שתף קטע נבחר

מהפגישה בהרווארד עד לרומן. יומן הבגידה ב-CIA

הנסיעות התכופות לאפגניסטן, המחקר שהפך לביוגרפיה, האי-מיילים שהובילו את ה-FBI למאהבת - והרגע שבו מצא עצמו ראש ה-CIA בחקירה: כך התפתח הרומן בין דיוויד פטראוס לפולה ברודוול. ומה עשתה הפרשה לספר שלה במצעד רבי המכר?

כל-כך הרבה מילים נשפכו (ועוד יישפכו) על פרשת הרומן מחוץ לנישואים של ראש ה-CIA, דיוויד פטראוס, המטלטלת בימים אלה את מערכת הביטחון האמריקנית. ריבוי המקורות, ההדלפות והציטוטים הפך את הפרשה הסבוכה גם-כך למפותלת עוד יותר.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

פטראוס, נזכיר - גנרל בכיר, אחד הקצינים המוערכים ביותר באמריקה בעשרות השנים האחרונות ומי שסומן אפילו כמועמד פוטנציאלי לנשיאות ארה"ב - הדהים ביום שישי שעבר את ארה"ב כשהודיע כי הגיש לנשיא ברק אובמה את התפטרותו. "הפגנתי שיקול דעת לקוי בכך שניהלתי רומן מחוץ לנישואים", כתב, "התנהגות כזו היא בלתי מקובלת, גם כבעל וגם כמי שעומד בראש ארגון כמו שלנו".

 

פטראוס עם רעייתו הולי. מסומנת בעיגול: המאהבת ברודוול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פטראוס עם רעייתו הולי. מסומנת בעיגול: המאהבת ברודוול(צילום: AFP)

בהמשך התברר כי האישה שאיתה ניהל רומן היא פולה ברודוול, מי שהתלוותה אליו במשך שנה וכתבה את הביוגרפיה שלו. הם יצאו יחד לריצות באפגניסטן, שם שימש כמפקד הכוחות האמריקניים במדינה, ואחרי מינויו לראש ה-CIA החלו לקיים גם מפגשים מיניים. הרומן נחשף אחרי שברודוול, בעצמה נשואה ואם לשניים, איימה באי-מיילים על אישה אחרת, ג'יל קלי, לבל תספר לאיש על הקשר שלה עם פטראוס.

 

כדי לעשות מעט סדר בדברים, הנה תקציר האירועים החשובים בפרשה, שפרטים רבים בה עדיין לא ידועים וצפויים להיחשף בהמשך.

 

היומן של הרומן

אביב 2006 - פולה ברודוול פוגשת את פטראוס באוניברסיטת הארוורד, שם השלימה בעבר את לימודיה. פטראוס הוא גנרל העובד על ספר העוסק במאבק צבאי נגד התקוממויות, והוא מוזמן לשאת נאום על חוויותיו בעיראק.

 

ינואר 2007 - הסנאט מאשר את מינויו של הגנרל פטראוס למפקד הכוחות האמריקניים בעיראק. הכוחות מוצבים שם מאז הפלישה למדינה ב-2003, שהביאה להפלת הרודן סדאם חוסיין. באותה העת עיראק עדיין יודעת ימים של אלימות קשה בין הכתות השונות, ופטראוס המוערך אמור לנסות להביא שקט יחסי למדינה.

 

הזוג פטראוס עם ג'לי קלי (שנייה מימין) ובעלה (צילום: AP) (צילום: AP)
הזוג פטראוס עם ג'לי קלי (שנייה מימין) ובעלה(צילום: AP)

 

2008 - ברודוול מתחילה מחקר על הנהגתו של פטראוס. בביקור בוושינגטון, פטראוס מזמין את ברודוול להצטרף אליו ואל אנשי הצוות שלו לריצה לאורך נהר פוטומק.

 

אוקטובר 2008 - פטראוס ממונה למפקד הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, שמטהו בבסיס חיל האוויר מקדיל ליד טמפה,

פלורידה. שם משתתפים "האישה השלישית" בפרשה ג'יל קלי ובעלה באירועים חברתיים לצד האליטה הצבאית של האזור.

 

30 ביוני 2010 - הסנאט מאשר את מינויו של פטראוס למפקד הכוחות האמריקניים באפגניסטן. במהלך השנה הבאה, ברודוול מרחיבה את המחקר שלה על פטראוס לכדי ביוגרפיה שהיא כותבת באישורו. היא נוסעת כמה פעמים לאפגניסטן, ומקבלת גישה חסרת תקדים לפטראוס ולמפקדיו.

 

6 בספטמבר 2011 - פטראוס מושבע לראש ה-CIA כשלצדו רעייתו הולי. ברודוול שומרת על קשר עם פטראוס, ולאחר מכן מוזמנת למשרדו לכמה אירועים, כולל פגישה עם השחקנית אנג'לינה ג'ולי.

 

נובמבר 2011 - לפי דוברו לשעבר וחברו האישי של פטראוס, סטיב בוילאן, בחודש זה הגנרל מתחיל רומן מחוץ לנישואין עם ברודוול.

 

24 בינואר 2012 - הביוגרפיה של פטראוס, פרי עטה של המאהבת ברודוול, יוצאת לאור.

 

30 בינואר 2012 - בראיון לעיתון בעיר מגוריה, "ביסמרק טריביון", ברודוול מתארת את פטראוס כדמות מעוררת השראה, ומספרת שהוא תמיד דואג לכפופים לו.

 

מאי 2012 - ג'יל קלי, "האישה השלישית", מתחילה לקבל אי-מיילים מאיימים, ופונה אל ה-FBI, שפותח בחקירה מיד אחר-כך. לפי דיווחים, באי-מיילים שקיבלה קלי נכתב "אני יודעת מה עשית", "התרחקי" ו"תתפסי מרחק מהגבר שלי".

 

מימין לשמאל: "האישה השלישית" ג'יל קלי, דיוויד פטראוס והנחקר החדש - ג'ון אלן (צילום: MCT, AP) (צילום: MCT, AP)
מימין לשמאל: "האישה השלישית" ג'יל קלי, דיוויד פטראוס והנחקר החדש - ג'ון אלן(צילום: MCT, AP)

 

קיץ 2012 - סוכני FBI קובעים שעקבות האי-מיילים מובילות לברודוול, אותה ביוגרפית ומאהבת של הגנרל פטראוס. הם מוצאים חשבון ג'ימייל פרטי תוך שימוש בכינוי השייך לפטראוס. אי-מיילים בין פטראוס לברודוול גורמים לסוכנים להאמין כי

בין השניים מתנהל רומן. ראש ה-FBI, רוברט מולר, מקבל עדכון על העניין. בשלב מסוים במהלך החקירה מתשאלים אנשי ה-FBI את פטראוס וברודוול.

 

יולי 2012 - הרומן בין פטראוס לברודוול מסתיים. כך לפחות טוען חברו של פטראוס, סטיב בוילאן.

 

שלהי קיץ 2012 - התובע הכללי של ארה"ב, אריק הולדר, מקבל עדכון על הפרשה. בשלב זה, ה-FBI יודע כבר זמן רב שלא הייתה פגיעה בביטחון הלאומי של ארה"ב (חשש כזה עלה בשל השימוש בכתובות אי-מייל פרטיות פשוטות, ולא בשירותי אי-מייל מאובטחים של סוכנות הביון, וכן בשל האפשרות שבגלל הרומן מחוץ לנישואים עלול ראש ה-CIA למצוא עצמו נתון לסחיטה). עם זאת, ה-FBI ממשיך לחקור אם לפטראוס היה חלק כלשהו באי-מיילים המאיימים והפוגעניים שנשלחו לידידתו ג'יל קלי.

 

27 באוקטובר 2012 - מנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, אריק קנטור, מקבל שיחת טלפון מעובד של ה-FBI, וזה מעדכן אותו על הרומן. הרפובליקני דייב ריצ'רט הוא זה שמארגן את השיחה, אחרי שקיבל טיפ מגורם אחר ב-FBI.

 

פטראוס עם המאהבת ברודוול. המחקר הפך לביוגרפיה (צילום: ISAF NATO, AFP) (צילום: ISAF NATO, AFP)
פטראוס עם המאהבת ברודוול. המחקר הפך לביוגרפיה(צילום: ISAF NATO, AFP)

 

השבוע של 29 באוקטובר 2012 - פטראוס וברודוול מתושאלים שניהם בפעם השנייה על-ידי ה-FBI. בשלב זה, שניהם מודים בקיומו של הרומן בפני אנשי ה-FBI.

 

6 בנובמבר 2012 - ביום שבו האמריקנים יוצאים להצביע בבחירות לנשיאות, ובוחרים את ברק אובמה לכהונה נוספת, משרד המשפטים מעדכן את ראש הביטחון הלאומי, ג'יימס קלאפר, בחקירה. קלאפר יוצר קשר עם הגנרל פטראוס, ומפציר בו להתפטר.

 

7 בנובמבר 2012 - הבית הלבן מקבל לראשונה עדכון על הרומן שבו היה מעורב ראש ה-CIA פטראוס. זהו יום הולדתו ה-60 של הגנרל המעוטר.

 

8 בנובמבר 2012 - נשיא ארה"ב ברק אובמה חוזר מחגיגות הניצחון שלו בשיקגו, ומתבשר לראשונה על פרשת הרומן בין פטראוס לברודוול. פטראוס נפגש עם אובמה בבית הלבן, ומבקש להתפטר.

 

9 בנובמבר 2012 - אובמה מקבל את התפטרותו של פטראוס. הידיעה על התפטרותו מתפרסמת עוד לפני שהקונגרס מקבל דיווח על הפרשה. גורמים המזוהים עם המפלגה הרפובליקנית תוהים בקול רם אם העובדה שהפרשה התפרסמה רק אחרי הבחירות לנשיאות, אף שנחקרה חודשים ארוכים, היא מקרית בלבד.

 

רעייתו הנבגדת של פטראוס, הולי. חבר סיפר: "היא נסערת" (צילום: AP) (צילום: AP)
רעייתו הנבגדת של פטראוס, הולי. חבר סיפר: "היא נסערת"(צילום: AP)

 

בעלה של המאהבת ברודוול ואבי שני ילדיה שולח אי-מיילים לאורחים שאמורים היו להשתתף במסיבת יום הולדתה ה-40 בסוף השבוע, ומודיע להם כי האירוע מבוטל. עד לשעות הערב, התקשורת כבר חושפת בפני העולם כולו את זהותה של ברודוול ואף מאתרת סרטונים ישנים שבהם היא נראית. כתבים מנסים להגיע לביתה, אולם האורות בו חשוכים והמשפחה כבר אינה שם.

 

10 בנובמבר, יום שבת האחרון - הביוגרפיה של פטראוס שנכתבה על-ידי המאהבת ברודוול, שדורגה במקום ה-76,792 באתר רכישות הספרים "אמזון" רק ביום שלפני כן, מזנקת למקום ה-111.

 

11 בנובמבר, יום ראשון - חברים בקונגרס מתלוננים בראיונות לטלוויזיה על כך שה-FBI לא דיווח להם בשלב מוקדם יותר על החקירה. רק כעת נחשפת גם זהותה של "האישה השלישית" ג'יל קלי, ידידתו של ראש ה-CIA הנואף. כלי התקשורת מבהירים כי לא ידוע על קשרים אינטימיים בינה לבין פטראוס, וקלי עצמה הופכת לדמות הראשונה בפרשה מלבד פטראוס המוציאה הצהרה לתקשורת. היא מבקשת מהכתבים ומהציבור לכבד את פרטיותה.

 

המאהבת פולה ברודוול. הספר נוסק ברשימת רבי המכר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המאהבת פולה ברודוול. הספר נוסק ברשימת רבי המכר(צילום: רויטרס)

 

13 בנובמבר, היום - הפנטגון חושף כי הגנרל ג'ון אלן, המפקד הבכיר של הצבא האמריקני באפגניסטן, ניצב במרכזה של

חקירה פנימית בשל אלפי "התקשרויות לא-הולמות" עם ג'יל קלי שנעשו במהלך תקופה של שנתיים. מועמדותו של הגנרל אלן לראש הפיקוד האמריקני באירופה ולמפקד כוחות נאט"ו באירופה מושעית בינתיים. לא ברור מה כללו ההתקשרויות הללו.

 

14 בנובמבר, מחר - אמורה להיערך ישיבה שבה תידון החקירה, בהשתתפות אנשי ה-FBI, ממלא מקום ראש ה-CIA מייקל מורל וחברים בכירים בקונגרס האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פטראוס וברודוול. האי-מיילים חשפו את הרומן
צילום: ISAF NATO, AFP
צילום: רויטרס
הנבגדת, הולי פטראוס. "נסערת"
צילום: רויטרס
מומלצים