שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

לקלפיות, היכון צא: הבית היהודי בוחר מנהיג

עשרות אלפי מתפקדים יכריעו מי יהיה יו"ר המפלגה: זבולון אורלב או נפתלי בנט. בשבוע הבא ייבחרו גם שאר המועמדים. "מרגיש חיבוק אחד גדול", אמר אורלב בקלפי בירושלים. בנט: "אנשים רוצים שינוי, אין לי ספק שמשהו חדש מתחיל"

הקלפיות לבחירת יו"ר מפלגת הבית היהודי נפתחו אחר הצהריים (יום ג') ב-168 מוקדים. 54 אלף מתפקדי המפלגה יוכלו לבחור בין שלושה מועמדים, שהבולטים שבהם הם שני המובילים, שונים בתכלית: ח"כ זבולון אורלב הוותיק, לשעבר היו"ר הזמני של המפלגה, ונפתלי בנט, שמבקש להכניס בבית היהודי רוח צעירה. 

  

בחירות 2013 - דיווחים נוספים ב-ynet:

הברסלבים מפזזים לכנסת: "נ נח" רצים בבחירות

קמפיין ש"ס הושק: מוזיקה רועשת נגד מחנאות

 

אורלב הגיע לבחור בקלפי סמוך לביתו בשכונת גבעת מרדכי בירושלים. "אובמה או רומני? אני מאוד מקווה שזבולון אורלב", התלוצץ המועמד. על תחושותיו אמר אורלב כי "אני מרגיש התרוממות נפש, אני מרגיש חיבוק אחד גדול של כל אנשי הציונות הדתית והתנועה ואני מקווה שזה יבוא לידי ביטוי בקלפי".

 

אורלב מצביע, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אורלב מצביע, היום(צילום: גיל יוחנן)

משתעשע עם תינוק בדרך לקלפי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
משתעשע עם תינוק בדרך לקלפי(צילום: גיל יוחנן)

 

בתשובה לשאלה מה יעשה אם יריבו בנט יזכה אמר אורלב כי "אני נחוש בדעתי לזכות. קרוב ל-1,000 מתנדבים ממריצים את הבוחרים מתוך התלהבות ומתוך הבנה שעל כף המאזניים יש דרך אידיאולוגית של התנועה ובעיקר סוגיית המנהיג בעל הניסיון שיכול להביא לאחדותה של הציונות הדתית עם האיחוד הלאומי ועם תנועתו של הרב אמסלם".

 

נפתלי בנט הצביע בקלפי הסמוכה למקום מגוריו ברעננה. עשרות פעילים לבושים בחולצות הקמפיין קיבלו את בנט בקריאות: "ראש המפלגה הבא". בנט עצמו אמר כי "התחושה היא מצוינת. אנשים רוצים שינוי, אנשים רוצים משהו אחר. אין לי ספק שמשהו חדש מתחיל היום ומי שחושב שהמפד"ל והציונות הדתית סיימו את תפקידם טועה. אין לי ספק שבסוף היום הזה אנחנו ננצח".

 

 

בנט פוגש תומכים, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בנט פוגש תומכים, היום(צילום: עידו ארז)

 

וגם מצביע (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
וגם מצביע(צילום: עידו ארז)

 

יו"ר ועדת המפקד והבחירות של הבית היהודי דני טרופר ציין כי "יש לנו 167 קלפיות ברחבי הארץ ועוד 15 קלפיות ניידות בין יישובים קטנים. בסך הכול יש למפלגה כ-54,000 מתפקדים". טרופר צופה כי אחוזי ההצבעה יגיעו ל-70 עד 80 אחוזים. "תפקידנו לוודא שהכול עובר ביושרה ובהגינות ושהצדדים ירגישו שמה שתהיה התוצאה היא תהיה טובה וקבילה", אמר טרופר.

 

מרוץ רווי יצרים 

בנט ואורלב מגיעים לקו הסיום בתום מרוץ רווי יצרים, שבמהלכו אף טען אורלב כי בוצעו לו האזנות סתר במשכן, חשד שהתבדה לאחר בדיקה שערך קצין הכנסת. בנוסף, טען אורלב כי חוקר פרטי נשכר כדי לעקוב אחריו - טענה שגם כן נבדקה על ידי קצין הכנסת שמצא אותה כנכונה. מתמודד נוסף לראשות המפלגה הוא יהודה כהן.

 

פעילים במפלגה בת שלושת המנדטים מספרים כי השניים שונים לא רק בגישותיהם ובמסרים שהם משדרים לשטח, אלא גם בשיטת עבודתם. אורלב פונה אל הוותיקים, מבקש לשמר את הקו המסורתי והמוכר ונעזר לשם כך בחברי מועצות עיר מכל רחבי הארץ. בנט, לעומתו, ערך מפקד גדול של צעירים למפלגה ומבקש לשנות את פניה במטרה להפוך אותה לגדולה ומשפיעה.

 

באמצע המרוץ קיבל אורלב חיזוק מהיו"ר הנוכחי, שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ, שהחליט שלא להתמודד והעביר לו את תמיכתו. עוד קודם לכן אמר אורלב כי אם לא ייבחר לראשות המפלגה, יפרוש מהכנסת. בנט, שנהנה מתמיכתו של ח"כ אורי אורבך, הודיע כי בכל מקרה יישאר בבית היהודי ויתמודד על מקום בכנסת הבאה.

 

בשני המחנות טענו אתמול שהניצחון נמצא בכיסם, אך המשיכו בהכנות הקדחתניות לקראת פתיחת הקלפיות. במטה אורלב חזרו על מילת המפתח "ארגון" ועבדו בעקשנות על מה שמכונה "מיצוי כושר ההצבעה של התומכים" - בעיקר המרצה של הפעילים ושל חברי מועצות מקומיות בשיחות טלפון ובמפגשים חפוזים.

 

לטובת בנט נפתחו 170 מטות מתנדבים, שהמריצו את המתפקדים גם בפעילות אינטנסיבית ברשתות החברתיות ובמיילים. המועמדים עצמם העבירו את היומיים האחרונים בכנסים גדולים ובמפגשים עם פעילי שטח בכל רחבי הארץ.

 

בשני המחנות הסבירו שכל מתנדב מרכזי קיבל אחריות להביא אל הקלפי כעשרה מצביעים המזוהים כתומכים, בין השאר באמצעות מערך הסעות, שיפעל עד לשעת סגירת הקלפיות בעשר בלילה. אותם מתפקדים יחזרו להצביע ביום שלישי הבא, כדי לבחור את יתר הרשימה לכנסת.

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן חרמוני, גיל יוחנן
אורלב ובנט. "שונים בתכלית"
צילום: ניצן חרמוני, גיל יוחנן
מומלצים