שתף קטע נבחר

הבורסה ננעלה בירידות; שפע ימים עלתה ב-8.4%

מדד ת"א 25 איבד 1.2% ות"א 100 ירד ב-1.1% לאחר שברוב שעות המסחר נסחרו המדדים בירידות קלות. בבילון עלתה ב-3.3% לאחר שבנק אגוד העלה המלצה ל"קניה". מחזור המסחר - 913 מיליון שקל

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל (ה') היום בירידות על רקע הירידות שנרשמו אמש בוול סטריט ובבורסות אירופה. מחזור המסחר הסתכם ב-913 מיליון שקל.

 

מדדי מניות

מדד תל-אביב 25 ירד ב-1.22% ל-1,203.74 נקודות, מדד תל-אביב 100 ירד ב-1.1% ל-1,074.03 נקודות, מדד בלוטק 50 ירד ב-1.2% ל-300.14 נקודות ומדד נדל"ן ירד ב-0.75% ל-326.17 נקודות.

 

ברקע המסחר

ברקע להתגברות הירידות הדיווח לפיו הפנטגון הורה לשלוח לירדן 100 אנשי צבא ממטה הדיוויזיה הראשונה כדי להכין את הקרקע לשיגור כוחות לוחמים לגבול סוריה ולקראת אפשרות ל"מבצע ייצוב" בסוריה. כיום שוהים בירדן 150 מדריכי צבא אמריקנים המאמנים כוחות ירדנים לטיפול בחומרים כימים.

 

עוד חודש חיובי למרבית קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בארץ עם תשואה ממוצעת של 0.45%. בחודש מרס התאפיינה התעשייה בעליות שערים בשוקי המניות בארץ ובעולם וכן בעליות שערים באג"ח הממשלתיות בארץ. מנגד, נרשמו ירידות שערים באג"ח הקונצרניות הלא מדורגות (ירידה של כ־2.5%) והשקל התחזק על חשבון הדולר. כתוצאה מכך נפגעו גופים כמו אלטשולר שחם, עם אסטרטגיית השקעות מוטה לחו"ל, שלא נוהגים לגדר את המטבע, וגופים שמחזיקים בתיק אג"ח קונצרניות לא מדורגות בשיעור גבוה יחסית.

 

כפי שנחשף בתחילת החודש ב"כלכליסט", בית ההשקעות הדס ארזים כבש במרס את ראש הטבלה עם תשואה של 0.8%. אילן ארצי, מנכ"ל קופות הגמל של הדס ארזים, מסביר: "בתקופה האחרונה הדדבר החשוב הוא להימנע מטעויות - להימנע מכל מיני איגרות חוב מסוכנות והסדרי חוב, כמו חבס שהפתיע רבים. לשמחתנו אנחנו לא נמצאים באף הסדר חוב". ארצי מוסיף כי "מה שעזר בתחום המניות הוא החשיפה הגדולה שלנו לשוק האמריקאי.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבה ועדכנה אתמול את אומדני הצמיחה של המשק בשנה החולפת, הפעם כלפי מעלה. כעת מעריכה הלמ"ס כי ברבעון האחרון של 2012 צמח המשק בשיעור שנתי של 2.6%, לעומת 2.4% באומדן הקודם שפורסם על ידה בחודש שעבר. לפי האומדן החדש, צמח המשק בכל השנה שעברה ב-3.2%, לעומת שיעור צמיחה של 3.1% בהערכה הקודמת.

 

הצמיחה בשנת 2012 נמוכה בהרבה מזו שנרשמה במשק הישראלי בשנתיים הקודמות: 4.6% בשנת 2011 ו-5% בשנת 2010. יחד עם זאת, בהשוואה בינלאומית אין למשק הישראלי במה להתבייש. על פי נתוני הלמ"ס, קצב הצמיחה הממוצע בכל 34 המדינות החברות בארגון ה-OECD הסתכם בשנת 2012 ב-1.4% בלבד.

 

מניות במרכז

"הסיבות שהובילו לירידה במחיר מניית בבילון (המניה עלתה ב-3.29%) - אינן רלוונטיות יותר", כך כותב בני דקל מבנק אגוד בסקירה על חברת האינטרנט בניהולו של אלון כרמלי וקובע את מחיר היעד למניה על 40 שקל - כפול ממחיר המניה היום עם פתיחת המסחר באחד העם. אנו מעריכים שהתמורות שחלו בשוק החיפוש באינטרנט יובילו לחיזוק מעמדה של בבילון בשוק זה".

 

מניית שפע ימים (המניה עלתה ב-8.41%) משלימה היום בבורסה בתל אביב זינוק של 68% מתחילת השבוע וזאת טרם פרסום הערכת השווי למשאבי היהלומים שייתכן ויימצאו בשטחי ההיתרים של החברה הבת (75%). משכך עולה השאלה מי מהמשקיעים ידע על הערכת השווי של החברה שפורסמה רק היום.

 

בנק ישראל החל לבדוק את מתווה ההסדר המתהווה בין גנדן שבשליטת נוחי דנקנר ובנק לאומי. החוב של גנדן ללאומי עומד על כ-450 מיליון שקל, כאשר הבנק קיבל בינתיים החזר של 40 מיליון שקל על ההלוואה במסגרת מתווה עקרונות שאליו הגיע עם גנדן באוקטובר האחרון מול דנקנר ושותפו הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין.

 

במקביל הודיע בנק לאומי כי השהה את המגעים למחיקת החוב של גנדן וזאת על רקע הודעת המפקח על הבנקים כי ייבדוק את המתווה.

 

כלל פיננסים העלו היום את מחיר היעד של קמהדע ל-48 שקל - פרמיה של 25% על מחיר השוק.

 

חברת שמן גז ונפט הודיעה אתמול כי נעצרו עבודות הקידוח ברישיון "ים 3", וזאת כתוצאה מלחצים גבוהים של גז מעבר להערכות המקוריות. משמן נמסר כי העצירה בקידוח וההערכה מחדש של תוכנית הקידוח יביאו להגדלת תקציב ומשך זמן הקידוח, אולם לא ניתן להעריכם בשלב זה.


פורסם לראשונה 18/04/2013 10:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים