שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקרים חדשים: אספירין מפחית הסיכון לסרטן

  מה שהיה נחשב למטבע לשון ציני הולך ומתברר כאמת מדעית. מחקרים חדשים שנערכו בארצות הברית ובאירלנד מוכיחים כי נטילת אספירין בתדירות גבוהה מפחיתה בעשרות אחוזים את הסיכון לחלות בסרטן בגרון, בעור, בראש ובצוואר

  האם ייתכן שתרופת הפלא המיוחלת נגד סרטן נמצאת בארון התרופות הביתי? הולכות ומצטברות העדויות המדעיות שנטילת אספירין עשויה למנוע סרטן. מחקר חדש מגלה כי נטילת כדור אספירין במינון נמוך, פעם בשבוע או אפילו רק פעם בחודש, מפחיתה ברבע את הסיכון לגידולים סרטניים בראש ובצוואר. מחקר אחר, שפורסם לפני שלושה שבועות, גילה כי נשים שנטלו אספירין מדי יום הפחיתו דרמטית את הסיכון שלהן לפתח את הסוג הקטלני ביותר של סרטן העור, מלנומה.

   

  אספירין משמש במקור כמשכך כאבים אנטי דלקתי. הוא פועל למניעת היווצרות קרישי דם על ידי מניעת היצמדות של טסיות הדם זו לזו הגורמת לסתימת העורקים, ולכן התרופה מומלצת לשימוש יומי במינון נמוך לדילול הדם ולמניעת התקפי לב ואירועים מוחיים. תופעת הלוואי העיקרית שלה היא דימומים מהקיבה, והיא מתרחשת בחולה אחד מאלף שנוטלים אותה.

   

  עוד על אספירין:

  אספירין לאנשים בריאים? סיכונים ותופעות לוואי

  מחקר: נוטלים אספירין קבוע? לא בטוח שזה כדאי

  תרופת פלא או מסכן חיים? המסתורין שבאספירין

   

  חוקרים מאוניברסיטת קווינס בבלפסט בדקו את השפעות האספירין על התפתחות גידולים בראש ובצוואר. הם גילו כי בקרב אנשים בני 55 עד 74 שנטלו אספירין באופן קבוע, חלה ירידה משמעותית של 25 אחוז בסיכון לגידולים כאלה. המחקר גילה כי התרופה יעילה במיוחד במניעת סרטן הגרון.

   

  מחקר אחר שפורסם לפני שלושה שבועות בארה"ב גילה כי נשים שנטלו כמות נמוכה של אספירין מדי יום הפחיתו את הסיכון שלהן לפתח מלנומה, סרטן העור הקטלני ביותר. החוקרים בדקו ‭59,806‬ נשים בין הגילאים 50 ‭,79-ל‬ שהשתתפו במחקר שנמשך 12 שנים. הנשים שהשתתפו במחקר מילאו שאלונים בנושא תרופות שהן לוקחות, הרגלי הדיאטה שלהן, והרגלים אחרים שעשויים להשפיע על הבריאות, כגון חשיפה לשמש. גם לאחר שנלקחו בחשבון משתנים שעלולים להגביר את הסיכון לפתח מלנומה, כמו שיזוף ושימוש מועט בתכשירי הגנה נגד השמש, נשים שנטלו אספירין לפחות פעמיים בשבוע היו בסיכון מופחת ‭21-ב‬ אחוז לפתח מלנומה, מנשים שלא השתמשו בתרופה כלל.

   

  השפעת התרופה גדלה ככל שהתארך משך השימוש בה: נשים שנטלו אספירין באופן קבוע במשך שנה עד ארבע שנים, הפחיתו את הסיכון שלהן לפתח את המחלה ‭11-ב‬ אחוז בלבד, לעומת נשים שהשתמשו בה חמש שנים ויותר, והפחיתו את הסיכון שלהם לפתח אותה ‭30-ב‬ אחוז. כעת יבחנו החוקרים האם ניתן להפחית באופן יזום ומראש את שכיחות המלנומה בקרב אנשים שייטלו אספירין, לעומת קבוצה שלא תשתמש בתרופה.

   

  אחד ההסברים האפשריים לפעילות האנטי-סרטנית של התרופה קשור בפעילות שלה נגד דלקת, הנגרמת כתגובה של המערכת החיסונית לגורמים שונים. דלקת כזו עלולה לגרום לתאים לגדול באופן לא תקין, ואספירין עשויה למנוע את הדלקת שמחוללת תהליכים כאלה.

   

  שני המחקרים החדשים מצטרפים לשורה של עדויות מהשנים האחרונות על כך שנטילה של

  אספירין עשויה למנוע התפתחות גידולים סרטניים, ואולי אף לטפל בגידולים שכבר נוצרו. מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד מצא כי בקרב אנשים שנטלו אספירין מדי יום חלה ירידה של 37 אחוז בתמותה מסרטן. חוקרים אמריקאיים טענו לפני חצי שנה כי שיעור התמותה הנמוך הקשור לאספירין עומד על 16 אחוז.

   

  פרופ' גדי רנרט, מנהל המרכז לבקרת סרטן של "שירותי בריאות כללית" אמר אמש: "אכן, כמות המידע המצטברת על היכולת של אספירין במינון נמוך למנוע התפתחות סרטן באיברים רבים בגוף הולכת וגדלה. נראה יותר ויותר שרבים ממקרי הסרטן נובעים מתהליכים דלקתיים ממושכים באברים שנפגעו, ומכאן התועלת שנזקפת לטיפול אנטי דלקתי, כגון אספירין. המידע מתייחס בעיקר לאספירין במינונים נמוכים, שהסיכון הכרוך בשימוש בו מינימלי‭."‬

   

  יש לציין כי אין לקחת את התרופה מבלי להתייעץ קודם עם רופא, משום שיש לה, כאמור, גם תופעות לוואי.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אספירין. גם נטילה במינון נמוך מפחיתה הסיכון לסרטן
  צילום: אביגיל עוזי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים