שתף קטע נבחר

הראשונה בממשלה: לבני תנהל את המו"מ המדיני

יו"ר התנועה חתמה על הסכם עם הליכוד-ביתנו: תשמש שרת המשפטים בממשלת נתניהו והנושאת והנותנת עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעתה, כנראה עמיר פרץ, יכהן כשר להגנת הסביבה. ההסכם הקואליציוני נחתם מאחורי גבם של חברי התנועה

דווקא מי שהבטיחה כי "לא תהיה עלה תאנה בממשלת ימין-חרדים" היא הראשונה להצטרף לממשלת נתניהו. התנועה של ציפי לבני חתמה היום (ג') על הסכם קואליציוני עם הליכוד-ביתנו, לפיו לבני תכהן כשרת המשפטים ואף תעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעה, ככל הנראה עמיר פרץ ובסבירות נמוכה יותר עמרם מצנע, ישמש השר להגנת הסביבה. ynet העביר בשידור חי את מעמד חתימת ההסכם.

 

לעיון בהסכם הקואליציוני עם התנועה - לחץ כאן

 

העדכונים האחרונים מהמו"מ הקואליציוני:

גורם במו"מ: נתניהו מתכנן להביא לפריצת דרך
לפיד למקורביו: אם אכנס, זה לארבע שנים

בנט: "אין מו"מ משמעותי". לפיד: "אין מה לספר"

 

ראש הממשלה ולבני פירסמו בשעה 20:00 בכנסת הודעה קצרה על הצטרפותה של התנועה לקואליציה המתהווה. במסגרת ההסכם הוחלט עוד כי לבני תהיה חברה בקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם. היא תנהל את המו"מ המדיני בכפוף לראש הממשלה, ונוסחי ההסכמים עם הפלסטינים יובאו לאישור הממשלה.

 

בתקופה האחרונה התקיימו בין לבני ונתניהו שורה של מפגשים אישיים שנועדו בין היתר לחזק את הקשר ביניהם ואת יחסי האמון. אביגדור ליברמן היה מעודכן במגעים בין השניים, אולם החתימה על ההסכם נעשתה ללא ידיעת חברי סיעת התנועה וגם לא חיים רמון, המקורב פוליטית ללבני. 

 

על-פי ההסכם, לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום בראשות נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ ושרת המשפטים, שתוסמך כנושאת והנותנת עם הפלסטינים. "שרת המשפטים תתאם עם ראש הממשלה כאחראי-על וכמתווה המדיניות את המהלכים המוצעים על-ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע על כל ההתפתחויות", נכתב במסמך.

 

נתניהו ולבני במפגש קודם. שוב ילחצו ידיים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו ולבני במפגש קודם. שוב ילחצו ידיים(צילום: ירון ברנר)

  

"אם יושג הסכם הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין, למשאל עם". עוד צוין במסמך כי שני הצדדים יקדמו חוק להגברת השוויון בנטל וכן יפעלו לביצוע תיקונים חקיקתיים בשיטת הממשל. עוד תחומי פעילות שהוזכרו בהסכם: הטיפול במצב הדיור, הורדת יוקר המחיה, חיזוק שלטון החוק בישראל ומאבק בגילויי גזענות על כלל צורותיה.

 

הסכם נתניהו-לבני נחתם בזמן שראש הממשלה מנסה לפרק את הברית בין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. לאחר שמפלגתה קיבלה רק 6 מנדטים בבחירות האחרונות, שינתה לבני כיוון והצהירה

שאינה שוללת כניסה לממשלה גם בלי מפלגות נוספות מגוש השמאל-מרכז. "אני לא מוכנה לשלול מראש ישיבה בקואליציה מסוימת בראשות בנימין נתניהו, ובתנאי שאנחנו נוביל את התהליך המדיני, כפי שהתחייבנו במהלך קמפיין הבחירות", אמרה לבני לפני שבועיים.

 

"התנועה הייתה המפלגה היחידה בבחירות האלו שהניפה את הדגל המדיני, ולכן השאלה אם ניכנס לממשלה או לא תיבחן רק בעניין התהליך המדיני", היא הוסיפה אז. יש לציין כי לפני הבחירות הצהירו נתניהו וגם השר הממונה על ההסברה גלעד ארדן כי ללבני לא יהיה שום תפקיד מדיני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
לבני. שרת המשפטים
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: אוהד צויגנברג
פרץ. השר להגנת הסביבה?
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו. לבני הראשונה להצטרף
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים