שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אילו הקלות מציע הדרג הביטחוני לפלסטינים?
  מסמך שנוסח במערכת הביטחון מפרט מחוות אפשריות שעשויות להרגיע הרוחות ברחוב הפלסטיני, בהן שחרור אסירים מבוגרים, העברת תחמושת והקמת תשתיות. גורמי הביטחון קראו לממש כמה מהצעדים בחודש הקרוב, אך עמדת הדרג המדיני לא ברורה

  שחרור אסירים, הקמת תשתיות וחימוש השוטרים בגדה - במערכת הביטחון גיבשו באחרונה רשימה של מחוות אפשריות לפלסטינים, שיישומן לא ייפגע באופן חריג במצב הביטחוני, וזאת במטרה למנוע את התלהטות הרוחות לקראת ימי הנכבה והנכסה. הרשימה כבר הועברה לדרג המדיני, שאמור לקבל את ההחלטה הסופית, אך נוכח ההתבטאויות האחרונות של בכירים בירושלים, לא ברור אם צעד כלשהו יזכה להתממש בפועל.

   

  חדשות בארץ:

  עוד עדכונים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  המסמך הועבר לדרג המדיני זמן קצר לפני ביקורו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ופירט שורה של צעדים בתחומי הביטחון והתשתיות. במערכת הביטחון קבעו כי ההשלכות הביטחוניות של צעדים אלו יהיו סבירות, והם גם יעניקו "הישג תודעתי" לנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שיוכל כך לחזק את מעמדו אל מול עמו. עם זאת, גורמים בכירים בירושלים טענו בשבוע שעבר כי ישראל לא מתכוונת לבצע מחוות כלשהן כלפי הפלסטינים לפני חידוש השיחות בין הצדדים.

   

  התפרעויות בחברון בעקבות מותו של האסיר אבו חמדיה (ארכיון)       (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  התפרעויות בחברון בעקבות מותו של האסיר אבו חמדיה (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן)

  הפרות סדר בבית לחם ביום האדמה (ארכיון)           (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הפרות סדר בבית לחם ביום האדמה (ארכיון) (צילום: AFP)

   

  בין היתר, כלל המסמך מחוות אפשריות כלפי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, דוגמת העברת תחמושת שחסרה להם וציוד לפיזור הפגנות, וכן מתן אישור לפתיחת תחנות משטרה פלסטיניות חדשות. בנוסף, התייחסו במערכת הביטחון לסוגיית האסירים הביטחוניים - שנחשבת לרגישה ביותר עבור הפלסטינים, לצד הדרישה להקפאת הבנייה בהתנחלויות - וגיבשו רשימה של 30-40 אסירים, מרביתם חולים או מבוגרים, שניתן לשחררם מבלי שיהוו עוד סיכון בעיני גורמי הביטחון.

   

  באשר ליתר האסירים הביטחוניים שכלואים בישראל, המליצה מערכת הביטחון להגדיל את מכסת הביקורים שלהם, להוריד את רף גיל המבקרים כדי שילדים ונערים לא יצטרכו לקבל היתר נפרד לביקור אלא יוכלו להגיע עם מלווה מבוגר, וכן להעביר אסירים מעזה שכלואים בבתי כלא בצפון לבתי כלא בדרום, כדי להקל על קרוביהם שירצו לבקרם.

   

  המסמך נגע גם בתחום האזרחי, והציע לאשר מיזמי תשתית פלסטיניים בשטחי C שבשליטה ישראלית, או להעביר שטחים לשליטה פלסטינית חלקית (שטחי B) או מלאה (שטחי A). בנוסף, הציעה מערכת הביטחון לאשר סלילת כביש שיקיף את רמאללה, להקים אזורי תעשייה פלסטיניים בטול כרם וביריחו ולהעביר לשליטה פלסטינית צירים שיובילו אליהם.

   

  חוששים מתסיסה בעקבות מות אסירים

  סעיפים אחרים במסמך קראו לאישור 12 תוכניות מתאר לכפרים פלסטיניים בשטחי C, בעיקר בדרום הר חברון, בבקעה ובאזור מעלה אדומים. האישורים כללו התייחסות רטרואקטיבית לכפרים שנבנו ללא אישור וכן מתן חופש תכנון ובנייה בתחומי הכפרים לוועדות התכנון הפלסטיניות.

   

  לפי מערכת הביטחון, סל הצעדים יכול להיעשות בכמה שלבים, על פי נכונות הפלסטינים להתקדם בתהליך המדיני. עם זאת, הגורמים הביטחוניים היו מעדיפים ששחרור האסירים ייעשה עד יום

  הנכבה, שיחול באמצע מאי, כדי למנוע ממנו להפוך ליום זעם - במיוחד על רקע התסיסה הגוברת בגדה המערבית וברצועת עזה, ומותם של העציר הביטחוני ערפאת ג'רדאת ושל האסיר מייסרה אבו חמדיה.

   

  גורם מדיני ברשות הפלסטינית גם אמר ל-ynet בשבוע שעבר כי צעדים בוני אמון מצד ישראל, דוגמת שחרור אסירים, יכולים לשנות את הלך הרוח ולדחוף אותם לשוב לשולחן המשא ומתן. הפלסטינים מצדם, מתעקשים על שחרור 123 אסירים ביטחוניים שנכלאו בישראל לפני הסכמי אוסלו. בסוגיית המשך מעצרו המנהלי של סאמר עיסאווי השובת רעב טרם חלה התקדמות: בישראל הביעו הסכמה לשחררו מיד למדינה אירופית או לרצועת עזה, אולם הוא ופרקליטיו מתעקשים שהוא ישוחרר לביתו או לכל הפחות לגדה המערבית.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  אסירים פלסטינים (ארכיון)
  צילום: איי אף פי
  מומלצים