שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תל אביב ננעלה בירידות; ביוקנסל זינקה ב-21%

  ת"א 25 ירד ב-0.5% ות"א 100 השיל 0.4%. ביוקנסל דיווחה על הצלחה בשלב 2 של ניסוי לטיפול בסרטן. אג"ח חבס מסדרה 4 ירדה ב-9.4% לתשואה של 41%. דלק קידוחים טיפסה ב-2%. מחזור המסחר - 592 מיליון שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בירידות על רקע הקמתה של הממשלה ה-33 עם כניסתם של יאיר לפיד ונפתלי בנט לממשלת נתניהו. ברקע: מדד חודש פברואר נותר ללא שינוי - ברמה של 100.3 נקודות. בארה"ב בורסות וול סטריט ננעלו ביום שישי בירידות קלות. מחזור המסחר הסתכם ב-592 מיליון שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.45% ל-1,234.95 נקודות, מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.37% ל-1,100.05 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-1.14% ל-312.67 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.15% ל-324.34 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  כמעט חודשיים לאחר הבחירות לכנסת, ושעה לפני כניסת השבת, נחתמו באופן רשמי הסכמים קואליציונים בין הליכוד ביתנו, לבין הבית היהודי ויש עתיד, זאת בנוסף להסכם שכבר נחתם עם מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני. יאיר לפיד יכהן כשר האוצר, בעוד ראש הבית היהודי נפתלי בנט יעמוד בראש משרד הכלכלה והמסחר ויחלוש על שלושה משרדי ממשלה. בנט יכהן בנוסף כיו"ר ועדת משנה של הקבינט הכלכלי-חברתי לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות במשק. 

   

  בכל הקשור לשינוי המנגנון הממשלתי יועבר חוק הקובע כי בממשלה הבאה מספר חברי הממשלה לא יעלה על 18, בנוסף לראש הממשלה, ומספר סגני השרים לא יעלה על 4. לא יהיו שרים ללא תיק. הבעת אי אמון בממשלה תיעשה בהחלטה של הכנסת ברוב של 65 מחבריה להביע אמון בממשלה חדשה ואחוז החסימה יעלה ל-4%.

   

  בתוך כך, מדד חודש פברואר נותר ללא שינוי - ברמה של 100.3 נקודות, כך פרסמה בשישי הלמ"ס. זאת בדומה לתחזיות מרבית האנליסטים. סעיף הפירות הטריים עלה ב-7.6%, אך נתון זה התקזז בסעיף ההלבשה וההנעלה שירד ב-5.9%, וסעיף הירקות - 2.3%.

   

  לקראת החלטת הריבית הקרובה, התמונה מורכבת. מחד, מדד המחירים לצרכן בפברואר לא עלה וליבת המחירים (השינוי במדד ללא מזון ואנרגיה) נמוכה מאוד. מנגד, אין להתעלם מעלייה בת 1.7% במדד מחירי הדירות", אמר רונן מנחם, מבנק מזרחי טפחות. "לפי מסריו האחרונים, בנק ישראל מוטרד מעט פחות בהיבט הכלכלי ושם דגש על הגידול בגירעון התקציבי והתחדשות העליות במחירי הדירות. בד בבד נבלמה העלייה המהירה בשער השקל כנגד הדולר ונמשכת העלייה העודפת במדד המחירים ליצרן. בשקלול הגורמים המנוגדים הללו, אנו מעריכים כי הריבית לא תרד גם בחודש אפריל. אולם, משום שבחודש הבא לא תהייה הודעת ריבית, יש סיכוי קטן מאוד לירידה של 0.25%. במבט קדימה, הגורמים התומכים בעליית ריבית יהיו, להערכתנו, דומיננטיים יותר".

   

  כפי שהודיע בנק ישראל, מעתה בחודשים אפריל ואוקטובר לא תהיינה הודעות ריבית, עקב מיעוט אינפורמציה בתקופה שלפני ההחלטות (חגים וכדומה). לכן, הודעת הריבית בשבוע הבא תהייה תקפה עד מאי.

   

  שוק האג"ח

  היום אחרי הצהרים תכנס אלביט הדמיה אסיפת התייעצות עם מחזיקי אגרות החוב של החברה. כמה שעות לפני תחילתה, מדווחת החברה על מספר הבהרות הקשורות למתווה אותו תציג היום. אלביט הדמיה מודיעה כי לא קיים הסכם הצבעה בין מוטי זיסר, בעל השליטה באלביט הדמיה, לשתי הקרנות הזרות עימן הגיעה כבר להסכמה על מתווה ההסדר יורק ו-DK.

