שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שפת הגוף מאשרת: 'שיפור ביחסי אובמה ונתניהו'

מומחיות לשפת גוף, שצפו בנאומים של שני המנהיגים, זיהו סימנים חיובים שלא נראו בפגישותיהם הקודמות, "אבל נראה שהחיבוק עם פרס היה יותר לבבי". על הורדת הז'קט: "נתניהו הבין תוך 20 שניות שזו תמונה טובה, אבל חש לא בנוח"

אם ההצהרות משני הצדדים לא שכנעו אתכם, גם מומחיות לשפת גוף שצפו אתמול (ד') בנשיא ברק אובמה ובראש הממשלה בנימין נתניהו מרגיעות: המשבר ביחסים בין השניים חלף, או לפחות שכך זמנית. "אין ספק שלפחות למראית העין היחסים בין אובמה לביבי השתפרו מאוד בביקור הזה ביחס לביקורים הקודמים של ראש הממשלה אצל הנשיא", קבעה מישל שטיין טיר, מומחית לרטוריקה פוליטית ותקשורת מול קהל ומצלמה.

 

עם זאת, לדבריה, נדמה כי הנשיא האמריקני חש קרוב יותר לנשיא הישראלי מאשר לנתניהו. "עם ירידתו של אובמה מהמטוס נרשמו שני חיבוקים מאוד מעניינים", היא הזכירה. "עם נתניהו הייתה לחיצת יד וחצי חיבוק, בעוד את פרס הוא תפס בשתי כתפיו וחיבק אותו. נראה היה שהחיבוק עם שמעון פרס יותר לבבי, ובכלל רואים שהנשיא אובמה רוחש לו כבוד רב, חמימות והערכה".

 

בנאומים שנשאו שני המנהיגים, הן בנמל התעופה בן-גוריון והן בבית ראש הממשלה, הקפידו השניים לקרוא זה לזה בשמות פרטיים: נתניהו כינה את הנשיא האמריקני "ברק", ואילו הוא פנה אליו בשם ביבי - מנהג שהתחיל אובמה עוד בראיון שהעניק לתקשורת הישראלית ערב נסיעתו ארצה. "זה שינוי מתוכנן, אבל משמעותי מאוד", ציינה שטיין טיר, "זה מעיד על קרבה בין השניים".

 

גם ענת הכט-פישר, מומחית נוספת לשפת גוף ותדמית, הצביעה על הסימנים החיוביים שהתבלטו במהלך הנאומים בטקס קבלת הפנים בנתב"ג. "כשפרס נאם אובמה היה מאוד קשוב ואילו כשביבי נאם הוא הזדקף, היה מאוד בשליטה. בשלב מסוים, כשביבי אמר לו שישיגו לו תחפושת וייקחו אותו לבר, הדריכות של אובמה נשברה. הוא צחק צחוק מלא וסיכל את שתי רגליו כשהרגל פונה לכיוון ביבי, מה שמראה על חום ועניין. זה משהו שלא ראיתי באף אחת מהפגישות הקודמות שלו עם ביבי", הוסיפה.

 

בלי ז'קטים. אובמה גרם לזה להיראות טבעי, נתניהו לא (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
בלי ז'קטים. אובמה גרם לזה להיראות טבעי, נתניהו לא(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

אובמה עם נתניהו והנשיא. "את פרס הוא תפס בשתי הכתפיים" (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה עם נתניהו והנשיא. "את פרס הוא תפס בשתי הכתפיים"(צילום: AP)

 

הכט-פישר הזכירה גם את הרגע המדובר שבו ראש הממשלה חיקה את הנשיא אובמה לאחר שזה הוריד את הז'קט, אולם לא התרשמה יותר מדי מהמחווה. "כשאובמה הוריד את הז'קט זה נראה מאוד טבעי. לביבי לקח 20 שניות להבין שמדובר בתמונה טובה, אך הדבר לא נראה טבעי כלל. הוא נאלץ לסדר את מכנסיו וחגורתו וניתן היה להבחין שהוא לא חש בנוח בסיטואציה הזו".

 

"רה"מ התרגש מאוד כשהזכירו את יוני"

אווירת הקרבה והחמימות הורגשה גם במסיבת העיתונאים שנערכה בבית ראש הממשלה. "היה המון קשר עין שמעיד על אינטימיות וקרבה, וכשאובמה נאם ביבי נשען על הפודיום בנוחות", הבחינה הכט-פישר. "זה היה מעניין כי שניהם שמאליים ובחלק ניכר מהנאום היד הדומיננטית שלהם הייתה ימין - מה שמעיד על שליטה".

 

שתי המומחיות הדגישו במיוחד רגע יוצא דופן במהלך הנאומים, כשאובמה סיים את דבריו בציטוט ממכתבו של אחיו של ראש הממשלה, יוני נתניהו. "ברגע הזה ראש הממשלה נשך את שפתיו", ציינה שטיין טיר, "וזה העיד על כך שהוא התרגש, שהוא ניסה להחזיק את הרגש. בתום נאומו של אובמה השניים לחצו ידיים וניכר על ביבי שהוא מתרגש מאוד. זו הייתה לחיצת יד חזקה, שוויונית".

 

לצד ההצהרות על חיזוק הקשר, התייחסו המנהיגים גם לנושאים שעל הפרק, בהם האיום האיראני, המצב בסוריה והסכסוך הישראלי-פלסטיני, ולדברי המומחיות, ברגעים האלו שפת גופם הביעה רצינות רבה. "כשאובמה דיבר על הסכסוך הבחנתי אצלו בחיוך הפוך. זה מעיד על הקושי הגדול שהוא צופה בעניין זה, וזה חזר כמה פעמים בנאומו", ציינה שטיין טיר, והכט-פישר הוסיפה: "כשהם דיברו על הנושאים הביטחוניים שפת הגוף של שניהם הייתה מאוד רצינית, אבל היא לא סתרה את המלל וטון הדיבור שלהם. זה היה אמין מאוד".

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו ואובמה. "אווירת קרבה ואינטימיות"
צילום: AFP
מומלצים