שתף קטע נבחר

הרב אבינר מסית נגד בני

צר לי כי מי שמכונה רב בישראל החליט לסמן דווקא את ילדי תסמונת דאון כסיבה לאבל. הבאים בתור יהיו אולי אוטיסטים, הומואים, זרים ואף נשים. למילים יש כוח קטלני

כאבא לבן הלוקה בתסמונת דאון שנולד לפני 24 שנים, התקוממתי בלשון המעטה לשמע פסיקתו של הרב שלמה אבינר שמוסיפה לברכה על לידת תינוק את צמד המילים "דיין אמת" כשהרך הנולד מאובחן עם תסמונת דאון. הרב גוזר למעשה אבלות באירוע של לידת תינוק שכזה.

 

לרגע לא חשבתי שאירוע לידתו של בני הוא בעל משמעות של אבל או אובדן. ההיפך, כל ההתנסות המרתקת בגידולו ובהבאתו לבגרות הייתה מאתגרת ורצופת קשיים, ובד בבד גם מתגמלת - הילד מילא את ביתנו באור. הטיפול בבני הפגיש אותי ואת בני משפחתי עם אנשים מופלאים שהאירו לנו את הדרך וכיוונו אותנו במסלול הנכון.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

לא נבחרות, לא בוחרות / אסתי שושן

מצע ירוק לים התיכון / מאיה יעקבס

 

מהיכרותי עם הורים רבים לילדים עם תסמונת דאון, רבים מהם מרגישים כמוני. החום והאהבה שילדי תסמונת דאון מעניקים למשפחתם, ההומור והתמימות שלהם כובשים את הלב. לא תמיד קל לזהות אצלם את הכישרונות החבויים - כל ילד על-פי דרכו, אך כשמגלים אותם, נפתח עולם פנימי מופלא. זה דורש כמובן סבלנות אין-קץ וזמן רב, אך כשמגיעה התוצאה - האושר גדול. בין עיסוקיי, אני משמש כיו"ר עמותת כנפיים, המפעילה בין היתר תיאטרון שבו השחקנים ברובם בעלי תסמונת דאון. אני מזמין את הספקנים למיניהם לבוא ולצפות בהצגות שלנו ולגלות את שמחת החיים, כישרון המשחק, התיאטרליות וההומור של אנשים מופלאים אלו.

 

והנה, קם לו מי שמכונה רב, עובד ציבור (הרב של בית אל) שפרנסתו ממומנת על-ידי משלם המסים הישראלי, וקובע שעלינו להתאבל על הדבר הרע שקרה לנו. "ברוך דיין האמת" נאמר על קברם של אנשים, ואי אפשר לנתק את ההקשר בין דבריו של הרב לסיטואציה שאליה הוא מכוון. בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל, ציין הרב שאנשים לא יודעים או לא מבינים למה הוא מתכוון. ובכן, כבוד הרב, אנשים מבינים גם מבינים.

 

לו היה הרב אדם פרטי שמדבר דברי הזיה אל עצמו - שיבושם לו. אולם למרבה הצער קיימת אוכלוסייה שלמה של אנשים השותים בצמא את דבריו ומבצעים אותם ללא כל ערעור או חשיבה עצמית. זכורות לי אמירותיו בעניין נשים, ש"מותר להן להצביע בבחירות, אך אסור להיבחר". הוא גם אמר שאסור לנשים לשאת דברים לפני גברים - אמירה שחלחלה לצערי לשורות הצבא. את ברוך גולדשטיין הוא תיאר כיהודי שטעה בדרך, לא יותר מכך.

 

ההסתה - וזוהי בהחלט הסתה - נגד החלש, השונה, הזר, חסר הישע, היא חלק בלתי נפרד מההתלהמות שאחזה בקרב אוכלוסיות מסוימות בארץ. אם מתאבלים על לידתו של אדם בעל תסמונת דאון בהוראת הרב, יהיו מי שיבינו כי אולי מוטב היה שהתינוק כלל לא היה מגיע לעולם. סביר להניח שערב בחירות מחדדים עסקני ציבור את לשונם ומעצימים את עמדתם הקיצונית, אך צר לי כי מי שמכונה רב בישראל החליט לסמן דווקא את ילדי תסמונת דאון כסיבה לאבל. הבאים בתור יהיו אולי אוטיסטים, הומואים, זרים ואף נשים. כל מה שייראה חריג בעיני הרב או חבר מאמיניו יהיה סיבה לאבלות.

 

הרב אבינר, כבר הוכח בארץ שלמילים יש כוח קטלני. אנא חזור בך מאמירותיך האומללות והיה אמיץ להחזיר את השפיות לציונות הדתית שהייתה בעבר עמוד תווך חשוב בחברה היהודית והישראלית.

 

יוסף חבס הוא יו"ר עמותת כנפיים לאמנים בעלי מוגבלויות ואב לבן הלוקה בתסמונת דאון

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמירות אומללות. הרב שלמה אבינר
צילום: דודי ועקנין
הסתה נגד חסר הישע. יוסף חבס
מומלצים