   

  קבוצת חבס הנתונה בקשיים קיבלה הלוואה של 1.3 מיליון אירו (6.5 מיליון שקל) מקבוצת מאיר - אחת השותפות שלה בחברת הבת באירופה - זאת על מנת שלא להפר התניות פיננסיות על אשראי שקיבלה לשם רכישת מניות החברה הנכדה NSI שכן נוכח הירידות החדות בשער המניה, הופרה התניה זו.

   

  חבס נדרשה על ידי הבנק להגדיל את הבטחונות הנזילים שעליה להעמיד לרשותו תוך יומיים בלבד. קבוצת מאיר, שבשליטת יעקב שחר וישראל קז, מחזיקה ב-26% ממניות חבס סטאר.

   

  מניות במרכז

  ביוקנסל (זינקה ב-21%) דיווחה הבוקר על "הצלחה בניסוי קליני Phase IIb בחולי סרטן שלפוחית השתן: נמנעה הופעה מחודשת של גידולים סרטניים ב-64% מהחולים. החברה שוקלת את אופן המשך הפיתוח של התרופה. כפי שכבר דווח בעבר, ביוקנסל מקיימת מגעים ראשוניים עם מספר חברות פארמה בינלאומית בקשר לפיתוח ולמסחור התרופה.

   

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", מתקן הנזלת הגז של קידוח תמר יוצא לדרך. חברת לבנט (Levant), זכיינית פרויקט יצוא הגז הטבעי ממאגר תמר, סגרה לפני כמה ימים את מתווה המימון העקרוני להקמת מתקן יצוא הגז בהיקף של כ־3 מיליארד דולר. לבנט מוחזקת על ידי גזפרום הרוסית ודייהו הקוריאנית ולשותפות תמר שמורה האופציה להיכנס כשותפות במתקן, בהיקף של 25%–33%.

   

  חברת הנדל"ן מנרב דיווחה על תוצאותיה ב-2012 לפין ההכנסות עלו ב-56% ל-775 מיליון שקל.

   

  הישג לנתן חץ, בעל השליטה בחברת הנדל"ן אלוני חץ, בעימות החריף בין החברה לבין חברת הייעוץ אנטרופי, בנוגע לתנאי העסקתו כמנכ"ל החברה: בעלי מניות המיעוט בחברה אישרו את תנאי העסקתו, בניגוד להמלצתה של אנטרופי.

   

  כיוון שמדובר בעסקה עם בעל שליטה נדרש רוב של בעלי מניות המיעוט לאשר את תנאי השכר של חץ. חץ יזכה לדמי ניהול שנתיים של 2.56 מיליון שקל בתפקידו כמנכ"ל לצד מענק שנתי הנגזר מהתשואה על ההון של החברה.

   

  קבוצת דלק מכרה בחמישי 19% ממניות דלק US ב-1.6 מיליארד שקל. מדובר בעסקת המימוש הגדולה אי פעם של קבוצת דלק. "כלכליסט" חשף לאחרונה את כוונתה של הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה לבצע אקזיט במניות החברה הבת הנסחרת בניו יורק.

   

  פלאזה סנטרס, זרוע הנדל"ן של אלביט הדמיה שבשליטתו של מוטי זיסר, רשמה זינוק של 77% בהכנסותיה בשנת 2012, והן הסתכמו ב-41.5 מיליון אירו בהשוואה ל-23.4 מיליון אירו בתקופה המקבילה אשתקד. אולם החברה, המתמחה בייזום ובהקמה של מרכזי קניות מסחריים במרכז ומזרח אירופה, בארצות הברית ובהודו, לא הצליחה לתרגם את השיפור בשורה העליונה לשורה התחתונה, ואת שנת 2012 סיכמה בהפסד כבד של 86.1 מיליון יורו המיוחס לבעלי המניות של החברה, וזאת לעומת רווח נקי של 9.3 מיליון אירו בשנת 2011.

   

  שלמה ינאי, מנכ"ל טבע לשעבר מונה לתפקיד סגן וממלא מקום יו"ר קרן רוטשילד קיסריה, והחברות הבנות - החברה לפיתוח קיסריה והחברה לנכסי קיסריה. ינאי ייכנס לתפקיד ב-1 לאפריל.


  פורסם לראשונה 17/03/2013 10:14

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ה בורסה ב וול סטריט שוק ההון גרף גרפים הבורסה מניות
  צילום: shutterstock
  מומלצים