שתף קטע נבחר

"אם בית"ר מורידה אותנו ליגה, המדינה תרעד"

בסכנין מתים לשלוח את בית"ר ללאומית, אבל יודעים שיתגעגעו אליה. בצד הירושלמי תסריט הפוך הוא "יותר מאליפות", אבל אוהבים את היריבות הייצרית. לקראת המשחק בשבת הפגשנו את האוהדים של שתי הקבוצות למפגש פסגה

משחק בין בני סכנין לבית"ר ירושלים הוא תמיד טעון. כשהוא קורה בעונה שבה מתפוצצת פרשת השחקנים הצ'צ'נים-מוסלמים העסק הופך לטעון עוד יותר. כשהמשחק נערך במחזור הסיום והוא יכול לקבוע מי תרד ליגה - הסיפור כבר הופך לנפיץ.

 

 

חמישה ימים לפני המשחק באצטדיון דוחא הפגשנו אוהדי סכנין עם אוהדי בית"ר לשיחה מקדימה. המפגש בין האדומים לצהובים החל בחיוכים, חיבוקים וקפה. אט אט הוא התחמם והגיע לתסריטים מאיימים מה יקרה אם בית"ר תוריד את סכנין לליגה הלאומית.

 

מפגש הפסגה בין האוהדים. בינתיים יש שם חיוכים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מפגש הפסגה בין האוהדים. בינתיים יש שם חיוכים(צילום: אביהו שפירא)
 

 

בפינה האדומה של סכנין: מוחמד חיידא (20), עמאר גליה (25), עאבד אבו יונס (22) והייבי מופק (42) - כולם תושבי העיר. בפינה הצהובה של בית"ר: אילן חסן (37) מצפת, רועי ביטון (29) וארז דיין (35) מחצור הגלילית ודודו פיניאן (38) שהגיע עם בנו הוד (3) מקיבוץ מחניים.

 

האוהדים דרוכים, אך כל צד בטוח שקבוצתו תנצח ותצליח לשלוח את היריבה השנואה לליגה הלאומית. על דבר אחד יש הסכמה: שני הצדדים מודים שעבור ליגת העל זה יהיה הפסד גדול אם אחת הקבוצות תנשור ליגה במוצ"ש.

 

הסכמה אחת יש: הפסד גדול אם אחת הקבוצות תרד (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הסכמה אחת יש: הפסד גדול אם אחת הקבוצות תרד(צילום: אביהו שפירא)
 

 

מופק מסכנין מספר על התחושה הכללית: "יש אצלנו לחץ גדול. זה משחק מתוח וקשה, אבל אנחנו הולכים על כל הקופה, לא מוותרים לרגע ואין לי ספק שננצח ונישאר בליגה".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

אילן מבית"ר ממהר לענות: "אחרי השנה הקשה ביותר שעברנו אנחנו מגיעים פחות לחוצים. אנחנו יודעים מה מוטל עלינו וסומכים על האופי של השחקנים".

 

מאז הגעת הצ'צ'נים סדאייב וקדאייב אוהדי בית"ר כבר לא ממש תומכים בקבוצה, מול סכנין נראה משהו אחר? רועי: "אני מאמין שהאוהדים יבואו, כי זה רגע קריטי וחשוב למועדון. אחרי שנשיג את המטרה, שהאוהדים יתעסקו במחאות". אילן: "אני מקווה שהחלק השפוי יקבל שכל ויתמוך בקבוצה. מי שלא יתמוך הוא לדעתי לא אוהד בית"ר. ואני לא איש של קורנפיין. אחרי שניצחנו את מכבי תל אביב והפועל תל אביב אנחנו לא מפחדים מאף אחד. כשאנחנו מגיעים לסכנין, אנחנו באים עם הראש למעלה".

 

חולמים להוריד את בית"ר/סכנין ליגה?

מוחמד חיידא: "אם נוריד את בית"ר נחגוג, אבל מה יהיה שנה הבאה? הליגה תהיה משעממת בלי בית"ר ובלי היריבות בינינו לבינם". אבו יונס: "זה חלום להוריד את בית"ר ליגה. תהיה שמחה אדירה, אין לי מילים לתאר את זה". עאבד: "אני חולם בלילה להוריד את בית"ר ליגה, בכל סכנין תהיה שמחה גדולה".

 

ארז: "אם נוריד את סכנין נחגוג את יום ירושלים כבר בשבת. זה יהיה יום חג". רועי: "אני אוהב את היריבות עם סכנין. היא פקטור רציני בליגה, יהיה חבל שהם יירדו".

 

איך הגעתם למחזור האחרון שבו עדיין הקבוצה נלחמת על חייה?

מופק: "התחלנו את העונה ברגל שמאל, המאמן שהיה (שלומי דורה - ש.א) לא הביא את הרכש הנכון וגם להנהלה יש חלק בכישלון". עמאר: "זה בגלל הבעיות של ההנהלה ומכירת השחקנים".

 

אילן: "כולם ראו את התהליך. היינו מצוינים בתחילת שנה וחלמנו על אירופה. המהלך של ארקדי ואיציק שהביאו את סדאייב וקדאייב שהם שחקנים חלשים מינוס נועד לקדם יחסי ציבור ויצר בעיה גדולה ונתק ענק בין הקבוצה לאוהדים".

 

סדאייב וקדאייב. איזכור שמם הדליק ויכוח קולני (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
סדאייב וקדאייב. איזכור שמם הדליק ויכוח קולני(צילום: עוז מועלם)

 

איזכור שמם של צמד הצ'צ'נים הדליק ויכוח קולני בין אוהדי סכנין לקולגות מבית"ר. מופק נראה נסער כשהצהיר: "אוהדים לא יכולים לבחור שחקנים. אנחנו היינו לוקחים את שני הצ'צ'נים עכשיו בזרועות פתוחות". ארז מיהר להתגונן: "עם כל הכבוד, הם ברמה של ליגה לאומית. אם הם היו שחקנים איכותיים אז אפשר להבין, אבל הביאו אותם רק כדי להראות שגם ערבים יכולים לשחק בבית"ר".

 

עאמר היקשה: "אם היו מביאים לכם את מהראן ראדי, גם הייתם מתנגדים?". פיניאן: "הייתי לוקח את ראדי בזרועות פתוחות. הוא שחקן מצוין שיכול לשדרג את בית"ר בכמה רמות". אילן: "היינו לוקחים את מהראן בשמחה רבה".

 

ארז: "הסיפור עם הצ'צ'נים הביא את בית"ר למצב הזה. אם לא היו מחתימים אותם, היינו באירופה. ארקדי רצה להוכיח לקהל מי בעל הבית וקבר את הקבוצה". רועי: "נקווה שלא נבכה על המהלך הזה במוצאי שבת". פיניאן: "כל שחקן שיודע לשחק כדורגל, אם הוא מוסלמי או צ'צ'ני יכול לבוא לבית"ר. אבל כל דבר צריך לעשות במתינות ובחוכמה. הפילו אותם כמו בומרנג וזו הייתה מכה חזקה לקהל".

 

מפגש האוהדים. "בשבת תהיה מלחמה" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
מפגש האוהדים. "בשבת תהיה מלחמה"(צילום: אביהו שפירא)
 

 

מה מכינים אוהדי סכנין לבית"ר בשבת?

עאבד: "יהיה חם אש. תהיה מלחמה בשבת. יהיו אוהדים שיגיעו מבחוץ כדי לראות את המשחק. כל המגזר הערבי יהיה בשבת בסכנין". מופק: "תבין, בכל בתי הקפה מדברים על המשחק הזה. כולם מתרגשים ודרוכים לקראת המשחק הזה".

 

יש לאוהדי בית"ר מה לדאוג בעצם הגעתם לדוחא בשבת?

עאמר: "שיבואו, אין להם מה לדאוג. יש קומץ בכל קבוצה שמפריע, אבל כל מי שרוצה, שיבוא וייכנס לסכנין בכיף".

 

ואוהדי בית"ר? הם לא מצליחים לדמיין סיטואציה שהקבוצה שלהם תרד לליגה השנייה.

רועי: "אין מצב שאנחנו יורדים ליגה. אנחנו ננצח, אין לי ספק". ארז: "מצחיק אותי בכלל שחושבים על זה. ברגע האמת, אנחנו תמיד מגיעים למשחק. גם בשבת נזכיר לכולם מי זו בית"ר".

 

אחמד טיבי. "הוא מנסה לחמם את האווירה" (צילום: עקיבא נוביק) (צילום: עקיבא נוביק)
אחמד טיבי. "הוא מנסה לחמם את האווירה"(צילום: עקיבא נוביק)

 

מי תרד ליגה בסיום העונה?

מופק: "הפועל עכו". חיידא: "נתניה". אבו יונס: "נתניה". אילן: "עכו". רועי: "נתניה".

 

ואז הגיע שלב השאלה הקשה שהופנתה לאוהדי סכנין: מה יקרה אם בית"ר תוריד אותם ליגה. זה היה האות לעלייה בווליום.

מופק: "אוי ואבוי, אוי ואבוי. אני לא רוצה להגיד לך מה יקרה אז. אם הם יורידו אותנו ליגה, כל המדינה צריכה לעמוד על רגל אחת". חיידא: "אני לא אחראי על מה שיקרה פה, כל המדינה תרעד".

 

אילן עבר להקנטות: "אנחנו מוכנים להגיע לרגע המאושר הזה".

 

בהמשך התברר שלאוהדי בית"ר יש מסר ברור להעביר לח"כ אחמד טיבי שהתראיין השבוע בנוגע למשחק. אילן: "הוא מנסה לחמם את האווירה, אבל אנחנו נדאג להשתיק אותו במוצאי שבת. בושה למדינה שיש לה חבר כנסת כזה". רועי: "מעניין אם אחרי שסכנין יירדו ליגה, הוא ימשיך לתמוך בקבוצה ולספק כותרות".

 

יש אצלכם חשש להגיע לסכנין?

אילן: "לא. כל הזמן קיבלו אותנו יפה בסכנין. אנחנו לא חוששים". עמאר: "כל פעם הם קיבלו בקלאווה בתחילת המשחק. הפעם נחכה לסוף".

 

בית"ר מול בני סכנין. בשבת קרב על כל הקופה (ראובן שוורץ) (ראובן שוורץ)
בית"ר מול בני סכנין. בשבת קרב על כל הקופה(ראובן שוורץ)

 

כששואלים את אוהדי סכנין איך זה שאחרי כל הדיבורים על דו קיום בקבוצתם יש רק שני יהודים (אדיר טובול ועידן ויצמן - ש.א) והאחרון זוכה בקביעות למטר קללות, הם מתגוננים: מופק: "עידן לא סובל מקללות באופן מיוחד, הוא כמו כל שחקן אחר בקבוצה. התקשורת תפסה תחת כי יש לנו רק שני יהודים. יש לנו מאמן יהודי ואוהדים יהודים. השחקנים היהודים לא רוצים לבוא אלינו. פנינו לגיא צרפתי וערן לוי, הם לא רצו להגיע".

 

יש סיכוי שהשנאה בין המועדונים תיעלם, תדעך?

מוחמד: "אם הם יכבדו שחקנים ערבים ויהיו להם בקבוצה ערבים, אז השנאה תיגמר".

 

לסיום, היורדת תבוא מהמגרש בדוחא?

מופאק: "אין חשש לרגע שסכנין תרד. הליגה הזו לא שווה שקל בלי סכנין ובית"ר. אם אחת הקבוצות תרד בשבת, צריכים לסגור את ליגת העל.

שתי הקבוצות חייבים להישאר. אין לי ספק שאנחנו מנצחים. השחקנים יאכלו את הדשא, הקהל את הכסאות, אנחנו ננצח ושתי הקבוצות ייצאו בשלום. נביא להם את הבקלוואות בסוף". עמאר: "אחד אפס קטן מספיק לנו וגם לכם, אז בואו נסגור על זה". פיניאן: "אין לכם סיכוי לנצח, בית"ר יוציאו לפחות תיקו".

 

אילן: "אנחנו באים לנצח ולהוריד את סכנין ליגה. זה ההבדל בין עונה משעממת וגרועה לעונה עם טעם. זה יותר מאליפות בשבילנו להוריד אותם ליגה". ארז צוחק: "אם נוריד אותם ליגה נראה לי נצטרך אלפיים שוטרי יס"מ כדי להוציא אותנו משם". פיניאן: "אנחנו תלויים בעצמנו וזה יהיה יום חג אם נוריד אותם ליגה. זה לא חג לכדורגל הישראלי, אבל נשמח אם נוריד אותם ליגה".

 

אוהדי בני סכנין. "זה חלום להוריד את בית"ר ליגה" (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
אוהדי בני סכנין. "זה חלום להוריד את בית"ר ליגה"(צילום: אפי שריר)

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אוהדי בני סכנין ובית"ר ירושלים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים