שתף קטע נבחר

מתחזקים: הבית היהודי, העבודה ומרצ

מסקר שמתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות" עולה כי הליכוד-ביתנו לא מצליחה להחזיר את המנדטים האובדים, אבל נשארת המפלגה הגדולה, ובפער משמעותי. מרצ מזנקת וקדימה נכנסת לכנסת. לבני וש"ס בירידה

11 יום לפני בחירות 2013, התמונה מתחדדת: מסקר חדש וגדול במיוחד של "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף" בניהולה של ד"ר מינה צמח, שמתפרסם הבוקר (יום ו'), עולה כי יתרון גוש הימין מצטמצם מעט. מפלגת הליכוד-ביתנו, שאיבדה ארבעה מנדטים בחודש שעבר, נשארת אמנם הגדולה ביותר בפער משמעותי - אבל לא מצליחה להחזיר לעצמה את המנדטים האובדים. מנגד, מתחזקים המתחרים העיקריים של מפלגת השלטון, מימין ומשמאל - גם הבית היהודי וגם מפלגת העבודה בעלייה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

על פי הסקר, שנערך לאחר שידורי תעמולת הבחירות, הליכוד-ביתנו של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן זוכה ל-33 מנדטים - בדיוק כמו בסקר הקודם, לפני שבועיים. מספר חבריה של המפלגה המאוחדת בכנסת הנוכחית הוא 42. העבודה של שלי יחימוביץ' מחזירה את אחד המנדטים שאיבדה בחודש שעבר ועולה ל-18.

 


להגדלה לחצו על התמונה

 

העבודה היא המפלגה הגדולה ביותר בגוש המרכז-שמאל, שהניסיון שלו להציג חזית משותפת כשל באופן מהדהד לאחר הפגישה המשולשת בין ראשיו. מפלגתו של יאיר לפיד, יש עתיד, מקבלת גם בסקר הנוכחי 11 מנדטים ואילו הצלע המרכזית השלישית במשולש המרכז-שמאל - התנועה של ציפי לבני - צונחת ל-8 מנדטים, ירידה של שלושה ביחס ללפני שבועיים. על פי הסקר, גם קדימה של שאול מופז - המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הנוכחית שזוכה לפיכך לשעות רבות של תעמולת בחירות - עוברת את אחוז החסימה ומקבלת שני מנדטים.

 

ש"ס ויהדות התורה מאבדות מנדט כל אחד

הזינוק המשמעותי בסקר שייך למרצ של זהבה גלאון, שמקבלת 6 מנדטים, פלוס שניים לעומת הסקר הקודם. בכך היא צפויה להכפיל את כוחה לעומת הכנסת ה-18. בסך הכול, מפלגות גוש המרכז-שמאל זוכות ל-45 מנדטים ומצמצמות את יתרון גוש הימין לארבעה מנדטים בלבד. ביחד עם המפלגות הערביות, ששומרות על עקביות (4 מנדטים לחד"ש ולרע"ם-תע"ל, ו-3 לבל"ד) - הגוש החוסם נגד נתניהו גדל ל-56 מנדטים. 

 

בימין נמשכת העלייה העקבית של הבית היהודי, ונפתלי בנט מוביל אותה כבר ל-14 מנדטים. עוצמה לישראל, המפלגה הימנית הקיצונית ביותר בבחירות הנוכחיות, צפויה אף היא להיכנס לכנסת ולקבל שני מנדטים. סקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח מראה ירידה בכוחן של המפלגות החרדיות. גם ש"ס וגם יהדות התורה מאבדות מנדט כל אחת ביחס לסקר הקודם, ומגיעות ל-10 וחמישה בהתאמה. עם שלם של חיים אמסלם לא צפויה לעבור את אחוז החסימה.

 

הסקר נערך בימים רביעי וחמישי וממצאיו מבוססים על תגובותיהם של 1,000 מרואיינים, מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה היא בין 0.8 מנדטים למפלגה עם שני מנדטים, לבין שלושה מנדטים למפלגה עם 33 מנדטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הליכוד-ביתנו עם 33 מנדטים
צילום: AP
לעבודה וליחימוביץ' - 18 מנדטים
צילום: ירון ברנר
בנט והבית היהודי מתחזקים ל-14 מנדטים
צילום: ניסים לב
מומלצים