שתף קטע נבחר

"לקחתי את הקיצוץ בישיבות וזרקתי לפח"

אחרי הווידוי של שטייניץ על העברת כספים להתנחלויות בפרופיל נמוך, מגלה יו"ר ועדת הכספים גפני, שגם החרדים נהנו ממתן בסתר מהממשלה. סיפר כי העביר את הכסף לבניית העיר החרדית חריש, "ב־37 שניות לאחר שפנה אליי אטיאס"

"אני נמצא 24 שנים בכנסת, והקדנציה הנוכחית היתה הטובה ביותר מבחינת היהדות החרדית - יהדות התורה, גם בנושא התקציבים", כך נאם יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) בוועידת נבחרי הציבור במגזר החרדי בשבוע שעבר.

 

הנאום של גפני מצטרף לגילוי של שר האוצר יובל שטייניץ בראיון לרדיו, כי בתקופת הממשלה הנוכחית הוא הכפיל את התקציב ליהודה ושומרון בפרופיל נמוך "מתוך הנחה שאם הדברים ייעשו בפרופיל גבוה ובפרסום, יהיו גורמים בארץ ובחו"ל שינסו למנוע את זה". כעת מתברר שלא רק ההתנחלויות נהנו מ"מתן בסתר" מהממשלה, אלא גם החרדים.

 

"כשהגיעה אלי פנייה להעביר קיצוץ רוחבי, שכולל קיצוץ של 350 מיליון שקל בתקציב הישיבות, לא יצאתי בפרסום של מילה וחצי מילה, כלום. לקחתי את הקיצוץ הרוחבי, שמתי בפח והמשכתי הלאה", כך מסר גפני לבאי הוועידה, והוסיף כי העביר תקציבים להקמת העיר חריש בוועדה "ב־37 שניות לאחר שפנה אליי אטיאס בנושא", מבלי שהנושא פורסם.

 

ללא דיון ציבורי

"על הציבור להבין שהשתיקה הציבורית - אין פירושה שאני שותק", הסביר גפני לקהל, וסיפר גם שנאבק בהצעה לספק חינוך חינם למשפחתונים ולצהרונים של החינוך הממלכתי בלבד: "זו אנטישמיות - חינוך חינם כן, לחרדים לא. בסופו של יום, עברה החלטת ממשלה שהציבור החרדי בפנים".

 

למגזר החרדי היו כמה הישגים בולטים בקדנציה האחרונה, כאשר רוב ההחלטות התקבלו לאור דרישות של ש"ס ויהדות התורה, ללא דיון ציבורי: בסיס תקציב הישיבות צמח מ־720 מיליון שקל לכ־1.17 מיליארד שקל בשנה; הממשלה העלתה את שכר רבני הערים החדשים באלפי שקלים; שר הפנים אלי ישי פטר מארנונה ישיבות גדולות וקטנות; כמו כן הממשלה גנזה את הסנקציות לישיבות שנכללו בדו"ח טרכטבנרג.

 

"בשנים האחרונות התפתח סוג חדש של מימון לאברכים", מסר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בתגובה לדברים, והוסיף כי "במקום להעביר כספים לכוללים ולישיבות, מוכרים דירות לאברכים בחצי מחיר, כפי שקורה בחריש, בנצרת ובחלק מהמקרים גם בבית שמש ובביתר עילית. עלות ההטבות לרוכשי הדירות בחריש היא יותר ממיליארד שקלים, כמו תקציב הישיבות כולו". לדברי רגב, "משמעות ההתפתחות הזאת היא שאברכים יוכלו להישאר בישיבה ולא לצאת לעבודה הרבה יותר בקלות, מה שיגרום נזק כבד לכלכלת ישראל".

 

"גפני דאג לכלל המגזרים"

"במהלך הקדנציה האחרונה", הגיבו בלשכתו של גפני, "כמו ב־24 שנותיו בכנסת, דאג יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, לכלל האוכלוסיות, ופתר בעיות שונות בסוגיות הנוגעות לכלל אזרחי המדינה, ממניעת סגירת מפעלים כדוגמת פרי הגליל, תעש, תדיראן ופניציה, העלאת הגמלאות ותקציבי ניצולי השואה, הפחתת דמי הניהול בקופות הפנסיה לכלל האזרחים ומניעת פגיעה במעמד הביניים דרך טרפוד הניסיון להעלאת המיסים למשתכרים עד 14 אלף בחודש, ועד למאות נושאים נוספים שהעלה על סדר יומה של ועדת הכספים והביאו לכלל פיתרון לטובת הציבור".

 

עוד הוסיפו כי "ח"כ גפני פעל ללא לאות לפיתרון בעיות במגזר הכללי והערבי וגם בהחלט סייע לציבור החרדי ולחם כנגד האפליה בתקצוב המוסדות החרדיים והתורניים. גפני סייע גם לציבור החרדי בתחומים רבים בהם היה צורך בהתערבותו, כפי שסייע לכלל אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חה"כ משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים