שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ירדות קלות; מניית אל על צללה ב-8.5%

  מדד ת"א 25 ננעל ללא שינוי ות"א 100 השיל 0.2%. מניית אל על ירדה ב-8.5% לאחר שהממשלה אישרה את הסכם השמיים הפתוחים. דלק ישראל זינקה ב-9.5% לאחר שקבוצת דלק העלתה את מחיר הצעת הרכש. מחזור המסחר הסתכם ב-692 מיליון שקל

  המסחר בבורסה של תל-אביב ננעל היום (א') בירידות שהתמתנו לקראת נעילת המסחר. ברקע: השבתת הטיסות של חברות התעופה הישראליות וההתפתחויות האחרונות בקבוצת אי.די.בי. מחזור המסחר הסתכם ב-692 מיליון שקל. מניית אל על ירדה ב-8.5% על רקע אישור הסכם "השמיים הפתוחים" והשבתת הטיסות.

   

  מדדי מניות

  מדד תל-אביב 25 ירד ב-0.03% ל-1,203.37 נקודות. מדד תל-אביב 100 ירד ב-0.18% ל-1,072.11 נקודות. מדד בלוטק 50 ירד ב-0.76% ל-297.85 נקודות. מדד נדל"ן ירד ב-0.69% ל-323.93 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  ממשלת ישראל אישרה את הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי. שר האוצר יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "רפורמת השמיים הפתוחים טובה לישראל. היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך".

   

  ההחלטה עברה ברוב של 16 מול שלושה מתנגדים - עמיר פרץ, יצחק אהרונוביץ וסופה לנדוור. לפיד ציין עוד כי התאחדות התעשיינים מעריכה שיווצרו כ-10 אלפי מקומות עבודה חדשים וכי ייצור מקומות עבודה הוא אחד היעדים המרכזיים שהציב משרד האוצר במרכז סדר היום שלו.

   

  במקביל עובדי חברות התעופה הישראליות אל על (המניה יורדת בכ-10%), ארקיע וישראייר שובתים מהיום החל מ-5:00 בבוקר ללא הגבלת זמן. זאת, לאחר שלמרות ניסיונות שנערכו כל סוף השבוע, למרות לחצים מצד יו"ר ההסתדרות וחשיפת דו"ח שהוסתר.

   

  בעקבות הדיונים שהתקיימו השבוע על הסדר החוב בין בנק לאומי לבין חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר והודעת בנק לאומי על ביטול הסדר החוב, החליטו שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר על הקמת ועדה שתבחן את סוגיית הסדרי החוב במשק. הרכב הוועדה יסוכם בתחילת השבוע בין השניים.

   

  "העסקה לפיה אדוארדו אלשטיין ישקיע כספים נוספים בגנדן, תקפה שרירה וקיימת", כך מסר דנקנר בתגובה לדברי מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, שאמרה כי הסיכויים למימוש עסקת אלשטיין-גנדן אפסיים. דנקנר יצא לארגנטינה לפגישה דחופה עם אלשטיין בנסיון לזרז את מימוש האופציה להשקעה של 75 מיליון דולר בגנדן – החברה אם של אי.די.בי אחזקות. אופציה זו מותנית כאמור בהסדר מול לאומי ומזרחי.

   

  שרי האוצר ממדינות ה-G20 שנפגשו במהלך סוף השבוע בוושינגטון, החליטו כי יעקבו אחר השפעות שליליות שיגרמו תוכניות תמריצים רחבות היקף, כמו זו של הבנק המרכזי ביפן. הודעה זו נועדה להרגיע את המדינות המתפתחות החוששות ממלחמת מטבעות שהתחזק את המטבע המקומי שלהן. "מדיניות מוניטארית צריכה להיות מכוונת לעבר השגת יציבות מחירים מקומית ותמיכה בהתאוששות הכלכלית", נכתב בהצהרה המשותפת של המדינות.

   

  "כספים זרים ימשיכו לזרום אל שוק המניות"

  ללא התייחסות לאירועים האחרונים, כלכלני בנק לאומי, הביעו התייחסו בסקירתם השבועית לרווחיות החברות במשק הישראלי וכתבו כי "בטווח הקרוב מגמת המסחר תושפע מהנעשה מעבר לים, ותתנהל בעיקר על רקע פרסום דו"חות כספיים ונתוני מאקרו בארה"ב מחד וההתפתחויות בנוגע למשבר החוב האירופי מאידך".

   

  "בזירה המקומית, צפוי המסחר להיות מושפע מהמדיניות הכלכלית המתגבשת, שעלולה להעיב על רווחיות חברות במשק ולהשפיע לשלילה על הצריכה הפרטית בהמשך השנה. במידה שתחזור האופטימיות אל השווקים הגלובליים, אנו מעריכים כי כספים זרים ימשיכו לזרום אל שוק המניות המקומי ולתמוך בו", הוסיפו בבנק.

   

  המסחר בוול סטריט ננעל בשישי בעליות בהובלת מניות הטכנולוגיה. נאסד"ק קפץ ב-1.3% ו-500 S&P טיפס ב-0.9%. עם זאת ביום חמישי סיימו המדדים המובילים בירידות כשדאו ג'ונס נחלש ב-0.6%, נאסד"ק איבד 1.2% ו-S&P 500 ירד ב-0.7%.

   

  שוק האג"ח

  איגרות החוב של קבוצת אי.די.בי רושמות ירידות עם מחזורי מסחר גבוהים. אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' בעלת מח"מ של 2.8 שנים צוללת ב-12% לתשואה של 73%. אג"ח אי.די.בי פתוח מסדרה ח' בעלת מח"מ של פחות מחצי שנה מאבדת 6% לתשואת זבל של 500%. במקביל גם סדרות האג"ח הארוכות יותר של פתוח יורדות בעד 6%. במקביל, מניית דסק"ש של הקבוצה יורדת בכ-5%.

   

  כפי שנחשף היום ב"כלכליסט", בנק הפועלים מצוי על סף הסדר מול שתי הקרנות הזרות המחזיקות הגדולות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה - יורק קפיטל ו־DK פרטנרס. ל"כלכליסט" נודע כי בתום חמש ישיבות וכמעט חודש של דיונים מתגבש הסכם בין הבנק לקרנות, שיסלול את הדרך לביצוע ההסדר בחברה שבשליטת מוטי זיסר.

   

  חברת דירוג האשראי מידרוג אשרה היום מחדש דירוג "A2" באופק יציב לסדרות א' וב' של אפריקה מגורים ( 4,800.0 ) . "החברה מציגה איתנות פיננסית גבוהה, גם בהתחשב בעלייה מסוימת ברמת המינוף שחלה לאחרונה, עקב חלוקת דיבידנד ורכישת קרקעות", כתבו במידרוג.

   

  מניות במרכז

  מניית אל על נפלה ב-8.5% במסחר בבורסה, על רקע אישור הסכם "השמיים הפתוחים" והשבתת הטיסות של חברות התעופה הישראליות מהבוקר ועד להודעה חדשה.

   

  אמות שבשליטת אלוני חץ הודיעה הבוקר על רכישת שלושת בנייני חברת HP ביהוד תמורת 236 מיליון שקל, עסקה שנסגרה כבר ביום ה' האחרון. שלושת הבניינים המהווים את הקמפוס ההיסטורי של מרקורי הישראלית שנרכשה על ידי HP, הם בני 4 עד 8 קומות, והם משתרעים על פני שטח כולל של כ- 22 אלף מ"ר, ובנויים מעל חניונים בשטח של כ- 23 אלף מ"ר.

   

  דלק פטרוליום, מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, הגישה היום לבורסה תיקון להצעת הרכש המלאה למניות דלק ישראל אשר לא נמצאות בשליטתה (13.1%), במטרה למחוק את החברה מהמסחר בבורסה ולהפוך אותה לחברה פרטית. תשובה העלה את הצעת הרכש למחיר של 10.55 שקל למניה - פרמייה של 10.5% על מחיר השוק.

    

  לפי דיווח של רמי לוי לבורסה, FMR, הגדילה את אחזקותיה בחברה ל-5.75% לאחר שרכשה ביום חמישי לאחר תום המסחר מניות בשווי של 10 מיליון שקל.

   

  אפריקה השקעות יוצאת השבוע לגיוס של 200–250 מיליון שקל בהנפקת זכויות. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה בחברה לב לבייב צפוי למלא את מחויבותו ולהזרים במסגרת הגיוס 100 מיליון שקל. ההזרמה תבוצע אף על פי שבדצמבר האחרון, בביאור בדו"ח תזרים המזומנים החזוי של החברה, נרמז כי לבייב עלול שלא להזרים את הסכומים שהתחייב אליהם במסגרת הסדר האג"ח של החברה (בביאור זה נכתב כי "אין ודאות כי בעל השליטה יבצע את ההשקעות ההוניות ו/או יבחר לבצען במסגרת הנפקת זכויות".


  פורסם לראשונה 21/04/2013 10:08

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים