שתף קטע נבחר

עובדים זרים ישלמו אלפי שקלים לשירותי תיווך

תקנות חדשות מאפשרות ללשכות תיווך פרטיות לגבות 3,101 שקל מעובד זר בחקלאות, בתמורה לשמירה על זכויותיו וטיפול בענייניו מול המדינה. חלק מדמי הטיפול יוחזר לו כשייצא מהארץ - בתנאי שלא השלים 3 שנות עבודה. יו"ר ועדת העבודה: "העובדים הזרים צריכים להחליט אם זה משתלם להם"

לשכות תיווך פרטיות יורשו לגבות סכום חד-פעמי של 3,101 שקל מעובד זר בחקלאות כדמי טיפול בכל ענייניו הקשורים בעבודתו. תקנות לעניין זה אושרו היום (ד') בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

 

147 אלף שקל לזרים שפוטרו לפני עזיבתם

התמ"ת פסל הסכם קיבוצי לעובדים זרים בבניין

"הדירות התייקרו בגלל הגידול בשכר הזרים"

 

התשלום ייגבה מהעובד הזר בכניסתו לישראל בתמורה לשירותים אותם חייבת לשכת התיווך לספק לו, כמו טיפול בדרכונים ואשרות, סיוע בבקשות לפיצויים וקצבאות, ובכל בעיה שביחסי עובד-מעסיק.

 

התקנות מחייבות את הלשכה להחזיר לעובד הזר חלק מדמי הטיפול אם עזב את ישראל בטרם חלפו 3 שנים ממועד כניסתו לארץ. ההחזר יהיה בסכום יחסי ליתרת התקופה. לדרישת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) כספו של העובד יושב לו תוך 30 יום מהרגע שנודע על עזיבתו. נקבע כי הגביה מוגבלת רק ללשכות הפועלות במסגרת התקשרות בינלאומית עם מדינות המוצא של העובדים, שקיימת כיום רק בין ישראל לתאילנד.

 

עוד נקבע בתקנות כי עובדים זמניים, שיובאו לארץ לחודשים ספורים, לא יידרשו לשלם כספים ללשכות התיווך ולא יקבלו מהן שירותים. התקנות יכנסו לתוקפן החל מ-1 במרס השנה. גביית דמי הטיפול תחול על העובדים שהגיעו ארצה ממועד זה ואילך. זאת על פי האיסור לגבות כספים מעובד זר אשר חל מיום 1.9.2010 עת פקעה הוראת השעה שהתירה גביית תשלומים, עד מועד תחילת התקנות החדשות.

 

גבי בורנשטיין, בעלים של לשכת תיווך, התנגד להחזרת חלק מדמי הטיפול לעובד שעזב בתוך 3 שנים. הוא אמר, "לא הוגן לחייב אותנו להפסיד כספים על עובד שנוטש אחרי שהשקענו בו ושילמנו את האגרות". עו"ד מיכל תג'ר מעמותת קו לעובד הגיבה כי תשלומי העובדים גבוהים מדי ביחס לשכר המינימום שלהם. הם משלמים ללשכת התיווך 11 אלף שקל הכוללים 400 דולר להכשרה ו-1,500 דולר לכרטיסי טיסה.

 

יו"ר הוועדה אמר בסיכום, "העובדים הזרים הם בני אדם שהותירו מאחור את כל מה שיש להם ובאו לכאן. הם זכאים לתנאים הוגנים ואנושיים. עם זאת, לפני בואם הם מיודעים על מה שיידרשו לשלם והם צריכים להחליט אם זה משתלם להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדים זרים באילת
צילום: יוסי דוס-סנטוס
ח"כ חיים כץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים