שתף קטע נבחר

שלי, לכי לממשלה

המשימה שלך היא לשבור את הקשר הגורדי הזה בין הימין לחרדים, לבנות גשר חדש. בלי ברית שכזו, לא תגיעו לשלטון

שלי יחימוביץ', לכי לממשלה. באופן משונה, זה כרגע המעשה הנכון, גם מבחינה מדינית וגם מבחינה חברתית. זה מוזר, אני יודע, אבל ככה זה נראה: תמיכה בבנימין נתניהו היא כרגע המעשה השמאלני ביותר.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

חלון הזדמנות היסטורי לשינוי השיטה / מאיר דגן

גם שוטרים מתאמים עדויות ומשקרים / בועז סנג'רו

 

אם תישארי בחוץ, שלי, הקואליציה של בנט ולפיד, ברית שונאי החרדים ושונאי הערבים, תצליח לכופף את ידו של נתניהו. היא תגרום לו לקו מדיני נוקשה נגד הפלסטינים, ולקו חברתי אכזרי נגד החרדים. קואליציית בנט-לפיד תכתיב סולם ערכים אנטי הומאני ואנטי שלום. היא תהפוך את השירות בצבא לכרטיס הכניסה היחיד לאזרחות הישראליות, ובכך תחזיר אותנו עשרות שנים אחורה אל הממלכתיות החונקת של בן גוריון ונגד הפלורליזם. היא תיצור חברה שבה השירות בצבא הוא תעודת הזהות של אזרחיה. חברה ספרטנית שבה מי שלא יכול לשרת בגלל אמונה, או בגלל אידיאה, או אורח חיים שונה - הוא אזרח סוג ב', ואולי הוא בכלל לא אזרח.

  

לכי לממשלה, שלי, כי התפקיד שלך הוא ליצור ברית חדשה עם החרדים. במשך שנים, השמאל שנא אותם ,סלד מהם, ובכך דחף אותם אל זרועות הימין הפוליטי. החרדים נתנו אות קולותיהם לליכוד כי הוא הגן עליהם משנאת השמאל. הדיל היה פשוט: הם יתמכו בהתנחלויות ויתנגדו לשלום, והימין יגן עליהם מפני הסתת השמאל, וישחרר אותם מהצבא. השורה התחתונה היא שבקולות החרדים המשיך הימין את הכיבוש, את המלחמה, את העיוורון המדיני.

 

לכי לממשלה שלי, כי את יודעת את האמת: החרדים לא מסוגלים לשרת בצבא. אורחותיהם שונים משלנו, הנורמות שלהם מתנגשות בשלנו. אם נכריח אותם ללכת לצבא, גם אנחנו וגם הם נצטרך להתכחש לעצמנו. הם מפחדים פחד מוות מהצבא, לא בגלל סכנת החיים, אלא בגלל הסכנה לאורח החיים החרדי. בגלל הפחד מהצבא, הם מסתגרים בישיבות. בגללו, הם לא עובדים ובגללו הם נדחפים בהכרח לחיות על חשבון החילונים.

 

תפקידך, שלי, הוא לבנות גשר חדש בין מפלגת העבודה לחרדים. בלי ברית שכזו, השמאל יתקשה להגיע לשלטון. החרדים אינם ימניים בהגדרה. הם ימניים בכורח הנסיבות שאליהן נקלעו במפה הפוליטית. הם יתמכו בכל התנחלות הזויה, בכל מבצע צבאי מיותר, בכל צעד קיצוני צבאי, ובלבד שהימין ימשיך להגן עליהם מפני זעם השמאל.

 

המשימה שלך, שלי, היא לשבור את הקשר הגורדי הזה בין הימין לחרדים. התפקיד שלך הוא להפוך אותם לשותפים. זה לא יהיה קל, זה לא יקרה ביום אחד, אולי אפילו לא בקדנציה אחת. אבל זה אפשרי.

 

נפתלות דרכי הפוליטיקה הישראלית, אבל הדרך ליצירת קשר שכזה עוברת היום בממשלת נתניהו. כאשר ברית בנט-לפיד מכריזה על החרדים כעל כת הטמאים של החברה הישראלית, תהיי את כרטיס הכניסה שלהם לממשלה, לחברה, לישראליות. לכי לממשלה ומול ברית הגברים השבעים, שמייצגים את האמצע המדויק של הקונצנזוס הישראלי, יצגי את השוליים, היי לפה לאחר החברתי: מדימונה ועד מגדל העמק, ממאה שערים ועד אום אל פאחם.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
תהיי כרטיס הכניסה שלהם לישראליות. שלי יחימוביץ'
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים