שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האוצר לסטודנטים: נעלה את שכר הלימוד

  המהלך המרכזי הראשון של לפיד והמנכ"לית שלו יעל אנדורן? בהתאחדות הסטודנטים אמרו שהובהר להם שאם יסרבו להעלאת שכר הלימוד, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ - ושכר הלימוד יעלה חד צדדית. האוצר בתגובה: התקציב יחייב קבלת החלטות קשות

  דיוני התקציב רק החלו, שר האוצר החדש יאיר לפיד מינה רק לאחרונה מנכ"לית למשרדו - אבל כבר עתה מסתמן כי שכר הלימוד באוניברסיטאות יעלה. מהתאחדות הסטודנטים נמסר אמש (יום ב') כי בפגישה עם נציגי האוצר הוצב בפניהם אולטימטום, לפיו אם הסטודנטים לא יסכימו להעלאת שכר הלימוד, תקציב ההשכלה הגבוהה יקוצץ - ותתבצע העלאה חד צדדית של שכר הלימוד.

   

  עוד בערוץ החדשות של ynet:

  ישראל לאמריקנים ב-1975: לא נייצר נשק גרעיני

  ארגנטינה לא בוכה: "תאצ'ר - פושעת מלחמה"

  התעדכנו בחדשות גם בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  במהלך הפגישה בין נציגי האוצר לבין יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אורי רשטיק, אמר נציג הסטודנטים כי הדבר אינו מסתדר עם הבטחתו של שר האוצר לפיד להעמיד את החינוך וההשכלה הגבוהה בראש סדר העדיפויות ולדאוג למעמד הביניים. "אנחנו קוראים לשר האוצר להתנגד למהלך שיביא לפגיעה בהשכלה ובחינוך בישראל. ציבור הסטודנטים בישראל עומד על המשמר. אנו מתכוונים להיאבק למען השמירה על ההשכלה הגבוהה והחינוך", אמר רשטיק.

   

  על הכוונה להעלות את שכר הלימוד דווח לראשונה ב"כלכליסט", וממשרד האוצר נמסר לאתר בתגובה: "משרד האוצר מייחס חשיבות רבה להשכלה הגבוהה. תקציב המדינה יחייב קבלת החלטות קשות. בימים אלה אנו נמצאים בתהליך גיבוש התקציב שיוגש קודם כל לשר האוצר". בהמשך, מסר האוצר ל-ynet: "לא התקבלה החלטה בנושא ההשכלה הגבוהה. הנושא יידון בממשלה בדיונים על כלל סדר העדיפויות בתקציב".

   

  לפיד עם סטודנטים פעילי יש עתיד במהלך הקמפיין (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  לפיד עם סטודנטים פעילי יש עתיד במהלך הקמפיין(צילום: הרצל יוסף)

   

  אמש, במהלך דיוני התקציב, הורה לפיד להימנע מביטול נקודת הזיכוי במס לנשים עובדות. שווי נקודת הזיכוי במס עומד על 219 שקלים ומשמעותה התקציבית הכוללת של ההטבה היא 700 מיליון שקלים בשנת מס. לפיד אמר בדיון: "ביטול ההטבה פירושו הגדלת נטל המס על נשים עובדות והעברת מסר שגוי לחברה. עלינו לייצר מדיניות מעודדת השתלבות בשוק העבודה ששמה את האשה העובדת והאדם העובד במרכזה".

   

  עבור מנכ"לית האוצר יעל אנדורן, אין זה העימות הראשון עם הסטודנטים. ב-1998, היא שימשה רכזת השכלה גבוהה באוצר וכיהנה כנציגת המשרד בוועדת וינוגרד שמינה ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, על מנת לבחון את נושא שכר הלימוד בארץ. כאשר התברר כי הוועדה עומדת להמליץ על הפחתה גורפת של שכר הלימוד ב-50% (החלטה שלא יצאה בסופו של דבר אל הפועל), הביעה אנדורן את התנגדותה, וטענה כי אין למדינה שום סיבה להשקיע משאבים בהפחתת שכר הלימוד באוניברסיטאות.

   

  "הסטודנטים הם ציבור חזק ויש להעדיף לתמוך בחלשים, בקשישים, בנכים ובחד הוריות", אמרה אז אנדורן, ודבקה בעמדתה גם כאשר הורה ברק לשר האוצר, אברהם שוחט, להדיח אותה מהכהונה בוועדה. ההמלצות אושרו לבסוף, בתמיכתו של עובד אחר במשרד שהחליפה בתפקיד.

   

  אנדורן (42), יש לציין, היא האישה הראשונה שמכהנת כמנכ"ל משרד

  האוצר מאז קום המדינה. היא שימשה בעבר סגנית ראש אגף התקציבים במשרד האוצר ומנהלת "עמיתים", הגוף המנהל את קרנות הפנסיה הוותיקות של המדינה. את הקריירה שלה החלה באגף התקציבים של משרד האוצר, שם עבדה כ-10 שנים והתקדמה עד לתפקיד של סגנית ראש האגף. עיקר פרסומה בתקשורת היה כאחראית על תקציבי הבריאות, הרווחה והחינוך במהלך הקיצוצים הקשים של 2003.

   

  יומיים אחרי המינוי של אנדורן הודיע לפיד על מהלך נוסף: ביטול התיקון לחוק התקציב שיזם קודמו של לפיד בתפקיד, יובל שטייניץ, והחזרת תקציב המדינה למתכונת חד-שנתית. התקציב הקרוב, יהיה עדיין לשנים 2013-2014, בשל העובדה שהבחירות עכבו את הגשתו ביותר מחצי שנה, אך החל משנת 2015 יועבר תקציב לשנה אחת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר האוצר יאיר לפיד
  צילום: רויטרס
  המנכ"לית יעל אנדורן
  מומלצים