שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה ברמאללה; אבו מאזן גינה את הירי מעזה

הנשיא האמריקני טס במסוקו לרשות הפלסטינית, והתקבל ברמאללה על ידי בכירי הרשות והמשמר הנשיאותי. הוא נפגש עם אבו מאזן בארמונו שבמוקטעה, וזה גינה את ירי הרקטות מעזה

פחות מ-24 שעות לאחר שנחת בישראל, עבר נשיא ארצות הברית לשטחי הרשות הפלסטינית: הנשיא ברק אובמה התקבל בטקס קצרצר עם רדתו מהמסוק במוקטעה ברמאללה, ונועד עם יו"ר הרשות אבו מאזן. זאת, שעות ספורות לאחר שחודש ירי הרקטות מרצועת עזה. אחת מהן פגעה בחצר בית בשדרות. אבו מאזן גינה את הירי בעת הביקור.  

 

יועצו המדיני של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נימר חמאד, אמר כי הוא מגנה את ירי הרקטות לעבר שדרות. חמאד ציטט דברים שאמר אבו מאזן: "אנחנו מגנים את האלימות נגד אזרחים, ולא משנה מה מקורה. אנחנו בעד ביסוס הרגיעה ההדדית והכוללת ברצועת עזה, ולפיכך גם תמכתי בהסכם שהגיעו אליו חמאס וישראל בתיווך מצרי".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען סיקרה הפגנה שנערכה במקביל לפגישתם של שני המנהיגים, בהשתתפות מאות פלסטינים אשר מחו על הביקור. אחד מהם השליך נעל לעבר תמונתו של אובמה וקרא לו "לעזוב את פלסטין". אחר הכריז: "ברצוני לשוב לכפר של אבותי", ברומזו לזכות השיבה.

 

לקראת הביקור נערכו בימים האחרונים הפגנות נוספות בעיר. אלו עוררו חששות בדבר כוונה ליצור פרובוקציה והאבטחה הפלסטינית נערכה לכך, כמו גם האבטחה האמריקנית שמלווה את המשלחת. אובמה התקבל במוקטעה לקול תרועות של תזמורת צבאית, שליוותה מצעד של המשמר הנשיאותי. כל השרים הפלסטינים הגיעו לקבל את פניו. בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו יותר ממאה עיתונאים מכל רחבי העולם למוקטעה לקראת פגישתם של שני המנהיגים, שהמשכה בפגישה גם עם צוות מורחב אמריקני-פלסטיני.


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

שפת הגוף מאשרת: 'שיפור ביחסי אובמה ונתניהו'

ביקורת בארה"ב: "אובמה רק בא לטייל ולהצטלם"

 

בסיום פגישתם יערכו השניים מסיבת עיתונאים משותפת ולאחריה יסבו לארוחת צהריים. לאחר מכן ייצא אובמה מהמוקטעה לביקור במרכז צעירים באל-בירה - מרחק קצר מהמוקטעה ברמאללה, בשיירה מאובטחת. אובמה ייפגש עם בני נוער פלסטינים בלוויית ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. משם צפוי הנשיא האמריקני לשוב לירושלים בשעות אחר הצהריים.

 

הבוקר אשר נפתח כאמור בירי רקטות מכיוון הרצועה לישראל, גרר תגובה מצד גורמים מדיניים אשר אמרו: "התגובה הישראלית תבוא בזמן הנכון ובמקום הנכון". בהתייחס לפגישת אבו מאזן ואובמה הוסיפו, כי "מעניין לראות אם יו"ר הרשות הפלסטינית, שלא גינה את הירי לאורך כל מבצע עמוד ענן, יעשה זאת היום. מעניין גם אם הירי הזה, שנעשה משטח שנשלט בידי חמאס, יביא את יו"ר הרשות להפסיק את שיחות האחדות שהוא מקיים עם ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל". 

 

ברשות הפלסטינית מנמיכים ציפיות לקראת הביקור. ההנהגה תמימת דעים בנוגע לכך שביקורו של הנשיא האמריקני לא יוביל באופן מיידי לפריצת דרך, משום שהוא אינו מגובה בתוכנית מדינית. "אם הוא אומר שהוא הגיע לשמוע - נגיד את מה שאנחנו דורשים", אמר גורם מדיני פלסטיני ל-ynet. אבו מאזן צפוי לדרוש מאובמה את התנאים המוקדמים הידועים לכניסה למשא ומתן מול ישראל והם הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים שנכלאו בישראל לפני הסכמי אוסלו. בניגוד לכך ציטט העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" מסמך נקודות פלסטיני שנועד לפגישת השניים, שלפיו יו"ר הרשות להוט לחזור לשולחן המשא ומתן עם ישראל ולכן ייתכן שימתן את דרישותיו.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

המסמך שהגיע לידי העיתון צורף לדוא"ל ששלחה העוזרת של ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת. לפי הדיווח, אבו מאזן מוכן לקבל התחייבות סודית במקום פומבית מראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא יקפיא את בניית ההתנחלויות מעבר לקו הירוק כל זמן שיימשך המשא ומתן.

 

בחודשים האחרונים נערכו ברשות הפלסטינית דיונים בשאלה אם להסכים לכך שהקפאת הבנייה תתקיים בכל מקום מלבד בגושי ההתנחלויות, אולם לדברי הגורם הפלסטיני, הרשות החליטה לבסוף להמשיך ולהתעקש על הקפאה מוחלטת בכל הגדה המערבית. יחד עם זאת אמר הגורם כי הפלסטינים יהיו מוכנים להיכנס עם ישראל למשא ומתן שייסוב קודם כול על סוגיית הגבולות הסופיים ולאחר מכן לדבריו, ישראל תוכל להמשיך ולבנות בכל מקום שעליו יוסכם שיישאר בידיה. לדבריו, המשא ומתן על הגבולות יכול להיות מהיר ולהסתיים תוך פחות מחודשיים.

  

בתוך כך אמר היום בכיר פתח, נביל שעת', כי השנה הקרובה היא מכרעת בכל הנוגע לפתרון שתי המדינות.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פגישה בארבע עיניים. אובמה ברמאללה
צילום: AFP
הפגנות ברמאללה לקראת הביקור
צילום: AFP
הרחוב הפלסטיני לא מסביר פנים
צילום: EPA
מומלצים