שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה ננעלה בעליות; מלאנוקס הוסיפה 2.9%

  המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.4% וב-0.5%, בהתאמה. פועלים עלה ב-1.5% לאחר העלאת המלצה מאי.בי.אי. אלפא פלטינום: "להקטין את האחזקות במניות". מחזור המסחר - 1.01 מיליארד שקל

  המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ב') בעליות, למרות הירידות שנרשמו בשעות הבוקר על רקע המסכים האדומים ביפן. ברקע: מאבקי השליטה באי.די.בי וגריעתה של מלאנוקס מהמסחר בתל אביב. מחזור המסחר הסתכם ב-1.01 מיליארד שקל.

   

  מדדי מניות

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.41% ל-1,227.6 נקודות, מדד ת"א 100 עלה ב-0.53% ל-1,107.96 נקודות, מדד בלוטק 50 עלה ב0.76% ל-311.37 נקודות ומדד נדל"ן עלה ב-0.85% ל-364.67 נקודות.

   

  ברקע המסחר

  "הסיבה שהצלחנו לעבור את המשבר העולמי בצורה טובה היא כי כבר לפניו היתה כאן צמיחה, מאזן התשלומים היה בעודף, הבנקים היו חזקים. המשק היה חזק והצלחנו לעבור את המשבר בצורה טובה, עם מיתון קטן לאורך תקופה קצרה מאוד", באלגנטיות זו סיכם נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר את כהונתו במהלך ישיבת ועדת הכספים שבה בירכו אותו לקראת פרישתו בעוד כחודשיים.

   

  פישר סיכם את הקדנציה שלו בכך שהצליח להוריד את יחס החוב-תוצר מ-93.9% ב-2005 ל-73.1% ב- 2012. האבטלה ירדה ובסוף 2012 שיעור התעסוקה עומד על 74%. ב-2005 יתרות מט"ח נמוכים 27.8 מיליארד שקל ובסוף 2012 צבר בנק ישראל 75.9 מיליארד שקל. תחזית הצמיחה של בנק ישראל ל-2013 עומדת על 3.8% וללא תרומת ההכנסות מגז - 2.8%. לדבריו, "את ההשפעות החיוביות מהגידול בהכנסות הגז אנחנו צפויים לראות החל מ-2014 והוא יתחיל לזרום בצורה אינטנסיבית יותר ב-2017 – 2018 ולפי מה שאנחנו מעריכים השיא יהיה ב- 2025".

   

  נתוני הייצור בסין הראו על התכווצות הפעילות הכלכלית לראשונה זה 7 חודשים. מדד מנהלי הרכש של HSBC למאי ירד ל-49.2 נקודות - הרמה הנמוכה מאז אוקטובר 2012, וזאת לעומת קריאה של 50.4 נקודות באפריל. קריאה של מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית. הניקיי היפני משלים ירידה של 15% בשבוע וחצי.

   

  "נתוני הייצור בסין יחד עם נתונים עגומים משוק העבודה באירופה וקולות מהפד בדבר הקטנת ההקלה הכמותית - כל אלה מגדילים את רמת הסיכון באופן משמעותי בטווח הקצר", אמר רן שחר, מנהל השקעות ראשי באלפא פלטינום. "המלצתנו היא להתחיל להקטין פוזיציה מנייתית. בישראל, לאחר סיום עונת הדוחות לרבעון הראשון 2013,שוק המניות צפוי להתנהל בקורלציה גבוהה לשווקים הגלובליים".

   

  שוק האג"ח

  הבנקים הישראלים והזרים גיבשו חזית רחבה ונתנו רוח גבית לנוחי דנקנר. ל"כלכליסט" נודע כי הבנקים פועלים, לאומי, דיסקונט ומזרחי טפחות הגיעו לפני שעה קלה להסכמות לפיהן אי.די.בי פתוח הינה כשרת פרעון ויכולה לעמוד בהתחייבויותיה. הבנקים מתנגדים להסדר הנציגויות ויגישו התנגדות לבית המשפט, תוך טענה כי החברה סולוונטית ויכולה לפרוע חובותיה בזמן. יתרה מכך, הבנקים החליטו לחזק עוד יותר את החברה ולאפשר לה לדחות את פרעון חובותיה לבנקים במספר שנים תמורת פיצוי הולם של הון מניות וריבית.

   

  כפי שנחשף ב"כלכליסט", מעריך השווי פרופ' אמיר ברנע צפוי לקבוע לאי.די.בי פתוח שווי חיובי - מה שיקשה על נציגות האג"ח להוכיח כי החברה חדלת פירעון לחברה.

   

  מניות במרכז

  אנליסט הבנקים של בית ההשקעות איי.בי.איי, עדי סקופ, העלה המלצה לבנקים לאומי ופועלים (עלה ב-1.5%) להמלצת קנייה. "הקטנת הפערים בין ריבית בנק ישראל לריביות בעולם תיתן את הטון בחודשים הקרובים. המשך תוואי של מדיניות מרחיבה הינו דלק מוניטארי שעדיין לא בא לידי ביטוי בשוק המניות המקומי ומכאן גם לבנקים בישראל", כתב סקופ.

   

  סקופ העלה המלצה לבנקים הפועלים ולאומי ל"קניה" וקבע את מחיר היעד של בנק הפועלים על מחיר של 19.5 שקל למניה - פרמיה של 15% על מחיר השוק ואת מחיר היעד לבנק הפועלים על 14.1 שקל (11%).

   

  חברת אורביט טכנולוג'יס, המספקת פתרונות תקשורת לוויינים, מערכות עקיבה ומערכות לניהול תקשורת, הודיעה היום על חתימת הסכם לאספקת מערכות מבוססות ORION לניהול תקשורת (CMS) ליצרן מטוסים אירופי. היקף העסקה – כ-11 מיליון שקל.

   

  טבע הודיעה היום שהועדה האירופית להערכת תרופות המליצה על מתן אישור שיווק לתכשיר Lonquex®. התכשיר מיועד לחולי סרטן המטופלים בכימותרפיה ומצויים בסיכון להתפתחות נויטרופניה (ירידה חדה בנויטרופילים, תאי דם לבנים), התכשיר מותווה לקיצור משך הזמן והפחתת הסיכוי להיארעות נויטרופניה, העשויה לגרום לחשיפה מוגברת של המטופלים לזיהומים בקטריאליים וכרוכה בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים.

   

  הבורסה, בהודעה לאחר סיום המסחר אתמול, קבעה למעשה שמניית סלקום תישאר במדד תל אביב 25 ומניית גבעות תישאר במדד תל אביב 100 – בניגוד להערכות של השוק. על פי הכללים הטכניים של הבורסה עד למועד הקובע, ה-31.5, עדיין לא דווחה הבורסה על תאריך המחיקה של מלאנוקס (הוסיפה 2.9%) מהמסחר, ולכן המניה נכללה בחישוב המניות לצורך עדכון הרכב המדדים של אמצע החודש.

   

  ההודעה על התאריך של מחיקת מלאנוקס הגיעה רק אתמול ולמרות זאת, כדי למנוע מצב בו במדד תל אביב 25 יהיו רק 24 מניות, הבורסה הפעילה את סעיף שיקול הדעת, ובהודעה היום הבהירה שבעת החישוב של הרכב המדדים אין לספור את מלאנוקס כאחת ממניות מאגר המניות. כתוצאה מכך עלה הדירוג במאגר המניות של כל המניות המציות אחרי מלאנוקס במקום אחד בדירוג, ובעקבות כך נמנעה יציאת סלקום ממדד תל אביב 25 ונמנעה יציאת גבעות ממדד תל אביב 100 – בניגוד להערכות שוק ההון.

   

  מנכ"ל בזן הנכנס אריק יערי צפוי לקבל שכר חודשי של 160 אלף שקל בחודש (ברוטו, צמוד מדד) ואופציות בשווי של 4.5 מיליון שקל. בחישוב שנתי שכרו של יערי יסתכם ב-4.8 מיליון שקל. כך עולה בהודעת החברה לקראת אסיפת בעלי המניות לאישור השכר. 


  פורסם לראשונה 03/06/2013 12:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים