שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה: יש לישראל גב. נתניהו: נגן על עצמנו

בתום פגישתם כינסו ראש הממשלה ונשיא ארה"ב מסיבת עיתונאים שבה הדגישו את חידוד שיתוף הפעולה בסוגיות העומדות על הפרק. נתניהו אמר בנוגע לאיראנים: "ברור שבעתיד צריך להוסיף לסנקציות איום צבאי ממשי". אובמה הבהיר כי ארה"ב תמשיך להפעיל לחץ על טהרן: "שומרים על הגב שלכם"

חיזוק דרמטי בקשר והמשך הסיוע, הנחת כל האופציות על השולחן בסוגיה האיראנית והתקרבות מסוימת בנוגע לקו האדום, מעקב אחר הנעשה בסוריה, ניסיון להניע את תהליך השלום עם הפלסטינים ורצון של נשיא אמריקני לדבר ישירות עם העם בישראל - אלה הן כותרות מסיבת העיתונאים המשותפת שקיימו אמש (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה שנחת בצהריים בישראל. נתניהו הבהיר בסוגיה האיראנית כי "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה בעצמה". בתום מסיבת העיתונאים עברו השניים לארוחת ערב חגיגית במעון ראש הממשלה.

 

הציגו אחידות. אובמה ונתניהו (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
הציגו אחידות. אובמה ונתניהו(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

ארוחת הערב בבית ראש הממשלה ()
ארוחת הערב בבית ראש הממשלה

 

"אדוני הנשיא, זו הזדמנות להודות לך על שאירחת אותי בוושינגטון. אני מקווה שהחום בישראל גרם לך להרגיש כמו בבית", אמר נתניהו בפתח מסיבת העיתונאים. "זו ההזדמנות לדבר על נושאים מגוונים שהם קריטיים למדינות שלנו והדבר המרכזי זה איראן. אדוני הנשיא, אתה אמרת בצורה ברורה שאתה מתכוון למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אני מעריך את זה שאתה מנסה דרך סנקציות ופעולות לעצור את איראן מהדרך לנשק גרעיני, ואתה יודע שבעתיד צריך להוסיף איום צבאי ממשי".

 

עוד אמר נתניהו: "אני רוצה להודות לך שוב שתמיד הבהרת שישראל יכולה להגן על עצמה בעתיד. רק לפני שני דורות היינו עם בלי הגנה מול מי שרצה להשמיד אותנו. היום יש לנו גם את הזכות וגם את היכולת להגן על עצמנו. כפי שאמרת מוקדם יותר, היום תמצית מדינת ישראל להגשמת החלום הזה של דורות של העם היהודי, שרצה תמיד לחיות במדינה הזאת וזאת הייתה שורה נהדרת שאני אוקיר אותה. אני יודע שאתה תעריך שלעולם לא ניתן את הזכות להגן על עצמנו גם לידידה הטובה ביותר שלנו ואין לנו חברה טובה יותר מארצות הברית של היום".

 

 

הידוק שיתוף הפעולה, נתניהו ואובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הידוק שיתוף הפעולה, נתניהו ואובמה(צילום: AFP)

 

בנוגע לסוגיה הסורית אמר נתניהו כי "עסקנו גם בנושא הזה ויש לנו גם מטרה לראות סוריה יציבה שתיוולד מתוך ההרס והחורבן של השנתיים האחרונות שהוביל למותם של 70,000 בני אדם ויש לנו גם נחישות משותפת למנוע מארסנל של נשק כימי ליפול לידי טרוריסטים. אני בטוח שהדרך הכי טובה לעשות זאת זה לעבוד במשותף עם ארה"ב ומדינות באזור להתמודד עם האתגר הזה".

 

ראש הממשלה התייחס גם לעניין הפלסטיני ואמר כי הוא "רוצה להיות מאוד ברור: ישראל מחויבת באופן מלא לשלום ולפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אנחנו מושיטים את ידנו לשלום עם הפלסטינים. אני מקווה שהביקור שלך ושל קרי (מזכיר המדינה. מ"א) יעזור לנו להגיע לשלום עם הפלסטינים. בואו נעבוד יחד שנגיע לשלום עם הפלסטינים".

 

"בואו נעבוד יחד". נתניהו ואובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"בואו נעבוד יחד". נתניהו ואובמה(צילום: AFP)

 

אובמה מצדו התחיל את מסיבת העיתונאים עם מחמאות לרעייתו של ראש הממשלה: "אמרתי לראש הממשלה שיש לו שני בני נאים מאוד שקיבלו את המראה מאימא שלהם". בהמשך אמר אובמה כי "בתור מנהיגים האחריות הגדולה ביותר היא הביטחון של העמים שלנו. המשימה של ביבי היא לדאוג לביטחונם של אזרחי ישראל".

 

אובמה אמר עוד כי "בתור נשיא הבהרתי את המחויבות שלנו לביטחון ישראל, היום יש שיתוף פעולה ביטחוני ותרגולים יותר מאי פעם. אנחנו מספקים יותר סיוע ביטחוני וטכנולוגיה מתקדמת לישראל יותר מכל ממשל וזה כולל יותר תמיכה למערכות כמו 'כיפת ברזל' שהצילו חיים בישראל".

 

נתניהו נפרד מאובמה, לאחר ארוחת הערב ()
נתניהו נפרד מאובמה, לאחר ארוחת הערב

הלהקה של עידן רייכל בבית רה"מ ()
הלהקה של עידן רייכל בבית רה"מ

 

אובמה גם ציין בדבריו כי "התמיכה של ארצות הברית בביטחון ישראל היא חסרת תקדים והקשר בין המדינות מעולם לא היה חזק יותר. כחלק מהתמיכה שלנו בביטחון ישראל התחלנו לדבר על הרחבת הסיוע הביטחוני לישראל. ההסכם שלנו כרגע הוא עד 2017 ואנחנו מדברים עם הצוותים שלנו להרחיב את זה מעבר ל-2017".

 

הנשיא האמריקני אמר בסוגיה הפלסטינית כי "דיברנו גם על איך להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני מברך את ביבי ואני אדבר עם אבו מאזן מחר ויהיה לי עוד מה להגיד אחרי השיחה. בשלב הזה אני רק רוצה לומר שחשוב שתהיה מדינה יהודית, ישראל חזקה לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית וזו תזכורת שלישראל יש אינטרס עמוק לכך שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

 

אובמה גם דיבר על המתרחש בסוריה וציין כי "משטר אסד חייב להבין שהוא יהיה אשם ואחראי למה קורה לנשק הכימי שלו. אסד איבד את הלגיטימיות שלו". בסיום דבריו אמר אובמה בנוגע לסוגיה האיראנית: "המטרה שלנו היא למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אנחנו מעדיפים לפתור זאת בדרך דיפלומטית. המנהיגים של איראן חייבים להבין שצריך לסיים זאת. אנו מעדיפים שזה ייפתר בצורה דיפלומטית ויש עוד זמן".

 

לחיצת ידיים חמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לחיצת ידיים חמה(צילום: רויטרס)

 

לשאלת אחד העיתונאים השיב הנשיא האמריקני כי "המטרה המרכזית שלי בביקור הזה היא לקבל הזדמנות לדבר ישירות עם העם בישראל. בזמן שהשכונה הזאת ממילא הפכה לקשה יותר, אנחנו שומרים על הגב שלכם. אנו מחשיבים את ביטחון מדינת ישראל בצורה מאוד רצינית. איראן היא כמובן דאגה משותפת".

 

במסיבת העיתונאים ציין עוד אובמה כי "ברור שאני חושב שאני נשיא טוב יותר מלפני ארבע שנים, אבל לא היה אפשר להשיג שלום בכהונה הראשונה ואמרתי שאני לא אתחיל לחכות לעבוד על זה בכהונה השנייה. זה דבר מאוד מסובך ומורכב לעבוד על כל הנושאים האלה וגם יש פוליטיקה לשני הצדדים. המון דברים שרציתי לעשות בארה"ב לא הצלחתי לעשות בכהונה הראשונה בגלל פוליטיקה. המטרה שלי כאן היא בעיקר להראות שארה"ב היא כוח חיובי כדי ליצור את ההזדמנויות האלה כמה שיותר ולהסביר למה אנו חושבים שזה גבוה בסדר העדיפויות".

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"חתיך וחכם" 

טרם הפגישה ה-12 בין אובמה לנתניהו, פגשו את הנשיא האמריקני גם רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ובנם יאיר. בכניסה לבית ראש הממשלה אמר הנשיא האמריקני לבנו של ראש הממשלה כי הוא "חתיך וחכם". נתניהו הבן השיב לנשיא: "אתה יותר גבוה במציאות". השניים שוחחו גם על בנותיו של אובמה.

 

כשנתניהו ואורחו חלפו ליד ראש הסגל של הלשכה, גיל שפר, אמר הנשיא האמריקני בחיוך: "אני שמח לראות שמישהו נשאר לאורך שנים גם כשיש תחלופה של אנשים". נתניהו מצדו אמר ששפר עבד קשה כדי לבנות קואליציה ושעכשיו תהיה לו עבודה לא פחות קשה לתחזק אותה. לאחר שיחת נימוסין עם בני משפחת נתניהו ועם חברי הצוות המדיני וצוות מצומצם של לשכת ראש הממשלה, חתם אובמה בספר האורחים.

 

"מי ייתן והקשרים ימשיכו לצמוח". אובמה חתם בספר האורחים (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
"מי ייתן והקשרים ימשיכו לצמוח". אובמה חתם בספר האורחים(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

 (צילום: AFP, אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: AFP, אבי אוחיון, לע
(צילום: AFP, אבי אוחיון, לע"מ)

 

גם רעיית ראש הממשלה נפגשה עם אובמה (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
גם רעיית ראש הממשלה נפגשה עם אובמה(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

"לכבוד לי לאשרר את הקשרים הייחודיים בין שתי מדינותינו בכל מובן", כתב אובמה, "מהביטחון ועד הכלכלה שלנו. שיתוף הפעולה שלנו מעולם לא היה חזק יותר וזאת בין היתר הודות למחויבות העמוקה של ראש הממשלה נתניהו. מי ייתן והקשרים שלנו ימשיכו לצמוח בשם העמים שלנו ולמען שגשוג כל עמי העולם".

 

ברק אובמה בישראל - דיווחים נוספים ב-ynet:

אובמה: "ילדי ישראל רוצים להיות חופשיים מטרור"

השתיל שנטע אובמה בבית הנשיא נלקח להסגר

הכתבים הזרים בי-ם: התעלומה - למה אובמה בא?

לפיד צוחק, פרץ מתפרץ. המיטב מנחיתת אובמה

 

הפגישה המדינית הראשונה של אובמה בישראל נערכה מוקדם יותר במשכן נשיא המדינה שמעון פרס בירושלים. בתום הפגישה מסרו השניים הצהרות ונראה היה שפרס מציג עמדות ברורות יותר בניגוד לאורחו. "הנשיא אובמה", פתח הנשיא פרס את נאומו, "זהו עונג גדול בשבילי ובשביל עם ישראל לארח אותך כאן בירושלים. זה עונג אמיתי לראות ידיד אמיתי, לראות אותך מגיע אלינו ולראות שאפשר להסכים ולשוחח איתך, יש לי אמונה רבה שהחזון שלך יכול להתקבל במזרח התיכון, הגעת לכאן עם רקורד מאוד מרשים בכל הקשור לביטחון".

 

עוד אמר פרס כי "אני רוצה להודות לך באופן אישי, אתה חבר יקר, במשך ימים ארוכים ולילות חסרי שינה דאגת למדינה שלנו, לעתיד שלנו. אנחנו חיים בעידן שהוא גם גלובלי וגם מקומי. את האנשים כולם אפשר לאחד בחזון. יש לנו חזון משותף, להביא שלום מהר ככל הניתן. הסכנה הגדולה ביותר היא איראן גרעינית. אנחנו מאמינים במדיניות שלך לנסות הכול באמצעים לא צבאיים תוך הדגשה שכל האפשרויות נותרו על השולחן. אנחנו לא רוצים להכיל את איראן אלא לעצור את איראן".

 

קבלת פנים חגיגית בבית הנשיא (צילום: מארק ניימן לע"מ) (צילום: מארק ניימן לע
קבלת פנים חגיגית בבית הנשיא(צילום: מארק ניימן לע"מ)

 

אובמה החמיא לפרס (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום לע
אובמה החמיא לפרס(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

 

פרס התייחס בהצהרתו גם לסוגיה הפלסטינית. לדבריו, "כבר הסכמנו שהמטרה היא פתרון של שתי מדינות, אנחנו מתייחסים לאבו מאזן כאל פרטנר במאמצים שלנו להביא שלום. חמאס נשאר ארגון טרור שמכוון לחפים מפשע. בגבול הצפוני, השלוחה של איראן - חיזבאללה - מכוונת את נשקה לעבר אזרחינו וגם מאיימת על אזרחים חפים מפשע בעולם כולו".

 

אובמה ריכז את עיקר נאומו בדברי שבח למארחו. "כבוד לי להיות עם אדם שהקדיש את חייו לביטחון ישראל, אני יודע שזאת עבודה של דורות, הוא פעל למען עצמאות ישראל כשהיה צעיר, אני מודה על האפשרות להיות פה עם הילדים הצעירים האלה. הם רוצים להיות בטוחים, חופשיים מפגיעת רקטות, הם רוצים לקדם טכנולוגיות לבנייה, לא להרס, חופש מטרור ואיומים זה העתיד שהצעירים האלה ששרו לי ראויים לו וזאת עבודת חייו של שמעון פרס, מפעל חייו".

 

הנשיא האמריקני הזכיר גם את אות השלום שהעניק לפרס בשנה שעברה בבית הלבן. לדבריו, "פרס היה בכל תפקיד אפשרי בממשלת ישראל. החיוניות בסוגיה האיראנית, החיוניות של השלום. לשמעון פרס אין רק חזון; הוא גם פרקטי ברעיונות שלו על איך להתמודד עם הבעיות. אני מאמין שאם נדבוק בקשרים הטובים בין שתי המדינות שלנו, נוכל להבריא את האדמה מחולייה ולתת לילדים של כולנו את העתיד שהם ראויים לו".

 

לפני הפגישה ביניהם, צעדו אובמה ופרס יחדיו על השטיח האדום במשכן הנשיא והתקבלו בשירת "הבאנו שלום עליכם" על ידי ילדים שאחזו בדגלי ישראל וארצות הברית. לאחר מכן חתם האורח מארצות הברית בספר האורחים ונטע שתיל בחצר המשכן. בהמשך הוצא השתיל ממקומו והועבר לבדיקה במשרד החקלאות.

 

אובמה חתם על ספר האורחים גם בבית הנשיא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה חתם על ספר האורחים גם בבית הנשיא(צילום: AFP)

 

 

ב-12:10 נחת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון. אובמה התקבל על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, ובתום טקס צבאי החל בנאומו ואמר בעברית: "טוב להיות

 שוב בארץ". בתום שורת טקסים ונאומים המריא אובמה במסוקו לירושלים.

 

עם נחיתתו, מיהר אובמה ללחוץ את ידו של פרס ואמר לו: "מה שלומך חבר? אני מתרגש. זה נהדר להיות פה". לאחר השמעת "התקווה" ליוו נתניהו ופרס את אובמה לאורך מסדר צבאי ללחיצת יד עם 50 חברי סגל א' המורכב מאח"מים ישראלים. אובמה לחץ את ידיהם של הרבנים הראשיים לישראל, של שרי הממשלה הטרייה, של ראש העיר ירושלים ועוד. לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, אמר אובמה: "אני שמח לראות אותך. בטח עוד יהיה לנו זמן לדבר".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 20/03/2013 19:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חיזוק הקשר. אובמה ונתניהו
צילום: AFP
מומלצים