שתף קטע נבחר

קרע ברחוב החרדי: "יהיה פה דם ובני ברק תבער"

ה"פגישה ההיסטורית" בין שני מנהיגי הפלגים היריבים בציבור הליטאי, הרב שטיינמן והרב אויערבך, הסתיימה בקרע. מקורבי הרב אויערבך טוענים כי מנהיגם זכה ליחס מביש. מקורבי הרב שטיינמן: "הם יגרמו בסופו של דבר לגיוס בחורי הישיבות"

אחרי הקרבות על ירושת המנהיגות ברחוב החרדי-ליטאי עם פטירת הרב אלישיב ; הסכסוך שזלג ל"יתד נאמן" והפילוג הפוליטי עם הקמת מפלגת "נצח" - שיא חדש בסכסוך. הרחוב החרדי נערך למלחמה, לאחר שפגישה היסטורית בפלג החרדי-ליטאי הסתיימה אתמול (יום א') במה שמכנה אחד הצדדים: "השפלה".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

 

בצהרי היום התקיימה פגישה מפתיעה בין הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג הזרם המרכזי ביהדות הליטאית, לבין הרב שמואל אויערבך, מי שנחשב למתחרהו על הנהגת הציבור. הרב אויערבך הגיע בהפתעה מוחלטת לביתו של הרב שטיינמן בבני ברק, ללא תאום מראש. זאת לאחר שלדברי מקורבי הרב אויערבך, הפגישה המשותפת בין השניים שהייתה מתוכננת היום באירוע של ישיבת "חוכמת שלמה" בבני ברק, בוטלה הבוקר במפתיע.

 

על הפגישה המתוכננת עמל בשבועות האחרונים הרב יצחק זילברשטיין - פוסק הלכה ידוע בבני ברק, חתנו של הרב המנוח יוסף שלום אלישיב, המקורב לשני הצדדים, ככל הנראה על רקע טענות כי עסקנים משני הצדדים הם שמלבים את המחלוקת, וכי פגישה בארבע עיניים יכולה לפתור את רובה. השניים נועדו על ענייני גיוס בני הישיבות, ולאחר מכן יצאו במשותף לאירוע בישיבה, כמתוכנן.

 

"הפגישה ההיסטורית" הפכה ל"מבזה"

בתחילה עוד האמינו ברחוב החרדי, כי הפגישה בין שני מנהיגי הפלגים היריבים בזרם הליטאי, שיחסיהם בתקופה האחרונה היו מתוחים מתמיד - מבשרת על שינוי, ואולי אף על השגת פשרה שתמנע את ריצת "נצח" בבחירות, ואת אובדן הקולות ל"יהדות התורה". מקורב לרב אויערבך סיפר כי מחר (יום ג') עתיד הרב לקבל החלטה סופית אם יתמוך בריצת "נצח", מה שיקבע, בסופו של דבר, אם אכן תתמודד בבחירות. גורמים בציבור הגדירו אותה כ"היסטורית", מאחר שזו הפגישה הראשונה בין שני הרבנים הבכירים, מאז פטירת "גדול הדור" הרב אלישיב לפני כחמישה חודשים. 

 

"במקום לעשות כבוד לרב אויערבך - משדרים אנשי הרב שטיינמן כאילו הרב אויערבך הגיע 'לבקש עצה וברכה" (צילום: ישראל כהן, "כיכר השבת") (צילום: כיכר השבת) (צילום: כיכר השבת)
"במקום לעשות כבוד לרב אויערבך - משדרים אנשי הרב שטיינמן כאילו הרב אויערבך הגיע 'לבקש עצה וברכה" (צילום: ישראל כהן, "כיכר השבת")

 

אך אמש אומרים מקורבי הרב אויערבך, כי הדרך שבא נהגו אנשי חצרו של הרב שטיינמן ברבם, הייתה מבישה ובלתי ראויה. "לצערי הרב לא עברה חצי שעה מצאת הרב, ותגובה רשמית שיצאה מאנשי ביתו של הרב שטיינמן הייתה מבזה", אומר ל-ynet יענקי פרידמן, מקורבו של הרב אויערבך. "במקום לעשות כבוד לרב, שבא לשדר מסרים של פיוס ואחווה - משדרים אנשי הרב שטיינמן כאילו הרב אויערבך הגיע 'לבקש עצה וברכה', כלשונם, כמו כל אזרח אחר. אני לא מתעסק במי יותר חשוב, שניהם ענקים - אך יש מי שהולכים ויוצרים שנאה ומחלוקת בתוך הבית פנימה, ולא ברור על מה ולמה".

