שתף קטע נבחר

חוברות לימוד בירדן: ישראל במפה, ירדן "נעלמה"

איגודים מקצועיים ואנטי-ציוניים זועמים על משרד החינוך שהשמיט את שמן של "ירדן" ו"פלסטין" ממפות שחולקו בבתי ספר. "לולא הערנות של מורינו ותלמידינו, החוברות האלה היו ממשיכות להיות מופצות ולזהם את התודעה של תלמידינו, בעודן מנסות לשתול המלה 'ישראל', הישות הגוזלת הזו"

הממלכה הערבית סוערת - בגלל מפה: ביומיים האחרונים הביעו האיגודים המקצועיים בירדן ו"האגודה הירדנית למאבק בציונות" זעם רב לאחר שמשרד החינוך וההשכלה הגבוהה הפיץ שתי חוברות לימוד לתלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים במדינה שבהן מופיעה מפה של המזרח התיכון עם שמה של ישראל, בעוד פלסטין וירדן לא נכללות בה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד כתבות בעולם :

ניו זילנד: תכנן להשליך צואה על צ'רלס וקמילה

האו"ם: יותר מ-2.5 מיליון סורים נעקרו מבתיהם

חנינה לרוצח, מאסר להעלבת המלך. זוהי תאילנד

ארה"ב: דרסה את בעלה כי לא הצביע בבחירות

 

בהודעה שפורסמה מטעם "האגודה הירדנית למאבק בציונות" נמסר כי בבתי הספר חולקו שתי חוברות שלכאורה עוסקות בהחדרת מודעות בתחום הבריאות, אך למעשה הן מכילות ציור של כיתת לימוד שבה המורה מצביע מרחוק על מפה שבמרכזה נמצאת ירדן ומהצד המערבי ישראל ומהצד המזרחי סעודיה ועיראק, בעוד סוריה ולבנון נמצאות בצד הצפוני.

 

המורים ייענו לקריאה ולא ילמדו את החוברות? ()
המורים ייענו לקריאה ולא ילמדו את החוברות?

 

לפי אגודת "הגדה המערבית", ישראל ממוקמת במפה במערב ואילו שמה של ירדן הושמט מהאזור שבו צוינו ערים כמו אירבד, א-זרקא ורבת עמון במזרח. "מחיקת השמות מספחת למעשה את ירדן ופלסטין, ומי שמכיר בישות הציונית מוחק את ירדן ופלסטין", טענה האגודה.

 

"לא" לעישון, "כן" לישראל

האגודה גם טענה כי ציור דומה מופיע גם בחוברת שכותרתה "לא לעישון" ובאחת נוספת שכותרתה "ארוחת הבוקר הקולקטיבית". שתי החוברות הופצו בבתי ספר ויועדו לתלמידים בני 12-9 במסגרת סדרה של חוברות שעוסקות בחינוך. סך הכול הכין משרד החינוך וההשכלה עשר חוברות לימוד שמומנו בין היתר על ידי הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID).

 

"האקט הנ"ל מהווה פגיעה מכוונת ומגונה בתודעה של הילדים בשכבת הגילים הזאת בחסות רשמית תחת הכותרת של 'הקניית מודעות בריאותית'", התלוננו ב"גדה המערבית". באגודה האנטי-ציונית ניסו להראות שהשמטת פלסטין וירדן מהמפות נעשתה במכוון, שכן במפה נכתב "רמת הגולן הכבושה" באזור צפון ישראל מבלי לציין אזורים "כבושים" אחרים - כלומר פלסטין.


 

האגודה קראה לכל "מורה מכובד" שמלמד בבתי הספר בירדן "לסרב לחלק את החוברות האלה ולהזהיר את התלמידים בקשר לסכנות הטמונות בהן".

 

גם האיגודים המקצועיים זעמו על חלוקת החוברות שבהן הופיע שמה של ישראל. בהודעה שפרסמו אמש (יום ב') הם טענו כי מדובר בזלזול באינטליגנציה של התלמידים ובהנצחת מושגים חדשים שכל הירדנים מתנגדים להם. "לולא הערנות של מורינו ותלמידינו, החוברות האלה היו ממשיכות להיות מופצות ולזהם את התודעה של תלמידינו, בעודן מנסות לשתול את המילה 'ישראל', הישות הגוזלת הזו, ובד בבד להפיץ את היעדרות ירדן מהמפה והחלפתה במילה 'הגדה המערבית' ובכמה ערים ירדניות. דבר שאינו מקובל על כל הירדנים".


  

יו"ר האיגוד המקצועי של האגרונומים, מחמוד אבו רנימה, דרש להוציא מבתי הספר את כל חוברות הלימוד ולהעמיד לדין את כל מי שסייע בחלוקתן. יו"ר האיגוד המקצועי של המורים בירדן, מוסטפא א-רואשדה, גם כן הביע את התנגדותו העקרונית של האיגוד שבראשו הוא עומד לכל התערבות בתוכניות הלימודים בירדן.

 

בראיון לעיתון הממסדי "א-דוסתור", אמר א-רואשדה כי אם יוכח שסיפור החוברות נכון, "יש להעמיד לדין כל גורם שאִפשר להכניס את החוברות האלה לבתי הספר שלנו ולידיהם של תלמידינו".

 

על רקע הסערה הציבורית שנוצרה, נראה שמשרד החינוך וההשכלה מנסה למזער נזקים. גורמים במשרד אמרו לעיתון "א-דוסתור" כי הוא הקים ועדת חקירה בסוגיית החוברות שעל פי הטענות כוללות מפות עם שם ישראל, ללא ירדן ופלסטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפה שעוררה סערה
שכחו את ירדן במפה. המלך עבדאללה
צילום: AFP
מומלצים