שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה ביד ושם: ישראל חזקה, לא תהיה עוד שואה

על קברו של רבין הניח נשיא ארה"ב אבן מאנדרטת מרטין לותר קינג וסיפר כי קיבל מראש הממשלה המנוח השראה לנאומו בירושלים. לאחר סיור במוזיאון השואה והגבורה אמר הנשיא: "המראה של יער ירושלים מגשים את נבואת התקומה של עם ישראל בארצו". גם הבוקר: רחובות חסומים בבירה

אתמול הוא פנה לדור העתיד וקרא לצעירי ישראל לאתגר את המנהיגות ולצעוד איתו בדרך השלום, היום הוא חוזר לעבר וחולק כבוד למנהיג שצעד באותה דרך, עד שנרצח: בתחילת יומו השלישי והאחרון בישראל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה עלה הבוקר (יום ו') לקברי בנימין זאב הרצל ויצחק רבין בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים. הנשיא האמריקני סיפר כי חלק ניכר מההשראה לנאומו אתמול בירושלים הגיע מיצחק רבין, והמשיך לביקור במוזיאון יד ושם.

 

אובמה מניח זר ביד ושם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה מניח זר ביד ושם(צילום: AFP)

אובמה מניח זר בקבר יצחק רבין (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
אובמה מניח זר בקבר יצחק רבין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

אובמה מניח את האבן על קבר יצחק רבין (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
אובמה מניח את האבן על קבר יצחק רבין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו ליוו את אובמה בטקסים, ובקבר רבין הצטרפו אליו גם בני משפחתו של ראש המשלה שכמוהו קיבל את פרס נובל לשלום - ובהם הבת דליה רבין-פילוסוף והנכדה נועה רוטמן. "רבין היה אדם מדהים", אמר הנשיא האמריקני לפני שהניח זר שהוגש לו על ידי חיילי מארינס. אובמה הניח בהתאם למסורת אבן על קברו של רבין, שבאופן סמלי נלקחה מהאנדרטה לזכר מרטין לותר קינג.

 

נכדו של רבין, יונתן בן-ארצי, אמר לאחר הטקס כי המפגש עם הנשיא היה "נעים ואינטימי". בראיון לאטילה שומפלבי במשדר ynet, אמר בן-ארצי: "הנשיא אמר דברים חמים שלא יכולים להשתמע לשתי פנים בנוגע למורשת של סבא שלי. היה מרגש מאוד לראות את מורשת יצחק רבין אצל נשיא ארה"ב".

 

חתימת אובמה בספר המבקרים בקבר הרצל ()
חתימת אובמה בספר המבקרים בקבר הרצל


אובמה, פרס ונתניהו בקבר הרצל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה, פרס ונתניהו בקבר הרצל(צילום: AFP)

 

לאחר הנחת הזרים בהר הרצל המשיך אובמה לביקור במוזיאון יד ושם, שם אירח אותו ניצול השואה הרב ישראל לאו, יו"ר מועצת יד ושם. הנשיא האמריקני הדליק במוזיאון את "אש התמיד" לזכר קורבנות השואה, חתם בספר המבקרים ונשא דברים. "תודה לעם ישראל, ששומר את שמות המיליונים שנספו, שמות שלעולם לא יישכחו", פתח אובמה את נאומו ביד ושם.  "גם אם אבוא אלף פעמים, ליבי תמיד יישבר", אמר הנשיא לאחר שציין כי מדובר בביקורו השני במוזיאון.

 

"מדינת ישראל לא קיימת בגלל השואה, בגלל התקיימותה של מדינה ישראלית חזקה - השואה לא תתקיים שוב", הדגיש אובמה. לדברי הנשיא, "ילדינו לא נולדו לשנוא, מלמדים אותם לשנוא. אז בואו נמלא את ליבם באהבה, בהבנה ובתקווה. אחרי שהולכים במקומות האלה, במסדרונות האפילם האלה, יש תקווה. המראה של יער ירושלים מגשים את נבואת התקומה של עם ישראל בארצו".

 

בהמשך הגיע אובמה לפגישה מדינית שנייה השבוע עם נתניהו במלון המלך דוד. לפני סיום ביקורו בישראל, יחזור אובמה לשטחי הרשות הפלסטינית, שם כבר היה אתמול ונפגש עם אבו מאזן במוקטעה, ויבקר בכנסיית המולד בבית לחם. בסביבות השעה 15:00 בצהריים הוא ישוב במסוק לירושלים ומשם יגיע לנתב"ג, שם ייערך טקס פרידה מהנשיא שחיבק את ישראל - וזכה לחיבוק בחזרה.  

 

אתמול נשא אובמה נאום היסטורי בבנייני האומה, פנה לישראלים מעל ראשי הפוליטיקאים וקרא להם לעשות צעדים שיובילו לשלום במזרח התיכון. באירוע המרכזי של ביקורו בארץ, אמר אובמה כי הוא חבר אמיתי של ישראל, והבטיח בעברית: כל עוד ארה"ב קיימת - ישראל לא תהיה לבד. עם זאת, הוא ביקש מהישראלים לא להמתין שמנהיגיהם יוליכו אותם אל העתיד, אלא לגרום להם לעשות זאת בעצמם.

 

"כפוליטיקאי אני יכול להבטיח לכם - מנהיגים פוליטיים לעולם לא יקחו סיכונים אם האנשים לא דורשים מהם לעשות את זה. הקולות שלכם חייבים להיות חזקים יותר, התקוות שלכם צריכות להתוות את הדרך קדימה", אמר אובמה בירושלים, הסביר מדוע השלום הכרחי וקרא לישראלים לקחת נקודת מבט שונה: "הסתכלו על החיים מעיני הפלסטינים - לא הוגן לחיות ככה. תשרדו רק עם פלסטין לצדכם. אין זה צודק שאין מענישים על מעשי אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים. לא הכיבוש ולא הגירוש הם התשובה".

 

מצחקקים בסעודה הנשיאותית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצחקקים בסעודה הנשיאותית(צילום: רויטרס)

אובמה לצד מארחו בירושלים (צילום:  אבי אוחיון, לע"מ) (צילום:  אבי אוחיון, לע
אובמה לצד מארחו בירושלים(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
 

לאחר "נאום השלום", שב אובמה לבית הנשיא וקיבל מידי הנשיא פרס את אות "עיטור הנשיא". הוא בירך את מארחו בעברית "עד 120", שמע את ריטה ודוד ד'אור שרים לו ושוחח עם מלכת היופי טיטי. "את יפה מאוד", אמר אובמה על מלכת היופי השחורה הראשונה בישראל, והיא אמרה כי הנשיא האמריקני השחור הראשון הוא "חתיך עולמי". 

 

בשל ביקור אובמה, נחסמו הבוקר לתנועת כלי רכב הרחובות הבאים: דוד המלך, כיכר המכס, אגרון, כיכר פריז, עזה, רמב"ן, רופין, וולפסון, שדרות הרצל, איש שלום, פרברשטיין, יפה נוף, צומת הולנד והרחובות המובילים אליהם.

 

החל מ-08:40 חסומים לתנועת כלי רכב צירי התנועה הבאים: זנגוויל, שדרות הרצל, יפה נוף, איש שלום, פרברשטיין, וולפסון, רופין, רמב"ן, כיכר פריז, אגרון, דוד המלך, צומת הולנד, צומת כרמית, צומת בית, צומת האפט וצומת המכס. לא תתאפשר חניית כלי רכב בצירים החסומים ורכב חונה ייגרר.


פורסם לראשונה 22/03/2013 08:45

 

בהכנת הידיעה השתתף נועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
אובמה בהר הרצל
צילום: מארק ניימן, לע"מ
קבר רבין
צילום: חיים צח
מומלצים