שתף קטע נבחר

טיב טעם הפקיעה מחיר חלב ותיקנס ב-50 אלף ש'

במשך 5 חודשים, הרשת הפקיעה מחירים של למעלה מ-38 אלף יחידות חלב טרה בקרטון, בכל סניפיה. בתמ"ת הגישו כתב אישום בעקבות תלונת צרכן. טיב טעם: "טעות טכנית מחשובית, החברה הפיקה לקחים"

קנס בסך 50 אלף שקל הוטל על רשת טיב טעם ובכיר ברשת, אחרי שבמשך 5 חודשים, הפקיעה מחיר חלב טרה 1 ליטר בקרטון ב-21 אג', למרות שמחירו נמצא בפיקוח. בעקבות תלונת צרכן ערני, נתגלה שההפקעה אירעה בכל סניפי הרשת. מדובר בקנס נמוך מתקרת הקנס שנתן לגבות על פי חוק: 230 אלף שקל.

 

  • מגה נקנסה ב-130 אלף ש' על גביית יתר מצרכנים

  • ניו פארם נקנסה ב-100 אלף ש' על מבצע מדומה

 

שופט בית-משפט השלום בת"א, שמאי בקר, הטיל על טיב טעם קנס פלילי של 48 אלף שקל ועל מנהל קטגוריית מוצרי חלב בטיב טעם הוטל קנס פלילי בסך 2,000 שקל. על טיב טעם הוטלה התחייבות בסך 50 אלף שקל להימנע מעבירות דומות למשך 3 שנים ועל מנהל תחום החלב הוטל קנס דומה על סך 3,000 שקל.

 

זאת אחרי שהרשיע את רשת השיווק בכך שמכרה לצרכנים בחנויות הרשת למעלה מ-38 אלף יחידות של חלב בקרטון טרי 3% שומן (רגיל) 1 ליטר של טרה, במחיר של 6.16 שקלים במקום במחיר מרבי של 5.95 שקלים, במשך 5 חודשים רצופים. 

 

הפקעת המחירים הזאת אירעה ב-2010. בעקבות תלונת הצרכן, ערכו מפקחי מחוז תל-אביב והמרכז ביקורת ובדיקת מחירים בסניף עליו התלונן הצרכן. עד מהרה נתגלה שההפרה רלוונטית לכל הסניפים בארץ. החקירה הובילה להגשת כתב אישום שהגישה עו"ד טלי קינן, תובעת במחלקה המשפטית במשרד התמ"ת.

 

טיב טעם: טעות בתום לב

בטיב טעם אמרו בבית-המשפט כי מדובר בטעות בתום לב. לטענת באי כוח החברה, המוצר נרכש מהחברה המרכזית למשקאות (הבעלים של טרה) וברישומיהם, טרה התייחסו למוצר כאל חלב 1.1 ליטר תוספת מאה הגרם היא שגרמה לטעות, לטענת טיב טעם. 

 

עוד אמרו לביהמ"ש שמאז 2010 לא חלה עבירה דומה ברשת וכן נערכו חילופי שליטה בחברה. כמו כן, לאחר ביקורת התמ"ת הוקמו מנגנוני פיקוח ידניים וממוחשבים על מנת שהתקלה לא תקרה שוב.

 

השופט בקר הדגיש בפסק דינו את האינטרס הציבורי בשמירה על מכירת מוצרי יסוד מפוקחים במחירם החוקי, לנוכח מאות אלפי המפגינים שהפגינו בקיץ האחרון בנושא יוקר המחייה.

 

כשרשתות גדולות חורגות מהחוק - זה צורם

עו"ד טלי קינן: "המחוקק קבע מחירים מרביים למוצרי היסוד על מנת לספק הגנה לשכבות החלשות בפרט , ולכל הצרכנים בכלל . בעלי עסקים צריכים להיזהר לא רק מביקורות פתע של התמ"ת בחנויות אלא גם מצרכנים ערניים , וזאת במיוחד בימים אלה של עליה בעלויות יוקר המחייה והתחזקות המודעות בקרב הצרכנים לזכויותיהם, ולהקפיד להימנע מביצוע חריגות כלפי מעלה מהמחיר המרבי שנקבע בחוק כדי להימנע מכתבי אישום וגזרי דין מחמירים בעתיד".

 

מנהלת מחוז תל אביב והמרכז במשרד התמ"ת ציפי שינקמן: "מחוז ת"א והמרכז במשרד התמ"ת ימשיך בהעמקת האכיפה בכל חוקי הצרכנות לרבות חריגה מהמחירים המרביים אשר נקבעו למוצרי הייסוד. הדבר הינו צורם ביותר כאשר מדובר בעסקים גדולים לרבות רשתות מזון אשר חורגים מן החוק ומשרד התמ"ת יחמיר עם מפרי החוק".

 

מטיב טעם מסרו ל-ynet בתגובה: "חלה טעות טכנית מיחשובית בעדכון מחיר של פריט אחד. החברה הפיקה לקחים, וננקטו צעדים והפעולות הנדרשות למניעת הישנות הטעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
טיב טעם. "מאז 2012 אנחנו בסדר"
צילום: אבי מועלם
מומלצים