשאלונים שהועברו להם בנוגע לנטיה לאובדנות, שכללו תסמינים המרמזים על דיכאון, חרדה, עצב, אשמה וכעס, נמצא שיעור גבוה יותר של נטיה זו אצל חילוניים.

   

  החוקרים עוד מצאו כי פעילות יומיומית עם חברים יוצאת משמעות חיים גבוהה יותר, ועמה גם נטיה מופחתת יותר לאובדנות. מנגד, הופתעו החוקרים לגלות כי פעילות בודדת כמו קריאה או סריגה, דומה בתוצאותיה לחוסר מעש: שתיהן מגבירות את הנטייה לאובדנות.

    

  "האדם תמיד מחפש משמעות" מסבירה ל-ynet ד"ר אביעד, "החיפוש הזה מגיע עם הרצון למצוא משהו שהוא מעבר לצרכים היומיומיים שלי, משהו שנותן מטרה וייעוד לחיים. מצאנו כי אלה שמצאו משמעות לחיים, הם דווקא דתיים או פעילים חברתיים. הופתעתי לראות שפעילות שבני הנוער ביצעו לבדם, נתנה אותם תוצאות כמו שעמום – שניהם הגבירו את סיכון האובדנות".

    

  בימים אלה מעבדים החוקרים את התוצאות הסופיות לקראת פרסומם בכתב עת מדעי.

   

  בינתיים הם מתכוונים לערוך מספר מחקרי המשך, שינסו להתחקות עוד אחר הקשר בין המשמעות לתסמינים נפשיים ומצוקה של בני הנוער.





   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דתיים פחות דיכאוניים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים