שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ילדה בת 6 בלעה צפצפה - ושרקה בכל נשימה
  בבית החולים רמב"ם הופתעו לטפל בילדה שבלעה צפצפה שנמצאה בבטנה של בובה, והמשיכה לשרוק בכל שאיפה ונשיפה שלה. למזלה לא נגרם לה נזק בריאותי, אך הרופאים מזהירים כי המקרה עלול היה להסתיים בצורה חמורה בהרבה

  הסיטואציה הזו מוכרת בעיקר בסדרות טלוויזיה העוסקות בבתי חולים, או במופעי קרקס: אדם בולע משרוקית והיא ממשיכה להשמיע צלילים מתוך בטנו. אלא שבבית החולים רמב"ם נתקלו השבוע במקרה אמיתי - ר', ילדה בת שש מהצפון, שאפה צפצפה שנמצאה בבטנה של בובה, וכל שאיפה ונשיפה שלה לוותה מעתה בצפצוף.

   

  למרבה המזל, הצפצפה לא נשאבה עד לריאה, ונתקעה באחד הסמפונות. 

   

  השגיחו על הילדים:

   

  מבית החולים רמב"ם נמסר כי הפעוטה הכניסה לפיה את הצפצפה, שאורכה כסנטימטר וחצי, ושאפה אותה בטעות. הוריה הבחינו בצפצופים והבהילו אותה לבית החולים. כיוון שהצפצפה הייתה עשויה פלסטיק, היא לא אותרה בצילום החזה.

   

  הרופאים, ד"ר אריה גורדין, מנהל שירות א.א.ג ילדים בבית החולים לילדים , וד"ר לימור בינימיני-בן יעיש, רופאה בכירה במחלקת א.א.ג, הכניסו לקנה הנשימה של הילדה אנדוסקופ, צינור אופטי המכילה מצלמה ואמצעים רפואיים שונים. באמצעות המצלמה הבחינו הרופאים בעצם הזר בתוך הסמפון הימני של הילדה, המוביל מקנה הנשימה לריאה.

   

  לדברי הרופאים, מיקומו של העצם הזר בנתיב הנשימה הוא שגרם לאוויר להיכנס אל הצפצפה והחוצה בזמן שהילדה נשמה, ולגרום לקולות הצפצוף שהשמיעה.

   

  לא הגיעה לריאה. הצפצפה ששאפה הילדה (צילום: דוד רטנר)
  לא הגיעה לריאה. הצפצפה ששאפה הילדה(צילום: דוד רטנר)

   

  משאותרה הצפצפה, שלפו אותה הרופאים ללא קושי וללא כל נזק. ר' נותרה בבית החולים להשגחה ושוחררה לביתה היום (ב') כשהיא חשה בטוב.

   

  בבית החולים ציינו כי מלבד קולות הצפצוף לא חשה הילדה אי-נוחות והעצם הזר לא סיכן את חייה. את הצפצפה שומרים ההורים למזכרת.

   

  רק לפני חודש אירע מקרה דומה, ובו הובהל ילד בן שבע לבית החולים כרמל בחיפה לאחר שבלע משרוקית פלסטיק. המשרוקית נשלפה מגרונו בניתוח.

   

  "המזל שיחק לטובת הילדה. לשמחתנו היא לא סבלה מנזק בריאותי ולא נשקפה כל סכנה לחייה", ציינה ד"ר בינימיני-בן יעיש, "אך אם העצם היה נתקע במיקום אחר, היא יכלה להיחנק".

    

  "אנו נתקלים במקרים רבים של בליעת עצמים על ידי ילדים, ויש להגביר את הערנות ליד הקטנים, במיוחד כעת לקראת חג הפורים", אומר גם ד"ר גורדין. "הסקרנות שלהם יכולה להיות מאוד מסוכנת, ועל ההורים להשגיח על ילדיהם כל הזמן".

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ילדה בת 6 בלעה צפצפה - ושרקה בכל נשימה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים