שתף קטע נבחר

צילום: AFP

בזמן הביקור: מטח מעזה, רקטה פגעה בחצר בית

הירי מעזה מתחדש בתחילת היום השני לביקור הנשיא האמריקני. 4 אזעקות צבע אדום נשמעו בזו אחר זו הבוקר. רקטה התפוצצה בחצר בית בשדרות, אחרת נפלה בשטח פתוח. אין נפגעים. באזור לא מוצבת סוללת כיפת ברזל. גורמים מדיניים: התגובה הישראלית תגיע בזמן הנכון

בזמן שברק אובמה מבקר לראשונה בישראל כנשיא ארצות הברית, מפלס החרדה בעוטף עזה שוב עולה: לאחר תקופת שקט ארוכה מסיום מבצע "עמוד ענן", נשמעה בסביבות השעה 7:15 בבוקר (יום ה') אזעקת צבע אדום בשדרות, ומיד אזעקות נוספות, אחת מהן בשער הנגב. צה"ל זיהה חמישה שיגורים ושתי נפילות: אחת בחצר בית בשדרות ואחת בשטח פתוח. אין נפגעים אך נגרם נזק קל. לפי הערכות ראשוניות הרקטה נורתה מבית חנון שבצפון הרצועה, ושתי רקטות נפלו כנראה בשטח פלסטיני.

 

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

 

גורמים מדיניים אמרו בעקבות ירי הרקטות כי "התגובה הישראלית תבוא בזמן הנכון ובמקום הנכון". הם התייחסו לפגישת אבו מאזן ואובמה ואמרו: "מעניין לראות אם יו"ר הרשות הפלסטינית, שלא גינה את הירי לאורך כל מבצע עמוד ענן, יעשה זאת היום. מעניין גם אם הירי הזה, שנעשה משטח שנשלט בידי חמאס, יביא את יו"ר הרשות להפסיק את שיחות האחדות שהוא מקיים עם חמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל".

 

שרה חזיזה אשר בחצר ביתה התפוצצה הרקטה, סיפרה כי האזעקה תפסה אותה באמצע נקיונות פסח. "הבית היה מלא מים, הספקתי להרים את הבת (8) לממ"ד, אבל אני עוד הייתי בחוץ כשנשמע הפיצוץ. ידעתי שהפיצוץ היה אצלי בבית, אנחנו כבר רגילים, כבר הייתה אצלנו נפילה פעם". לדבריה, לאחר הפיצוץ היא יצאה לחפש את הרקטה. "חשבתי שזה נפל באותו מקום כמו פעם שעברה, אבל השכנה מצאה את זה הפעם וקראה לי לראות מה הנזק".

 

מאיר, תושב השכונה בשדרות שבה נפלה הרקטה, אמר ל-ynet: "באזעקה הראשונה שנשמעה חשבתי שזו אזעקת שווא, כבר היו לנו כמה כאלה פה באזור. אבל מיד כשנשמעה השנייה, התעשתתי. למדנו פה שגם אם לא שומעים את הפיצוץ בהתחלה, זה לא אומר שהוא לא יבוא והוא באמת הגיע, באזעקה השלישית". מאיר סיפר כי בביתו חדר השינה משמש כממ"ד, "אבל הדריכות והחשש שמעורר הצבע האדום, מחזירים אותי לימים נוראיים פה בעיר".

 

דורון פרטוש, שכן של המשפחה שבחצרה נפלה הרקטה, סיפר גם הוא כי בתחילה חשבו שמדובר באזעקת שווא, אך "בצבע אדום השני כבר הבנו שזה רציני ושיורים על העיר. ואז, אחרי האזעקה השלישית שמענו פיצוץ חזק. כשהבנו שזה נפל פה בסביבה התחלנו לבדוק.רק במזל זה נפל בחצר של השכנים. כנראה שמישהו בצד השני רוצה להוכיח את כוחו כשאישיות גדולה מגיעה לישראל". באזור נתיבות ושדרות לא מוצבת סוללת כיפת ברזל.

 

אובמה בשדרות, יולי 2008 (צילום: אלכס זגר) (צילום: אלכס זגר)
אובמה בשדרות, יולי 2008(צילום: אלכס זגר)

 

הנשיא אובמה, שנועד אתמול לפגישה מדינית ממושכת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמור להיוועד בצהריים עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. לאחר ביקור במוזאון ישראל, צפוי אובמה להמריא במסוקו לרמאללה בסביבות השעה 10:45 ולהיפגש במוקטעה עם אבו מאזן. אחרי ארוחת צהריים, יערכו השניים מסיבת עיתונאים משותפת. במערכת הביטחון חששו מאוד מתסריט של אירוע טרור פלסטיני במהלך הביקור כדי לפגוע במטרותיו, כפי שאירע בביקורי נשיאים בעבר. בימים האחרונים רמת הדריכות והכוננות של גופי הביטחון עלתה.

 

ב-12:10 אתמול נחת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון. אובמה התקבל על ידי נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, ובתום טקס צבאי החל בנאומו ואמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ". מיד לאחר נחיתתו הוא התרשם ממערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל, שמגנה על יישובי עוטף עזה. הוא נועד עם הלוחמים, חיזק את ידיהם ושמע הסברים על המערכת. בהמשך, בבית הנשיא, ילד מעוטף עזה אף הודה לו על המימון האמריקני לכיפת ברזל. 

 

 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

תצוגת כיפת ברזל - בנתב"ג (צילום: AP) (צילום: AP)
תצוגת כיפת ברזל - בנתב"ג(צילום: AP)
 

במסיבת העיתונאים המשותפת של אובמה ונתניהו לא הזכירו השניים את רצועת עזה. ראש הממשלה התמקד בנושא האיראני: "אדוני הנשיא, אמרת בצורה ברורה שאתה מתכוון למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אני מעריך את זה שאתה מנסה דרך סנקציות ופעולות לעצור את איראן מהדרך לנשק גרעיני, אבל אתה יודע שבעתיד צריך להוסיף איום צבאי ממשי", אמר נתניהו והדגיש: "אני רוצה להודות לך שוב שתמיד הבהרת שישראל יכולה להגן על עצמה בעתיד. אני יודע שתעריך שלעולם לא נמסור את הזכות להגן על עצמנו גם לידידה הטובה ביותר שלנו".

  

ראש הממשלה התייחס גם לעניין הפלסטיני ואמר "ישראל מחויבת באופן מלא לשלום ולפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אנחנו מושיטים את ידנו לשלום עם הפלסטינים. אני מקווה שהביקור שלך ושל קרי יעזור לנו להגיע לשלום עמם. בואו נעבוד יחד כדי שנגיע לשלום עם הפלסטינים".

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

אובמה אמר: "בתור מנהיגים האחריות הגדולה ביותר היא הביטחון של העמים שלנו. המשימה של ביבי היא לדאוג לביטחונם של אזרחי ישראל". הוא שם דגש מיוחד על הקשר עם ישראל והבהיר כי הסיוע האמריקני לא ייפסק.  

 

בסוגיה הפלסטינית אמר הנשיא האמריקני: "דיברנו גם על איך להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני מברך את ביבי ואני אדבר עם אבו מאזן מחר ויהיה לי עוד מה להגיד אחרי השיחה. בשלב הזה אני רק רוצה לומר שחשוב שתהיה מדינה יהודית, ישראל חזקה לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית וזו תזכורת שלישראל יש אינטרס עמוק לכך שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

 

בביקורו הקודם של אובמה בארץ, בעת שהתמודד על נשיאות ארה"ב, הוא הגיע לשדרות מוכת הקסאמים ופגש בין היתר את הילד האמיץ אושר טויטו, שאיבד את רגלו מפגיעת רקטה. "ישראל לא צריכה לדון עם חמאס כל עוד הוא מהווה איום על אזרחיה. אילו מישהו היה יורה על ביתי, שבו ישנות שתי בנותיי, הייתי עושה הכל כדי לעצור אותו", אמר אז אובמה. באחד העימותים הטלוויזיוניים מול מיט רומני אף הזכיר אובמה את אותו ביקור בשדרות, והתגאה בו.

 

נפילת הרקטות האחרונה באזור הדרום אירעה בסוף חודש פברואר, מדרום לאשקלון. אזעקה לא נשמעה, אבל אחרי דיווחים על הדי פיצוצים ערכה המשטרה סריקות נרחבות, ושרידי הרקטה אותרו על כביש מדרום לעיר. לכביש נגרם נזק. לא היו נפגעים. גורמי ביטחון הסבירו שהרקטה נורתה לעבר שטח שמוגדר לא מיושב ולכן לא הופעלה אזעקה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה בשדרות הבוקר
צילום: רועי עידן
אובמה, אתמול
צילום: אורי לונץ
עזה. הפגנה נגד אובמה
צילום: AFP
מומלצים