שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

הברסלבים מפזזים לכנסת: "נ נח" רצים בבחירות

"כולנו חברים - נ נח" מתכוונת להביא את החסידים המקפצים לבית המחוקקים. מטרות המפלגה - אמונה, ביטחון, וגם "שמחה ושלום ואחדות בדרך ישראל סבא". המייסדים אופטימיים: "ההפתעה הכי גדולה תהיה אם לא ניבחר"

עד היום הכרנו את צירוף המילים "נ נח נחמ נחמן מאומן" בעיקר מגרפיטי שניבט אלינו מכל טרמפיאדה ומחבורות החסידים המקפצים בצמתים. עכשיו חסידי רבי נחמן מברסלב ממסדים את הפעילות שלהם, ובבחירות הקרובות הם קוראים לכם להצביע עבורם. "כולנו חברים - נ נח" הוא שמה של המפלגה שנרשמה בימים האחרונים ומטרתה המוצהרת היא להכניס את גדודי המקפצים לכנסת, בדלת הראשית. את הוואנים עטורי המדבקות עם המוזיקה הרועשת הם מסכימים להשאיר בחניה.

 

 

בחירות בכותרות - כתבות נוספות ב-ynet

 

מטרות המפלגה המוצהרות, כפי שפורסמו הבוקר במודעה רשמית של רשות התאגידים, הן: "(1) אמונה, (2) ביטחון, (3) שמחה". ואם עדיין לא ירדתם לסוף דעתם של המייסדים, הרי שהמטרה הרביעית והאחרונה שופכת מעט יותר אור על המפלגה העמומה: "(4) שלום ואחדות בין אזרחי מדינת ישראל בדרך ישראל סבא".

 

רשימת עשרת המייסדים שפורסמה הבוקר בעיתונים מלמדת שרובם ככולם מגיעים ממוצא ספרדי, חמישה מתגוררים בפריפריה (מתנחל במקום העשירי), וכולם כולם חסידי ברסלב.

  

אך מהי עמדת המפלגה החדשה בעניין הגרעין האיראני? המשבר הכלכלי? יחסינו עם הממשל האמריקני? פנינו הבוקר אל שרון קנאפו, תושב ראש העין וחבר הועדה המייסדת, ושאלנו אותו את כל השאלות הקשות. הוא הגיב בצחוק משוחרר. "אנחנו מאמינים שעם ישראל שאוהב את רבי נחמן מבין שיש פה נקודה חזקה. נשמח לקלוט אנשים שמבינים בביטחון או בכלכלה אבל רק אם הם באים בטוב ובלי תככים".

 

כתובת גרפיטי של נחמן מאומן. אחת מיני רבות (צילום: שאול גולן   ) (צילום: שאול גולן   )
כתובת גרפיטי של נחמן מאומן. אחת מיני רבות(צילום: שאול גולן )

 

קנאפו, כמו מרבית חבריו למפלגה, עובד ב"הפצות". מכונית הסובארו סטיישן (מודל 88) שלו עטופה מדבקות ורמקולים, והוא נוסע מצומת לצומת ורוקד בזמן הרמזור האדום.

 

"הרעיון זה להפוך את מה שאנחנו עושים כל השנה למשהו גדול יותר", הוא מסביר את מצע המפלגה. "לעשות שמחה ברחובות, לבוא לבתים ולהשכין שלום בית. אנחנו רוצים בעזרת השם לנסות לעזור לאזרחים ולהשפיע טוב".  

 

"עוד לא חשבנו על חוקים ספציפיים"

מה תעשה אם (וכאשר) תהיה חבר כנסת? שאלנו. "רק טוב. תבין, הרשימה שלנו זה אנשים שאין להם עניין לעצמם. הכול למען הציבור. זה אנשים שכשיש להם אוטו שמים מיד מוזיקה, כשאין להם אוטו אז הם הולכים לשמח בבתי חולים. האמת היא שעוד לא חשבנו על חוקים ספציפיים, אתה מוזמן להציע".

 

מכל מקום, חבורת המקפצים מבטיחה להיות הפתעת הבחירות. "זו לא פנטזיה, אלא דבר פשוט. כולם רוצים לעשות טוב והנקודה של רבי נחמן כבר נמצאת בכל בית. ההפתעה הכי גדולה תהיה אם לא ניבחר".

 

חסידות ברסלב היא זרם דתי שייסד רבי נחמן מברסלב לפני כ-220 שנים בערבות אוקראינה. כיום מאמיני החסידות פזורים בכל רחבי הארץ, והיא נחשבת לביתם של חוזרים בתשובה רבים. הסיסמא "נ נח נחמ..." מגיעה מפתק מסתורי שהתגלה לפני כמה עשרות שנים על ידי אחד מחברי החסידות. כתיבתו של הפתק מיוחסת לרבי נחמן עצמו, ובו נכתבה הסיסמה "נ נח נחמ נחמן מאומן" (אומן היא עיר קבורתו באוקראינה – ע"נ).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן נתנזון
חסידי ברסלב בריקוד אופייני
צילום: קרן נתנזון
מומלצים