שתף קטע נבחר

חרדים, הפסקנו להיות הפראיירים שלכם

אם תמשיכו בגישתכם, לא ירחק היום והציבור ימאס במשחק הדמוקרטי המעוות את הצדק הבסיסי בין בני אדם. ואז עלולה לפרוץ כאן חלילה מלחמת אזרחים

כבר עשרות שנים שאנו החילונים מסתכלים ולא מאמינים: אתם, שאינכם משרתים לצדנו בצבא, שאינכם חוגגים את יום העצמאות, שאינכם מלמדים את ילדיכם את מורשתה של המדינה, מקבלים כל כך הרבה תקציבים - רק משום שהמנהיגים שלנו היו מוכנים למכור אותנו, הרוב העובד והמשרת את מדינתו בנאמנות ללא סייג, בשביל כיסאם.

 

שנים נהניתם מכך שאנו, נאמני המדינה, היינו מפולגים בין ימין לבין שמאל, פילוג שאִפשר לנציגיכם בכנסת, מלאים ומדושנים מתקציבים שזרמו אליהם מכל עבר, לנווט בהצלחה יתרה בין המפלגות שלנו, אלו שהיו אמורות לייצג את מדינת ישראל. ואנו, החילונים והדתיים הלאומיים, הסתכלנו משתוממים כיצד אתם זוכים בגמלת לימודים בכולל לכל החיים, בפטורים מארנונה למגורים, בהטבות במעונות יום, בהטבות מס, ובעוד שלל הטבות שמטרתן אחת - לאפשר לכם לא לעבוד, לא לשרת, לא להתאמץ, לא להיות נאמנים למדינה, והכול על חשבוננו, אלה העובדים מבוקר עד ערב לשם מחייתם.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

גולדה ניצחה גם בבחירות 2013 / יחיעם ויץ

שלום לשלום בקלפי / שאול רוזנפלד

מצד שני
לפיד, מנע מלחמת אחים / אוהד שקד
נפלה עליך אחריות גדולה מאוד - האם תהיה מלחמת אחים במדינת ישראל או לא, פשוטו כמשמעו. מכתב פומבי
לכתבה המלאה

 

ומנהיגיכם, ולא משנה מאיזו חצר ומאיזה זרם, לא ידעו שובע. לאחר כל מערכת בחירות שמענו על עוד הטבות המיועדות לכם בלבד ומכובסות בסעיפים ובתת-סעיפים ובשמות שונים ומשונים, אבל כולם הובילו לדבר אחד - אתם נהנים מדיור מוזל ואנו נאלצים לשלם במיטב כספנו עבור אותה הדירה, אתם פטורים מכל תרומה למדינה ואותנו מחייבים לשלוח את ילדינו לשנתיים-שלוש לצבא, אתם פטורים מלהכין את ילדיכם לעולם העבודה ואנו נדרשים לשלוח במיטב כספנו את ילדינו להכשרה מקצועית או אקדמית כדי להבטיח את עתידם. ואיך גמלתם לנו? בסירוב לחזק את נאמנותם של ילדיכם למדינה, בתיאור החילונים בצבעים שחורים, וברישום צעירים רבים בישיבות גם כאשר ידעתם שהם אינם שם עוד, רק לא לשלוח אותם ל"צבא השמד".

 

והנה קם דור צעיר שלא ידע את יוסף, דור שאינו מוכן עוד לחשוב על ימין ועל שמאל, דור שאינו מוכן להשתעבד לכם עבור תמיכתכם הפוליטית, דור שאינו רוצה עוד להיות פראייר שלכם. הדור הזה, שמצוי היום בכל יישוב, מימין ומשמאל, מפתח כלפיכם, לדאבוני הרב, טינה רבה. אולי אינכם יודעים אך סקרים בקרב בני נוער מצביעים על כך שאתם, החרדים, נתפשים כקבוצה המאיימת והשנואה ביותר בקרב רבים מהצעירים החילונים.

 

התפללו להצלחת שילובכם

לו הייתי חרדי, הייתי מתפלל שכל מי שתומך בשילובכם בחברה הישראלית יצליח במלאכתו, מלאכה שמקורה ברצון טוב לחבר אתכם אלינו, בני דתכם, היות שגורלנו דומה אם הארץ תיכבש. נכון, כרגע רבים מכם חוששים מפני כל שינוי, פחד טבעי לכל אדם העומד בפני תמורות בחייו. אבל, אם חלילה ייכשל השינוי, אם חלילה תמשיכו להיות סגורים ומסוגרים מאחורי חומות דמיוניות, מאמינים שאתם חזקים ובלתי מנוצחים (לא שמישהו רוצה לנצח אתכם במשהו), ומחנכים את ילדיכם להסתגרות, העימות בדור הבא בינינו לבינכם עלול, חלילה, להיות עקוב מדם. ואז תגלו שאתם ממש לא חזקים, וסיפורן של ספרטה ואתונה מלמד אותנו רבות על כך.

 

הביטו במתרחש במדינות ערב וראו מה משמעותה של מלחמת אזרחים בין קבוצות שונות שפיתחו במהלך השנים איבה וטינה עמוקות זו כלפי זו. אם תמשיכו בגישתכם, לא ירחק היום והציבור ימאס במשחק הדמוקרטי המעוות את הצדק הבסיסי בין בני אדם, המוביל לאפליה בין דם לדם, בין אמא יהודייה אחת לאמא יהודייה אחרת, והמשטר הלא-דמוקרטי שיעלה כאן יחפש שעיר לעזאזל לשם ריצוי העם. ומה תעשו אז? מי יפרנס רבים מכם אז? כיצד תגנו על עצמכם? האם אמורה התפילה לסייע במקרים של עוול מוסרי? אני מסופק.

 

היום אפשר למנוע זאת. מחר כבר יהיו כאן שתי קבוצות שונות ומנוכרות, חשדניות זו כלפי זו, וכבר ראינו דברים דומים בהיסטוריה של העם היהודי. התפללו איתנו להצלחת שילובכם בצבא, בעבודה, ובמדינתכם, תוך שאתם שומרים על אמונתכם, אמונתנו.

 

פרופ' יזהר אופלטקה, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה בעד שוויון בנטל בבני ברק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים