שתף קטע נבחר

הצגת האיחוד: ושהספינר הטוב ביותר ינצח

יחימוביץ', לבני ולפיד רוצים להיות בממשלה הבאה של נתניהו, וכדי לקבוע את מחיר כניסתם הם קידמו איחוד שנועד לפלג. השאלה היא מי יפול ראשון בקסמיו של ראש הממשלה?

למרות ההצגה שהם מעלים בימים האחרונים על בימת מערכת הבחירות, ציפי לבני, שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד דווקא מאוד רוצים להיות בממשלה הבאה של בנימין נתניהו. עכשיו כשהעיקרון נקבע, אפשר להתחיל לדבר על המחיר.

 

בחירות 2013 - ערוץ ynet ב-YouTube

 

וכדי לקבוע את המחיר, הם עשו את מה שעשו מסוף השבוע: דיברו על איחוד, קבעו פגישה חשאית, סימסו האחת לשנייה ללא הרף והצהירו הצהרות לוחמניות, בעיקר בפייסבוק. רק דבר אחד הם לא הצליחו לעשות לעת-עתה: להגיע להבנות שיאפשרו משא ומתן משותף אחרי הבחירות. אבל גם ההתקוטטות הפומבית הקטנה השבוע לא משנה את העובדה שסוג כזה או אחר של הליכה מתואמת, אם לא משותפת ממש, ביום שאחרי הבחירות - היא בלתי נמנעת עבורם.

 

במציאות הקשה של המרכז-שמאל, כל אחד לנפשו (צילום: בני דויטש, יובל חן, רויטרס) (צילום: בני דויטש, יובל חן, רויטרס)
במציאות הקשה של המרכז-שמאל, כל אחד לנפשו(צילום: בני דויטש, יובל חן, רויטרס)

 

שלושת ראשי המרכז שמאל חיים בתחושה של חוסר ודאות. בדומה להכרזתה של יחימוביץ', ההודעה של לבני ביום שישי הייתה מהלך מן הסוג של 'אם לא יועיל, בוודאי שלא יזיק'. במילים אחרות: אם נצליח להקים את הגוש החוסם או המשותף - מעולה. ואם לא - לכל הפחות זה ייתן זריקת מרץ לקמפיין העמום-משהו של "התנועה". ומאיפה יבואו המנדטים? לא מן הימין הם יבואו, אלא מן השמאל, כלומר מהמפלגות היריבות בגוש.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

השלושה מבינים את המציאות הפוליטית היטב: נתניהו יהיה זה שירכיב את הממשלה הבאה. לכן, לכל אחד מהם חשוב להיות כמה שיותר גדול, כמה שיותר משפיע, בעיקר במשא ומתן הקואליציוני. ל"איחוד לא היה למעשה שום סיכוי להצליח. לא היה לו סיכוי אפילו להיוולד. הסיסמאות שהופרחו בסוף השבוע לא נועדו לזיווג אלא לפילוג, לחידוד מסרים. במציאות הקשה של המרכז-שמאל בבחירות האלה, כל אחד לנפשו. ושהספינר הטוב יותר ינצח.


כבר לא "ציפי או ביבי" (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
כבר לא "ציפי או ביבי"(צילום: דודי ועקנין)
 

לפי שעה, יחימוביץ' ממשיכה להתעקש כי לא תצטרף לממשלת נתניהו. היא אומרת את זה כבר שבועות ארוכים, כינסה מסיבת עיתונאים, התחייבה וטיפסה על עץ גבוה. הבעיה היא שאפילו עכשיו, בשעות אלה, כשתשדירי הבחירות כבר משודרים בטלוויזיה, יש לא מעט בכירים במפלגת העבודה שמפקפקים בסופיות של ההודעה הזו. יש מי שחושד כי מה שנאמר בקמפיין, יישאר בקמפיין. ב-23 בינואר זה כבר לא יהיה רלוונטי, לא יעניין אף אחד.

 

אך אם יחימוביץ' תישאר איתנה בדעתה ונתניהו לא יצליח לכבוש אותה בקסמיו באיזו שיחה לילית חשאית במהלך המשא ומתן הקואליציוני, זה מותיר את שני השחקנים האחרים במגרש: לבני ולפיד. והם קצת בבעיה. שניהם יודעים כי הסיבוב הזה יכול להיות גם האחרון שלהם בפוליטיקה. לבני לא חזרה כדי לשבת באופוזיציה. זו עובדה. לכן, יש להניח כי כבר בקרוב, היא תאותת לציבור הבוחרים שלה כי היא מוותרת על המרוץ לראשות הממשלה, והיא רצה נגד הזמן כדי להתמנות לשרת החוץ הבאה.

 

אם לפני ארבע שנים הסיסמה הייתה ״ציפי או ביבי״, הרי שהפעם הסיסמה תהיה "לבני או ליברמן". מי אתם רוצים שייצג את ישראל בעולם, תשאל לבני. מי אתם רוצים שילחם את מאבקיה של ישראל באירופה ובארה״ב - לבני הפופולרית בזירה הבינלאומית, או ליברמן השנוי במחלוקת. לשם היא שואפת, לשם היא תנסה להגיע.

 

לפיד תוקף. "לא מפגר להיכנס לבד לממשלה" (צילום: רויטרס, מוטי קמחי) (צילום: רויטרס, מוטי קמחי)
לפיד תוקף. "לא מפגר להיכנס לבד לממשלה"(צילום: רויטרס, מוטי קמחי)

 

לפיד, מצידו, גם רוצה להיות בממשלה. הוא הבהיר זאת בסוף השבוע, אלא שבאותה נשימה הצהיר כי אין בכוונתו להיות עלה התאנה של מפלגות הימין והחרדים. ״אני לא מפגר להיכנס לבד לממשלה״, אמר לפיד בשיחות סגורות, "זה יגמור לי את המפלגה". מה שהופך את לפיד לבן ברית ודאי של לבני או של יחימוביץ', אם זו אכן תחליט לשנות כיוון.

 

כל אחת מהשתיים טובה ללפיד, ומקלה על הכניסה שלו לממשלה. אם אחרי הבחירות יצליח לפיד לצרף אליו את לבני או את יחימוביץ', ישיבתו בממשלה מובטחת. השאלה הגדולה היא מי ישבר ראשון, מי יפול בקסמיו של ראש הממשלה. בימים הקרובים יהיה קל להתבלבל. הטונים יקצינו, התשדירים (חסרי הרייטינג) ינסו למכור לנו עוד הרבה מאותו הדבר, ולרגע תהיה כאן תחושה של מערכת בחירות סוערת. אבל מה שכרגע מעניין את הישראלים זה לא ההתנגחויות של הפוליטיקאים, אלא העובדה שנתיבי איילון שוב נחסמו לתנועה בגלל הגשם ששטף את המדינה ואת מערכת הבחירות לתוך מערכת הביוב. וכשזה המצב פחות משבועיים לפני הבחירות, יכולים הפוליטיקאים להמשיך לצעוק, לאיים, להטיח ולהבטיח - פשוט כי אף אחד לא שומע וספק אם יזכור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחימוביץ'
צילום: בני דויטש
לבני
צילום: בני דויטש
לפיד
צילום: ירון ברנר
מומלצים