שתף קטע נבחר

ש"ס הבאה בתור: 'תכריע תוך יממה על הצטרפות'

המו"מ הקואליציוני: נתניהו ממתין לתשובת ראשי ש"ס בנוגע למתווה המתוקן לשיוויון בנטל. על שאר הנושאים כמעט שאין מחלוקת. דרעי מאשר: "הרצון קיים בשני הצדדים". קדימה מערימה קשיים: "לא ניכנס אם נקבל שר בלי תיק"

לבני חתמה , ש"ס צפויה להיות הבאה בתור: אחרי החתימה היום (ג') עם התנועה של ציפי לבני, מתברר כי הליכוד ביתנו וש"ס קרובות גם כן לחתום על הסכם קואליציוני. גורמים בכירים המקורבים לנושא אמרו כי המפלגה החרדית אמורה להכריע ביממה הקרובה האם להסכים לקבל את המתווה המתוקן לשוויון בנטל. אם היא תתן תשובה חיובית, ייחתם ההסכם בין המפלגות. בכירים בש"ס אישרו הערב שיש התקדמות משמעותית במו"מ.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בתחילת השבוע פנה נציג צוות המו"מ של נתניהו לאריה דרעי ומסר לו שהליכוד מעוניין בסיכום מהיר עם ש"ס. הוא עדכן אותו במגעים עם לבני, קדימה ויהדות התורה. דרעי השיב שש"ס תתעקש על מתווה גיוס וקווי יסוד. דרעי אמר הערב ל-ynet: "אני מעריך שבימים הקרובים נתקדם לקראת חתימה. הרצון קיים בשני הצדדים. אני מקווה שנחתום בהקדם האפשרי, בכפוף למה שמועצת חכמי התורה תגיד לנו".

 

נתניהו עם ראשי ש"ס והרב עובדיה. מחכים לתשובה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו עם ראשי ש"ס והרב עובדיה. מחכים לתשובה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  

במקביל, בימים האחרונים נועד אריאל אטיאס מספר פעמים עם נציגי צוות המו"מ. מחר ינסה דרעי לכנס את שלישיית ההנהגה של ש"ס כדי לקבל החלטות ולדון בפרטים המעשיים של כניסה אפשרית, דהיינו חלוקת התפקידים. 

 

סלע המחלוקת המרכזי בין הליכוד לבין ש"ס הוא נושא גיוס החרדים - ראש הממשלה נתניהו ממתין כעת לתשובתם של

ראשי ש"ס, שאמורים להכריע האם לקבל את המתווה המתוקן של נתניהו, שגובש יחד עם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל. נתניהו דורש לקבל תשובה חיובית מש"ס לפני הסיכום על כניסה לקואליציה, כאשר יתר הנושאים כמעט ואינם שנויים במחלוקת בין שתי המפלגות. 

 

לש"ס לא אמורה להיות בעיה עם התנעת התהליך המדיני, כפי שהובטח לתנועה של ציפי לבני, ונציגי המפלגות למשא ומתן הצליחו גם לגבש הסכמות בנוגע לחלוקת התיקים. 

 

לעומת ש"ס, הסיעה הקטנה בכנסת דווקא לא ממהרת להיכנס לממשלה. עד כה, יו"ר קדימה שאול מופז טרם קיבל הצעה קונקרטית לכניסה לממשלה. "אם הוא יקבל משרד בסגנון עניינים אסטרטגיים או בלי תיק, זה ברור שנישאר בחוץ", אמרו גורמים בסיעה. "יש משרדים שאנחנו סבורים שאין להם זכות קיום כי הם בזבוז של כספים, אז בטח שלא נכהן במשרד שכזה". 

 

השבוע פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי נתניהו נערך לחתום בהקדם על הסכמים קואליציוניים עם מפלגות שסך החברים בהן (ביחד עם הליכוד) עומד על 50 או 57 ח"כים - התנועה, קדימה, ש"ס וייתכן שגם יהדות התורה. לאחר מכן תוגש הצעה נוספת ליאיר לפיד ולבית היהודי, בניסיון לצרף אותם לממשלת אחדות רחבה.

 

בליכוד מאמינים כי הלחץ העיקרי במקרה הזה צפוי במפלגה הדתית-לאומית על היו"ר נפתלי בנט. "אם יהיו 57 ח"כים הם יהיו חייבים להצטרף, אחרת המשמעות היא שהם הפילו ממשלה של המחנה הלאומי", אמרו בכירים בליכוד. "הם התחייבו לפני הבחירות לתמוך בנתניהו, ועכשיו הם יצטרכו להוכיח אם הם עומדים במילה שלהם או פועלים נגד רצון הבוחרים". עם זאת, אמרו שם, ההצעה המשמעותית שהוצגה לבנט לפני שבוע, במסגרתה הוא אמור היה לקבל למפלגתו תיק כלכלי בכיר וכן את משרד החינוך, כבר אינה בתוקף.

 

עם זאת, בליכוד עדיין מתכוונים להשקיע מאמצים בצירוף יש עתיד לקואליציה העתידית. מאחורי הקלעים נמשכים הניסיונות לנסות ולגבש הסכמה בין מפלגתו של לפיד לבין החרדים בסוגיית השוויון בנטל, על בסיס מתווה קנדל. "אם יהיו הבנות שכאלה ברור שלפיד יהיה השותף הבכיר", אמרו שם. "אך בכל מקרה אנחנו מתקדמים בניסיון לחתום על כמה שיותר הסכמים קואליציוניים בשעות או בימים הקרובים".

 

בהכנת הכתבה השתתפו צביקה ברוט, יובל קרני, מורן אזולאי ועקיבא נוביק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ש"ס בדרך לממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים