שתף קטע נבחר

נעצרו שני חשודים בתקיפת עורך העיתון החרדי

יומיים אחרי שנתי גרוסמן מ"הפלג הירושלמי" של החרדים-ליטאים הופתע בפתח ביתו, בבני ברק נעצר צעיר בישיבה וצעיר אחר ברחוב. חבריהם: הם נעצרו רק כי לומדים בפוניבז'

המשטרה נכנסת לתמונה בסכסוך האלים שקורע את הרחוב החרדי-ליטאי. חוקרי ובלשי מרחב מוריה מירושלים עצרו לפנות בוקר (יום א') בבני ברק שני צעירים חרדים בשנות ה-20 לחייהם החשודים בתקיפתו של נתי גרוסמן, לשעבר עורך "יתד נאמן" ומי שעורך כיום את העיתון החרדי המתחרה "הפלס".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

  

השוטרים עצרו את אחד החשודים בתוך ישיבה ואילו השני נעצר בעת שהיה ברחוב. במשטרה אומרים כי השניים יובאו במהלך היום להארכת מעצרם, ומציינים כי צפויים מעצרים נוספים.

 

אחד החשודים, בהארכת מעצרו (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
אחד החשודים, בהארכת מעצרו(צילום: אוריה תדמור)

התקיפה אירעה ביום חמישי בלילה, אז שב גרוסמן מפגישה בבית הרב שמואל אוירבך, מנהיג "הפלג הירושלמי". לטענת אנשיו, שני בעלי חזות חרדית - ככל הנראה תלמידי ישיבה צעירים - הם שהפתיעו אותו בפתח ביתו בשכונת בית וגן, תקפו אותו ונמלטו.

 הוא נפגע בראשו ובפניו - ככל הנראה מחפץ חד - ופונה באמבולנס לבית החולים במצב קל.

 

עוד הוסיפו ה"ירושלמים" כי מדובר בפעולה משולבת של מתנגדיהם, שבאותה שעה ממש הציתו חבילות של עיתוני "הפלס" שהמתינו במרכז ההפצה.

 

מי דיווח ומי לא?

חבריהם של העצורים לספסל הלימודים בישיבה טענו כי השניים לא היו מעורבים בתקיפת גרוסמן ואמרו כי היו איתם באזור אחר בזמן שאירעה. לטענתם, המשטרה עצרה את השניים רק משום שהם לומדים בישיבת פוניבז' המזוהה עם "פלג בני-ברק" בציבור החרדי-ליטאי, שהוא החשוד הטבעי בכל פגיעה באנשי "הפלג הירושלמי", ובמטרה לשאוב מהם מידע מודיעיני על המאבק בין שני המחנות, שהופך לאלים יותר ויותר. באותה ישיבה היו שטענו כי לגרוסמן סכסוך כספי שאינו קשור לפיצול ברחוב הליטאי - והוא הרקע לתקיפה.

 

הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי, פרסם בעקבות האירוע גינוי חריף נגד "אנשי בליעל חטאים" ש"העזו באלימות בל תתואר, הרימו יד לשלוח בנפשו (של גרוסמן)", והוסיף: "אנו מוחים בזה בכל התוקף וחרדים לבאות, לאור אשר כזאת עלתה בקרב מחננו, ה' ירחם". מכתב זה פורסם בעמוד השער של עיתון "הפלס". בידיעה החדשותית שפורסמה בו בנושא נטען כי התוקפים "ניסו לרוצחו".

 

אחד החשודים. יתד נאמן גינה את האלימות (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
אחד החשודים. יתד נאמן גינה את האלימות(צילום: אוריה תדמור)

 

"יתד נאמן", שופר המחנה שאנשיו חשודים בתקיפה, לא דיווח עליה, והסתפק בפרסום מודעה המגנה באופן כללי את האלימות. "התבקשנו על ידי מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א להשמיע קול מחאה וגינוי נמרץ כנגד מעשי אלימות חמורים, מילוליים ופיזיים, שנעשו בחודשים האחרונים כנגד מרביצי תורה ומוסר, אישי ציבור ועסקנים... המעשים הללו הם הפך דרכה של תורה".

 

השפעה פוליטית

נתי גרוסמן נחשב לאחד האנשים החזקים והמשפיעים בחצרו של הרב אוירבך. עד לפני כמה חודשים ערך את עיתון "יתד נאמן", שהיה מזוהה עם רבני ירושלים ובראשם "פוסק הדור" המנוח, הרב יוסף שלום אלישיב, וככזה היה בעמדת כוח אדירה בציבור החרדי.

 השתלטות אנשי בני-ברק, הנאמנים לרב אהרון לייב שטיינמן וסיעתו, על הביטאון הליטאי הרשמי - הביאה לפיטוריו של גרוסמן ממנו, ולייסוד עיתון "הפלס".

 

התקיפה הלילה התרחשה בסמיכות למפגש הפסגה בין שני מנהיגי הפלגים היריבים בציבור החרדי-ליטאי, שנערכה בראשית השבוע שעבר - והסתיימה בקרע. מדובר בפגישה ראשונה מאז פטירתו של "גדול הדור", הרב אלישיב לפני כחמישה חודשים, בין הרב שטיינמן לרב אוירבך, והיא הוגדרה כ"היסטורית" - אך הסתיימה במה שכינה אחד הצדדים "השפלה".

 

לסכסוך השפעה גם על הזירה הפוליטית, ובעקבותיו הוקמה גם מפלגה חדשה של "הפלג הירושלמי" שמאיימת לגזול קולות מיהדות התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כיכר השבת
הרב אוירבך
צילום: כיכר השבת
מומלצים