שתף קטע נבחר

באשקלון אין כיפת ברזל; "הרקטה - מדגם משופר"

מערכות הגנה מרקטות הוצבו בצפון אך ליד עזה אין סוללה. לפי תחקיר ראשוני נורתה מעזה רקטה שמיועדת לטווחים ארוכים יחסית. הזרוע הצבאית של פתח: ירינו בעקבות מות העציר. עמוס גלעד: "אסור שזה יקרה, אבל אירוע בודד לא משנה את המציאות השקטה". בצה"ל יבדקו מדוע לא נשמעה אזעקה

ירי הרקטה הבוקר לעבר אשקלון תפס את מערכת הביטחון בהפתעה? באזור אשקלון לא מוצבת כעת סוללת כיפת ברזל, ובהמשך היום (ג') צפוי להיערך דיון הערכת מצב לגבי פריסת הסוללות. מבדיקה ראשונית של שרידי הרקטה עולה כי מדובר ככל הנראה בדגם מחודש ומשופר של רקטה לטווחים ארוכים יחסית בקוטר 8 אינץ', מ"משפחת" הרקטות שנורו לאזור ירושלים במבצע עמוד ענן. מסתמן כי היו שני ניסיונות שיגור ורק אחד מהם צלח. בעקבות הירי נסגר מעבר כרם שלום לתנועת סחורות.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מצרים: 19 הרוגים בהתרסקות כדור פורח

השעון של נתניהו מתקתק: יבקש ארכה מפרס

 

גורמי ביטחון שבחנו את השטח סבורים כי מדובר ברקטה מסוג M75, כמו זו שנורתה לירושלים במהלך מבצע עמוד ענן. "זו לא פעם ראשונה שאנחנו נתקלים ברקטה הזאת, אבל יש לנו מה ללמוד מהשרידים", אמר אחד מגורמי הביטחון. על פי הערכות היא יוצרה ברצועה ושוגרה מאזור רפיח, שטח בשליטת חמאס. השיגור הביא לקצו שקט מוחלט של שלושה חודשים, מאז תום המבצע ברצועת עזה. היא התפוצצה על כביש מדרום לאשקלון וגרמה לו נזק. לא היו נפגעים.

 

מדובר ברקטה ארוכת טווח מייצור עצמי שקוטרה 8 אינץ', בדומה לרקטות פג'אר שהוברחו בעבר לרצועה ורובן ככולן הושמדו בעמוד ענן. לפי הערכות לא מדובר באירוע מקרי שיצא משליטה לאור גודל ואיכות הרקטה, כפי שקרה בעבר כאשר ארגונים קטנים בהם ועדות ההתנגדות ירו קסאמים או פצצות מרגמה ובכך הפרו את מרות חמאס.

 

הרקטה שפגעה בכביש מדרום לאשקלון (צילום: גדי קבלו "ידיעות אחרונות") (צילום: גדי קבלו
הרקטה שפגעה בכביש מדרום לאשקלון(צילום: גדי קבלו "ידיעות אחרונות")

 

 
גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, קיבלה אחריות לשיגור. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" נמסר כי השיגור בוצע בתגובה למותו של האסיר ערפאת ג'רדאת בכלא מגידו בשבת: "החירות תושג באמצעות ההקרבה ועלינו להיאבק באויב שלנו בכל האמצעים האפשריים". בהודעה הדגישו את דבקותם במאבק המזוין נגד ישראל, והתחייבו להמשיך בו.

 

באחרונה פורסם על פריסת סוללות של מערכת ההגנה מרקטות בצפון, ברקע המתיחות לאחר התקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, ואתמול נודע על פריסת סוללה באזור תל אביב. בצה"ל אמרו באופן רשמי כי "מערכת כיפת ברזל נפרסת באזורים השונים בהתאם להערכת מצב ולקליטתה המבצעית".

 

הרקטה נחתה בשטח פתוח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרקטה נחתה בשטח פתוח(צילום: AFP)

 

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

גם האזעקה לא פעלה היום באשקלון ובאזור, וגורמי ביטחון הסבירו תחילה שהסיבה היא שהירי בוצע לעבר שטח פתוח. עם זאת, בהמשך ציינו שייבדק אם הייתה תקלה במערכת ההתרעה. קצין בכיר בחיל האוויר הסביר: "עובדה היא שנורתה רקטה ונחתה דרומית לאשקלון. נחקור למה לא היה איכון ולא הייתה התרעה".

 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר ל-ynet במהלך כנס בנושא הגנה מטילים שנערך בתל אביב: "בסך הכול ההרתעה בדרום פועלת וכך גם השקט כתוצאה מהמבצע המוצלח של צה"ל וחיל האוויר,

 אבל צריך להפגין תשומת לב וערנות כדי שהשקט יישמר וכדי להבטיח שלא יהיה שום איום על ישראל - אסור שאירוע כזה יקרה. אירוע בודד שכזה לא משנה את המציאות השקטה. ההבנות מאוד פשוטות והן שקט וביטחון".

 

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס לירי ואמר כי "הממשלה לא תעבור לסדר היום על ירי הרקטה". הוא הוסיף כי "חמאס יודע שאם הוא יירה הוא יחטוף על הראש ולכן הוא נמנע. ההרגשה היא שאלו תופעות בודדות. אך גם בתופעות בודדות צריך לטפל".  

 

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' קרא לממשלה להגיב לשיגור: "זהו המבחן האמיתי של ממשלת ישראל. היא חייבת להגיב באופן תקיף ולאלתר", וזאת לדבריו כיוון ש" מי שעובר לסדר היום כאשר יורים ללא סיבה לעבר יישוב ישראלי, בעצם נותן אישור להתחלת הסבב הבא שבסופו יירו טילים, הפעם באופן מסיבי יותר, לעבר תל אביב ויישובי גוש דן. ראשי הרשויות העניקו גיבוי מלא לממשלה בתנאי שהשקט ישרור באזורינו. אנחנו דורשים שקט, אחרת ניאלץ לחזור ולפעול באופן תקיף", אמר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 26/02/2013 10:23

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי הרקטה
צילום: גדי קבלו "ידיעות אחרונות"
סוללה בצפון
צילום: חגי אהרון
מומלצים