 

פרידמן הוסיף כי "כמו שהדברים נראים כרגע, אנחנו ציבור שלם שדוחקים את רגליו. גורמים לנו שלא תהיה ברירה, אלא לרוץ בנפרד - ובעזרת השם בהרבה עבודה טובה, אנחנו גם נצליח. אמרתי ואומר זאת שוב: חבל מאוד שלכאן זה הגיע, יהיה פה דם ובני ברק תבער. תהיה פה מערכת בחירות סוערת שלא הייתה כמוה מעולם. אנחנו מתריעים מראש שהם לא יוכלו להגיד שזה לא היה ידוע להם".

 

היסטוריה של יריבות

תחילתה של מערכת היחסים הסבוכה בין השניים, עוד במאבקי ההנהגה על העולם החרדי עם פטירתו של הרב אלישיב. הרב שטיינמן (98) הוכתר כבר לפני כעשור כיורש-משותף לרב אליעזר מנחם שך. אז הוא "זז הצידה", ויתר לרב אלישיב על הבכורה, והפך ל"מספר 2". עוד לפני שאושפז "פוסק הדור" המנוח - כבר מילא שטיינמן את מקומו, ובאחרונה אף השיגו אנשיו שליטה על מערכת העיתון "יתד נאמן", הנחשב לשופר ההנהגה הליטאית.

 

הרב שמואל אויערבך (בן הרב שלמה זלמן, מגדולי פוסקי ההלכה בדור האחרון), הנחשב לראש הפלג ה"ירושלמי" והקנאי יותר, הוא ראש ישיבת "מעלות התורה", ועומד בראש המחנה הנגדי לרב שטיינמן במחלוקות פנים-ליטאיות שונות. השקפת עולמו שמרנית ונוקשה, ותייגה אותו כ"ממשיך דרכו של הרב שך", בעוד שביריבו דבקה תדמית של "פשרן".

 

היריבות הנתמכת במידה רבה בסיועם של אנשי החצר, התדרדרה אף יותר בעקבות מאבק השליטה שהתנהל על העיתון "יתד נאמן", שופרו של הציבור הליטאי, עם פיטוריהם של נאמני הרב אוירבך. בתגובה, הקימו אלה את עיתון "הפלס". ב"יתד", הנשלט על ידי נאמני הרב שטיינמן, הוצנעה הידיעה אודות המפגש אתמול בעמוד הפנימי, וסוקרה בתמונה בלבד - אם תרצו, ביטוי לקו המבקש שלא להעצים את המפגש כ"פסגה", ובכך להצניע את הרב אויערבך.

 

"זה יסתיים בגיוס בחורי הישיבות"

לפני כשבועיים המשבר איים להפוך לקרע של ממש, לאחר שתומכיו של הרב אויערבך הגישו לרשם המפלגות מפלגה

מתחרה בשם "נצח", זאת לאחר שהמשא ומתן בין הצדדים על שריון מקום ברשימת "יהדות התורה" לאנשיו של הרב אוירבך - לא צלח.

 

גם היום מתבצרים שני הצדדים בעמדותיהם. ועם זאת, בביתו של הרב שטיינמן בבני ברק, סוברים כי הפגישה המחודשת היא "צעד נכון בכיוון הנכון". נאמן ביתו של הרב, קובי רוזנשטיין, אומר ל-ynet כי "החברה החרדית חייבת אחדות. יש הרבה דברים חשובים על הפרק מכדי שיתפספסו בגלל מחלוקות.

 

"הייתי רוצה שיהיה שלום. אני יודע והם יודעים מה הסכנות ומה הלחצים. הם יודעים את כוחם ומעמדם. הם יודעים שהם יכולים להזיק לכל הציבור החרדי, ואם יישרפו אלפי קולות בגללם - הם יגרמו בסופו של דבר לגיוסם של בחורי הישיבות".

 

  • בהכנת הכתבה השתתף קובי נחשוני

 

<< כנסו לפייסבוק שלנו - ותתעדכנו בכל מה שמעניין >>


פורסם לראשונה 16/12/2012 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: כיכר השבת
הרב אויערבך. "בוּזה"
צילום: כיכר השבת
צילום: חיים צח
הרב שטיינמן. תדמית של "פשרן"
צילום: חיים צח
מומלצים