שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הכנסת דנה בשואת הארמנים: "להכיר בטבח"
  רק 27 מדינות מכירות ברצח העם שביצעה טורקיה בארמנים במהלך מלחמת העולם הראשונה, ישראל אינה אחת מהן. "שיחות הפיוס עם טורקיה אינן סיבה להכחשה", אמרה גלאון

  ההכחשה תימשך? בכנסת נערך היום (ג') דיון לציון יום השנה ה-98 לרצח העם הארמני על ידי טורקיה. הדיון נערך לבקשתה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. "הגיע הזמן שישראל תכיר בטבח, כמו 27 מדינות אחרות שעשו זאת", אמרה גלאון, שהגישה הצעה לסדר להכיר רשמית בשואת הארמנים. ההצעה הועברה לוועדת הכנסת שתחליט איזו ועדה תדון בסוגייה.

   

  חדשות נוספות בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  ב-24 באפריל בכל שנה מתקיים יום הזיכרון לשואה הארמנית, בו מתכנסים ארמנים בכל רחבי העולם לציין את רצח העם שביצעו הטורקים בעם הארמני. עד לפני שנים אחדות נמנעה ישראל מלציין את היום מחשש למתיחות עם טורקיה שמכחישה את הטבח.

   

  כשליש מחברי הכנסת הגיעו לדיון היום במליאה. "שיחות הפיוס עם טורקיה אינן סיבה להכחשת רצח העם הארמני", אמרה גלאון. "כבר שנים רבות שהנושא מטואטא מתחת לשטיח, כביכול, בשל שיקולי מדיניות החוץ של ישראל. אבל צריך להפסיק את ההכחשה וההתכחשות ולהכיר בעוולה מוסרית והיסטורית".

   

  גלאון אמרה כי השיחות עם אנקרה הן "מהלך חשוב ואסטרטגי שאני תומכת בו בלב שלם, אך הוא לא צריך להשפיע על ההכרה בטבח העם הארמני. זה לא או הכרה ברצח העם או היחסים עם טורקיה, זה גם וגם. הקישור בין השניים מזיק לישראל ולמדיניות החוץ שלה". יו"ר מרצ הוסיפה כי היא "מקווה שיחסיה של מדינת ישראל עם האזרים והאינטרסים של אזרבייג'ן נגד טורקיה, גם הם לא יהוו שיקול בהחלטה של הממשלה בהכרה ברצח העם הארמני. למרות ששר החוץ של אזרבייג'ן מבקר בארץ ברגעים אלו".

   

  ח"כ ישראל חסון (קדימה) הזכיר כי לאחרונה הוקמה אגודת ידידות עם העם הארמני. "אולי בכך נציל במעט את כבודה של המדינה שמוותרת עליו באופן שיטתי, לצערי", אמר חסון.

   

  ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "טורקיה הייתה ותהיה בעלת ברית של ישראל. המהלכים מול טורקיה בעת הזו מובנים ואף מתחייבים מבחינה אסטרטגית ומדינית, אבל נסיבות אלו לא יכולות להצדיק התעלמות של הכנסת מאסונו של עם אחר". ריבלין הדגיש כי "לא יעלה על הדעת שהכנסת תתעלם מטרגדיה זו, שהעובדות ההיסטוריות לגביה מוצקות ומבוססות דיין. אנחנו מתקשים לסלוח על התעלמותם של עמים אחרים מאסוננו ואסור לנו להתעלם מאסונו של עם אחר".

   

  ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) שאלה: "כמה מאיתנו באמת מכירים את השואה הארמנית? למה אנחנו מקבלים בשוויון נפש את אי לקיחת האחריות מצד טורקיה. יש לפעול מול השתיקה שלנו ושל העולם מול זוועות כאלה. אף אומה לא התייצבה לצד הארמנים. את אף אחד לא עניין רצח העם ברואנדה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים