שתף קטע נבחר

לא להעדפה מתקנת בשטרות

היעדר יוצאי עדות המזרח בשטרות החדשים אינו נובע מגזענות, אלא מחוסר מועמד מתאים. אבי שושן קורא לספרדים להפסיק להתבכיין, אלא להצטיין

כמי ששם המשפחה שלו שושן, נתקלתי לא מעט בחיי בגילוי גזענות על רקע עדתי. מהרב האשכנזי בישיבה התיכונית, מול ההורים של החברה האשכנזייה הראשונה, מהאמא של החבר הטוב שאמרה לי "שיחסית לפרענק אתה מאוד מחונך" ואפילו היום כשאחד מחבריי כל הזמן טורח להזכיר את העובדה שהוריי באו ממרוקו, כדי לנסות להאדיר את התרבות הנעלית שלו על זו שלי. אני לא חושב שאי פעם עניתי לאחד מהם. חייכתי ורק המשכתי לטפס למעלה. תאמינו לי, זו התשובה הטובה ביותר.

 

למרות הגאווה העדתית שהיא חלק מה-DNA שלי, אני מסרב להתרגש מהסערה סביב השטרות החדשים. כמי שאוהב מאבקים, אני

 שש לצאת אליהם כאשר אני בטוח בצדקת דרכי ובניצחוני. אפשר לצעוק גזענות עד מחר, אבל עשו לי טובה, איזה משורר ספרדי מהמאה ה-20 יש באמת? כולם עונים יהודה הלוי, אבל הוא לא מהתקופה הזו ולפי חברי הוועדה אין בכלל תמונה שלו.

 

פתאום מעניין אגב שכולם גילו אותו ויודעים לנפנף בשם שלו, אבל לפני שמוציאים את הטיקט המזרחי, תמצאו בבקשה משורר ספרדי אחד שהיה פעיל במאה ה-20 ושעומד בשורה אחת עם לאה גולדברג, רחל או נתן אלתרמן? אני לא מכיר אחד כזה ועם כל הכבוד לכבוד העדתי שלי, אני לא רוצה שיכניסו משורר שיונצח על השטרות רק בגלל העדפה מתקנת. הוא צריך להיות ראוי להיות שם וכרגע, עם כל הצער בדבר, אין אחד כזה.

 

בכלל, כל פעם שמדברים על היעדר ייצוג מזרחי, מתחילים לחפש בנרות מועמד מתאים. אותי אישית זה מתסכל. אותי לא חיכנו להצליח בגלל או למרות העדה אליה אני משתייך. אני לא התקבלתי לאף תפקיד בכלל שאני יושב על משבצת המזרחי ואני לא מוכן להיות זה שיחפשו אותו כדי לסתום פיות. צריכים וחייבים לשפוט אותי וכל אחד מבני המזרח בגלל הכישורים והיכולות שלנו. שנעמוד בתחרות שווה מול כל בני אשכנז ולא בגלל שצריך איזה מזרחי אחד לרפואה. מה שקורה כרגע זה לא מתכון למצוינות, אלא מרשם להנצחת המסכנות.

 

ומה עם הממשלה ובית המשפט?

ולמה פתאום כולם נזכרו לקפוץ כשמדברים על שטרות? בגלל שזה כסף ובמסחר הספרדים טובים? למה הפוליטיקאים והציבור הישראלי לא מתעסקים בכך שיש רק שופט מזרחי אחד בבית המשפט העליון? שיש רק שלושה שרים ספרדיים בממשלה? שמעולם לא היה פה ראש ממשלה מזרחי?

 

עצוב שמנסים לקנות את הלב הספרדי והאמפטיה של דעת הקהל עם רגשות הקיפוח שלו בסממנים חיצוניים כמו שטרות

 ולא מנסים לשנות היכן שהדברים החשובים באמת מתנהלים. כנראה זו שוב עדות לחוסר שיקול הדעת הספרדי שמקבל את ליטרת הבשר של כבוד עדתי בדברים ובמקומות הלא חשובים בזמן שהוא נעדר ממוקדי קבלת ההחלטות החשובים באמת.

 

אז תסלחו לי שאני לא מצטרף לחגיגת הקיפוח. זה פתאטי בעיניי. אף אחד לא ניסה להדיר את הספרדים מהשטרות, אין במקרה הזה גזענות ולהיפך, כל העיסוק בזה רק חושף את הפער התרבותי בין האשכנזים לספרדים במאה ה-20. טוב, אבל אתם יודעים איך זה: זה מה שקורה כשהספרדים נשלחים לעבוד את האדמה כדי שהאשכנזים יוכלו לשבת בקפה תמר ולכתוב שירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בוריס כרמי "ידיעות אחרונות"
השטרות החדשים
צילום: בוריס כרמי "ידיעות אחרונות"
מומלצים