שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  ויכוח בעולם הערבי: "סנדי - נקמתו של אללה?"
  הסופה שהיכתה במזרח ארה"ב הסעירה גם את מדינות ערב, וגורמים קיצוניים בהן כינו אותה עונש אלוהי בתגובה לסרט נגד הנביא מוחמד. אחרים מתחו עליהם ביקורת: לא יפה לשמוח לאיד

  הסרט האנטי-איסלאמי שעורר גלים ברחבי העולם המוסלמי, הסעיר - במובן המילולי - גם את חופה המזרחי של ארצות הברית? כך טוענים אנשי דת מוסלמים קיצוניים, שכינו את הסופה "סנדי" שגבתה חייהם של 95 בני אדם בארה"ב ובקנדה, "עונש משמיים". לדבריהם, מדובר בתגובה אלוהית ל"תחלואות החברה האמריקנית", ובראשן הסרט שלועג לנביא מוחמד, אשר הופק בשטחה של המדינה. אולם לא כולם תמימי דעים לגבי כך: ההאשמות עוררו מורת רוח בקרב גורמים מתונים יותר, שטענו כי לא יפה לשמוח לאיד.

   

   

  בחירות בצל הסופה - כתבות נוספות:

  "סנדי" החזירה את שינוי האקלים לבחירות בארה"ב

   

  "חלק מהאנשים תוהים לגבי ההוריקן באמריקה והסיבות לו", כתב בטוויטר אימאם מצרי שידוע כקיצוני. "לדעתי, זוהי נקמה מאלוהים על הפגיעה בנביא האהוב". הפרסום זכה ללא מעט תגובות אוהדות, אך נמצאו גם כאלו שגינו את דבריו: גולש שכתב בהתייחסו לאמריקנים, "אללה, הרעד את האדמה תחת רגליהם", נענה על ידי מגיב אחר שטען כי "יש לנו אחים וחברים באמריקה, אני לא מאחל להם שום רע".

   

  "סנדי" הציפה את העיר הובוקן בניו ג'רזי (צילום: רויטרס)
  "סנדי" הציפה את העיר הובוקן בניו ג'רזי(צילום: רויטרס)

  נהרות עלו על גדותיהם בניו ג'רזי. "גם מוסלמים נפגעו" (צילום: AFP)
  נהרות עלו על גדותיהם בניו ג'רזי. "גם מוסלמים נפגעו"(צילום: AFP)

  בתגובה אחרת לדבריו של האימאם המצרי, השווה הכותב את הסופה "סנדי" לרוח אלוהית שנשלחה להרוס את האומה מלאת החטאים ולהכות במושבו של האו"ם בניו יורק. "אנחנו מבקשים מאלוהים להרוס את בניין האו"ם בעקבות אי-הצדק, השחיתות והרודנות שלו". גם פרסום זה זכה לתגובות מתרעמות: "הוא לא מייצג מוסלמים אלא מייצג טרוריסטים", נכתב באחת מהן. "כולנו מבקשים מאללה לעזור ולהציל את האמריקנים".

   

  גם בסעודיה התעורר ויכוח דומה בעקבות דבריו של האימאם סלמן אל-עודה, שטען כי הסופה הייתה קריאה לאמריקנים להתעורר ולהמיר דתם לאיסלאם. נוכח התגובות הרבות שתמכו בדבריו, מיהר המופתי הגדול של סעודיה עבד אל-עזיז א-שייח להתראיין בכלי התקשורת ולהזהיר את אנשיו מפני שמחה לאיד, שמנוגדת לערכי הדת. הוא הוסיף כי בין קורבנות הסופה היו גם מאמינים מוסלמים. "זה לא לגיטימי ולא ראוי", אמר אתמול (יום ה') לעיתון "אל-חיאת".

   

  הנזק בפייר איילנד. הסופה - קריאה לאמריקנים להתאסלם? (צילום: רויטרס)
  הנזק בפייר איילנד. הסופה - קריאה לאמריקנים להתאסלם?(צילום: רויטרס)

  עץ קרס על רכב בניו יורק. היו שביקשו "להציל את האמריקנים" (צילום: אבי גרוס)
  עץ קרס על רכב בניו יורק. היו שביקשו "להציל את האמריקנים"(צילום: אבי גרוס)

   

  באיראן דווקא נמנעו, כהרגלם, מלהשוות בין אסון הטבע להתערבות אלוהית - בעיקר משום שארצם שלהם נפגעה לא פעם מרעידות אדמה הרסניות. כך למשל, ב-2003 רעש אדמה שפגע בעיר

  העתיקה בם גרם למותם של 26 אלף בני אדם. שלשום הודיעו אנשי הסהר האדום האיראני כי הם ערוכים לשלוח צוותי סיוע לניו יורק, במקרה הצורך. "לכוחות האיראניים יש ניסיון רב בהתמודדות עם אסונות טבע", אמר ראש הארגון מסר לסוכנות הידיעות האיראנית פארס.

   

  הגורמים המוסלמים אינם היחידים שמחפשים על מי להטיל את האחריות לסופה. כומר נוצרי בארצות הברית טען באחרונה כי הנשיא ברק אובמה ויריבו בבחירות מיט רומני הביאו לסערה, בכך שעוררו את זעמו את האל עם תמיכתם בזכויות הומוסקסואלים. "אלוהים הורס את אמריקה באופן שיטתי", כתב הכומר ג'ון מקטרנן באתר שלו, "פשוט תסתכלו על כל מה שקרה השנה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ויכוח בעולם הערבי: "סנדי - נקמתו של אללה?""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מנזקי הסופה בניו ג'רזי
  צילום: AP
  אובמה בביקור באטלנטיק סיטי. גם הוא הואשם
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים