שתף קטע נבחר

נתניהו: בפעם הבאה יהיה שטר עם משורר ספרדי

אחרי ביקורת של דרעי ודרישה של השרים נפתלי בנט וסילבן שלום, ראש הממשלה אמר לפני הצגת השטרות החדשים של בנק ישראל: "אני מסכים שיש מקום ליוצאי ספרד וקהילות אחרות. אני מציע את רבי יהודה הלוי". מתי? רק עוד יותר מ-10 שנים

מי צריך להופיע על השטרות שכולנו משתמשים בהם? הקריאה לא להסתפק בדמויות של יוצאי יהדות אירופה הגיעה עד לראש הממשלה. הבוקר (יום א') הוא התייחס לשטרות החדשים שמציג בנק ישראל. "בפעם הבאה נביא נציג של יוצאי קהילות ספרד", הבטיח בנימין נתניהו על רקע הביקורת - אבל סבב השטרות הבא צפוי להתרחש רק בעוד 15-10 שנים.

 

עוד חדשות בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"השטרות יפים והם גם נוגעים בנפש שלנו, בשירה", אמר נתניהו בפתח הישיבה השבועית. "אני מסכים עם אלו שאומרים שהיה מקום, ויש מקום, להביא נציגים של יוצאי קהילות ספרד וקהילות אחרות, אני במיוחד מציע הצעה קונקרטית שהראשון שנביא בשטרות הבאים יהיה מי שאני חושב שהוא מגדולי משוררי ישראל, רבי יהודה הלוי, שאני מעריך את שירתו כגאונית". ראש הממשלה קרא גם לשאר השרים להציע הצעות נוספות.

 

הממשלה צפויה לאשר הבוקר הכנסה לשימוש של שטר חדש בסך 50 שקלים בצבע ירוק, עם דיוקנו של שאול טשרניחובסקי וציטוטים מהשירים "הוי ארצי מולדתי" ו"אני מאמין", וכן שטר נוסף בסך 200 שקל עם דיוקנו של נתן אלתרמן, ועליו ציטוטים מהשירים "פגישה לאין קץ" ו"שיר בוקר". הם יונפקו בעוד כמה חודשים, ויחליפו את השטרות הקיימים עם דיוקנותיהם של ש"י עגנון וזלמן שזר.

 

במועד מאוחר יותר, אמורה הממשלה לאשר גם שטרות חדשים עם ערך של 20 שקלים (ועליהם דיוקן רחל המשוררת) ו-100 (ועליהם דיוקנה של לאה גולדברג). בניגוד להיום, יהיו הבדלי גדלים בין שטרות בעלי ערכים שונים. שני השטרות האחרונים אמורים להיות מונפקים באביב 2014, והשטרות הישנים ייצאו באופן סופי מהמחזור בשנת 2017.

 

בצל המחלוקת סביב אישור החלפת השטרות והנצחת משוררים ואישים שאינם מזרחים, קרא מוקדם יותר שר הכלכלה נפתלי בנט לפעול "ברגישות", והדגיש בעמוד הפייסבוק שלו כי "אין סיבה לפספס פעולות שיכולות לגשר בין חלקי העם".

 

"לא ייתכן שלא מצאו ולו משורר מזרחי אחד להטביע את דיוקנו על השטרות", אמר ח"כ אריה דרעי (ש"ס) בעקבות המהלך, וקרא לשרים בסוף השבוע לא לאשר את ההחלפה. "כסף עם דמות מזרחית לא שווה פחות", הדגיש. גם השר סילבן שלום, שאמר בישיבת הממשלה שעסקה בנושא לפני כחצי שנה כי ראוי למצוא ייצוג הולם לכל חלקי האוכלוסיה, אמר שוב כי הוא סבור שניתן היה לכלול בשטרות החדשים משורר מזרחי.

 

השטרות החדשים. צילום הדמייה  (צילום: רון נדל) (צילום: רון נדל)
השטרות החדשים. צילום הדמייה (צילום: רון נדל)

 

מאז תחילת ההנפקה של שטרות בישראל, הופיעה עליהם רק דמות מזרחית מובהקת אחת - הרמב"ם, והמדקדקים יוכלו לצרף אליה גם את השטר עם דמותו של משה מונטיפיורי, אנגלי ממוצא ספרדי-איטלקי שיש שיחשיבו אף אותו למזרחי.

 

בסדרה הראשונה של שטרות בנק ישראל שהונפקה עם דמויות בשנת 1959, הופיעו דמויות ללא ייצוג עדתי: חקלאית, ימאי, פועל, מדען, חקלאי וחלוצים. בסדרה שלאחריה, מ-1969, הופיעו אישים בסדר הבא: אלברט איינשטיין, חיים נחמן ביאליק, חיים ויצמן ותיאודור הרצל - כולם אשכנזים.

 

בסדרה שהונפקה ב-1975 הופיעו הנרייטה סאלד, משה מונטיפיורי, חיים ויצמן, בנימין זאב הרצל ודוד בן גוריון. בסדרת השטרות ב-1980 הופיעו על השטרות מונטיפיורי, ויצמן, הרצל, בן-גוריון, זאב ז'בוטינסקי, אדמונד דה רוטשילד, הרמב"ם, לוי אשכול וגולדה מאיר. ב-1985 נוספו לסדרה החדשה גם משה שרת, יצחק בן צבי וזלמן שזר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בוריס כרמי "ידיעות אחרונות"
הדמיית השטרות החדשים
צילום: בוריס כרמי "ידיעות אחרונות"
בנימין נתניהו
עומר מירון
נפתלי בנט
צילום: מוטי קמחי
סילבן שלום
צילו: ירון ברנר
מומלצים