שתף קטע נבחר

אולמרט: מי התרברב אחרי התקיפה בסוריה?

"אמירה פרועה וחסרת אחריות", האשים נתניהו את אולמרט בעקבות טענתו לבזבוז 11 מיליארד שקל בהכנות לתקיפת איראן. ראש הממשלה לשעבר ענה והזכיר "אירוע שהתרחש לפי פרסומים זרים": "מישהו תקע בחצוצרות והודיע שהוא מתכוון לעשות את זה? רק נתניהו רץ עם זה לטלוויזיה"

תשעה ימים לפני שאזרחי ישראל הולכים לקלפיות, מחריפה ההתנצחות בין ראש הממשלה המכהן לקודמו בתפקיד. על השולחן: התקיפה באיראן, האיומים, ההבטחות וההוצאות. והיום (א') ביקש להזכיר אהוד אולמרט את התקיפה שדווקא כן התרחשה - בסוריה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים לפני כולם - בפייסבוק של ynet  

 

בדבריו בצהריים בכנס במרכז למחקר על שם דן שומרון במכללת כנרת, אולמרט התייחס לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה בספטמבר 2007, אותו ציין כ"אירוע שהתרחש - על פי פרסומים זרים בלבד". הוא תקף: "כשאני שומע כמה מהשרים שמזדעקים מהבוקר על דברים שאמרתי, על הכספים וההשקעות, אני חושב על האירוע הזה, שאף אחד לא שמע עליו אלא כאשר הנשיא בוש הזכיר שיחת טלפון בינו לביני בעניין.

 

"מישהו שמע על זה, ידע על זה? מישהו תקע בחצוצרות והודיע שהוא מתכוון לעשות את זה? עם ישראל קם בוקר אחד ושמע שמשהו שקרה מנע שינוי בכל אורחות חייו".

 

אולמרט. "מי שמע"? (צילום: חגי אהרון) (צילום: חגי אהרון)
אולמרט. "מי שמע"?(צילום: חגי אהרון)
 

 

לדבריו, "יכולתי לקבל קרדיט על האירוע בסוריה, אבל היה שקט ודממה. היחידי שדיבר על כך היה מי שהיה אז יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, שרץ עם זה לטלוויזיה". בכך כיוון אולמרט להצהרותיו של נתניהו לאחר התקיפה בסוריה, ימים ספורים לאחר המקרה, אז הבהיר כי נתן גיבוי בעניין לראש הממשלה, ולמעשה הפך לגורם הרשמי הראשון בישראל שאישר את דבר קיומה.

 

ראש הממשלה לשעבר טען ש"הממשלה שלי עשתה בנושא האיראני יותר ממה שעשתה ממשלת 'הכל דיבורים' הנוכחית. עשינו דברים שאני מקווה שלא ייוודעו לעולם". הוא העריך "שלא תהיה פצצה. אני לא חושב שזה לא מסוכן. אבל אני חושב שהמהלכים שהמדינה צריכה להוביל, יביאו לכך שלא תהיה פצצה. מאידך, להגיד 'שמנו את הנושא על סדר היום הלאומי' - אלה דברי הבל. עמדנו על כל במה ואיימנו על כל העולם. אתם באמת מאמינים שאם נשיא ארה"ב ירצה לפעול נגד איראן הוא יוכל להצטייר כמי שמקבל פקודות מירושלים? זו איוולת שנשלם עליה מחיר כבד".

 

חובתו של דיסקין

אולמרט מתח ביקורת על השקעותיה של הממשלה הנוכחית בביטחון: "הצוללת השלישית מגרמניה, ב-500 מיליון יורו, נרכשה למרות העובדה שמפקד חיל הים והרמטכ"ל הודיעו בכתב שאין בה צורך. זכותו של הדרג המדיני להחליט החלטה כזו, אבל זכותי להגיד שזה בזבוז מגלומני שאין לו שום קשר לביטחון ישראל. כאשר אנחנו עמדנו בפני איומים קיומיים לישראל פעלנו, ולא דיברנו". גם לפני חודשים ספורים ביקר אולמרט את ההשקעה בצוללות, וטען: "מבזבזים מיליארדים על דברים כביכול אסטרטגיים, שאין צורך בהם".

 

צוללת תוצרת גרמניה. "בזבוז מגלומני" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צוללת תוצרת גרמניה. "בזבוז מגלומני"(צילום: EPA)
‭‮

במכללת כנרת הוא הדגיש כי "אין ויכוח כי הדרג המדיני הוא הקובע ואין בלתו, אבל הדרג המדיני מחויב לאפשר למי שמתחתיו לומר את דברו ללא חשש". הוא סיפר על יחסיו עם ראש השב"כ, יובל דיסקין: "אמרתי לדיסקין - ביום שלא תאמר לי משהו שצריך לומר, דברים בנושא שאתה חושש ממנו, תאבד את האמון שיש לי בך. היו לנו ויכוחים אבל היה ברור לו שמי שיקבל את ההחלטה הוא אני ולא הוא. הייתי חייב לשמוע ממנו את הדברים כמו שהוא חושב אותם".

 

הוא ביטל את הביקורת שנמתחה על דיסקין בעקבות הראיון שנתן ל"ידיעות אחרונות", ובו מתח ביקורת קשה על נתניהו. אולמרט אמר: "איזו חוצפה להגיד לאנשים שנתנו את מירב חייהם, 35-40 שנה לביטחון ישראל, שאסור להם להגיד את דעתם אחרי שהם פורשים. מישהו מהם חשף סוד צבאי? מדובר פה על התנהלות, על אווירה ועל דרך. על וויסקי וסיגרים בישיבות שבהן נקבע גורל המדינה. לא רק שהייתה חובתו לומר את הדברים האלה, אלא גם לומר אותם בזמן שהציבור מתבקש לקבל החלטות לגבי מי שינהלו את ענייניו בתקופה הזו". 

 

"לקצץ בביטחון"

הסערה הנוכחית פרצה בעקבות דבריו של אולמרט בראיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 בעניין ההוצאה הגדולה של ממשלת נתניהו על הכנות לתקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באיראן. "ידעתי ששנת 2012 הייתה שנת הכרעה ונלחמו מול כל העולם בזה, ואני חושב שבתקציב הביטחון יש עודף שחייבים להתחיל לקצץ בו. את זה לא אומרים עכשיו משום שאי אפשר לדבר על ביטחון ולהבעיר את המדינה עם בעיות ביטחון ולא לדבר על הנושא הזה", אמר אולמרט.

 

נתניהו הגיב הבוקר לדברים ואמר כי "זו אמירה פרועה וחסרת אחריות, אין פה בזבוז של שקל". בראיון לתוכניות הרדיו "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז בגל"צ ו"הבוקר הזה" עם אריה גולן ברשת ב', ציין נתניהו ש"פיתחנו יכולות התקפיות והגנתיות בזירות קרובות ורחוקות, ואני חושב שההשקעה הזאת חשובה מאוד למדינת ישראל, כמו שההשקעה שהשקענו מיליארדים בגדר שעצרה את המסתננים. חיזקנו מאוד את היכולות של צה"ל, השב"כ והמוסד, וטוב שעשינו את זה".

 

עוד אמר נתניהו כי "כשנכנסתי לתפקיד לפני ארבע שנים, אני מצאתי... הלוואי שהייתי מוצא מה שיש היום, אבל לא זה מה שהיה. פעלתי בשני צירים - אחד לגייס מאמץ בינלאומי: מצור כלכלי על איראן בדמוּת הסנקציות. זה עבד בגלל שהיה גם ציר שני - לבנות יכולות פעולה עצמאיות של ישראל. הלכתי מבירה לבירה, דיברתי עם מנהיגי העולם, והם ידעו שאנחנו מאוד רציניים ונחושים לפעול".

 

גם שרי הממשלה התייחסו לדבריו של אולמרט. שר האוצר יובל שטייניץ אמר: "הדברים שלו פשוט מופקרים, לא נכונים וגם הסכומים לא מדויקים. מדובר בהרבה פחות. אני אומר את האמת - השקענו בביטחון וביכולות ההגנה בדיוק כמו שהשקענו בחינוך, בנגב ובגליל וביו"ש, ובדיוק כמו שהשקענו במנועי צמיחה. השקענו בכל התחומים".

 

לדברים הצטרף שר התחבורה ישראל כץ, שטען כי דברי אולמרט הם "התבטאות מופקרת. אמירתו חסרת אחריות". הוא הביע צער על שאולמרט "הצטרף לניסיונות של גורמים שונים לקחת נושאים ביטחוניים חסויים ולפרוס אותם כמרכולת פוליטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט במכללת כנרת
צילום: חגי אהרון
נתניהו, היום בישיבת הממשלה
צילום: אמיל סלמן
מומלצים